'İlla sigara içeceklerse zehir odası yaparsın'

Başbakan Erdoğan Lütfi Kırdar konre merkezin düzenlenen 'Dünya Sigarasızlık Günü'nde, sigaranın zararları konusunda yaptığı açıklamada, "Ben zorla değil anlaşarak sigara bıraktırıyorum. Evde benim şimdi Başbakanlık'ta ciddi sayıda birikmiş sigara paketlerim var" dedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, 2012 Türkiye Küresel Yetişkin Tütün Araştırması sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda konuştu.
 
Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
 
Buna göre 15 yaş üstü nüfusta yüzde 31'den yüzde 27'ye gerilemiş görünüyor. Toplamda yüzde 13'luk bir azalmaya işaret ediyor.
 
Asıl amaç tütün ürünleri tüketmediği halde sigaranın zararından korumaktır. Bu kanunun yürürlüe girdiği günlerdeki tartışmayı hatırlıyorum. Birileri sigara yüzünden onbinlerce insanın işsiz kalacağını iddia etmişti.
 
Yüzde 82 vergi uygulaması yapıyoruz. Buna rağmen para kazanıyorlar, işlerine devam ediyorlar. Sigara yasağını kahir ekseriyetin memnuniyetle karşıladığını görüyoruz. 
 
Kapalı bölümlerde sigara alkol yasak dedik, buralar tıklım tıklım dolmaya başladı, çünkü huzurlu bir yer arıyor. Demek ki azınlığın çoğunluğa tahakkümü var aslında. Önce çoğunluğun talebinin yerine getirilmesi lazım. Azınlığın haklarını da korumak anayasal görevimizdir. 
 
Kusura bakmayın derdimiz başkaysa anayasanın amir hükmüne uyuyorsa saygı duyman gerekir. Ben anadoluda vatandaşın elinden sigara alıyordum ama cebren almıyorum. Orada insanlara beni seviyorsan şu sigarayı ver diyorum.
 
Ulusal tütün kontrol programının eylem planını oluşturduk. Meclisimizde kabul edilen yasayla tütün içermese de sigara ve nargileyi tütün kapsamına aldık. Sigara yasaklarını sürücü koltuklarını kapsayacak şekilde genişlettik.
 
Anayasanın bana yüklediği görevi gereken tedbirleri almak zorundayım. Herşey insan için dedik, önce devlet demedik. Kanuni Sultan Süleyman'ın torunlarındanız. Sağlıklı nefese devleti feda eden bir medeniyetin varisleriyiz.
 
Sigara yüzünden maddi sıkıntıları manevi tahripleri söylemiyorum. Şimdi terörle mücade diyoruz. Terörle mücedeye karşı duran var mı? Herkes mücadele ediyor. Terörle mücadele önemli başarı yakalamış hükümetin bunun kadar zarar veren tütünle mücadelede aynı başarıyı yakalamasını istiyorum.
 
Trafik terörünün nedenlerine bakıyor musun? Birinci nedeni alkollü araç kullanmaktır. Onun hayatına kastediyorsun buna hakkın var mı? Biri hemen öldürüyor, diğeri süründürerek öldürüyor. Her yıl yüz bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.
 
EVDE SİGARA PAKETLERİ VAR
 
Evde benim şimdi Başbakanlık'ta ciddi sayıda birikmiş sigara paketlerim var. Dünya Sağlık Örgütü sigara için yüzde 75 vergi tavsiye ederken biz 82 uyguluyoruz. Nargile ve sigara tarzındaki tüm ürünleri tütün kapsamına aldık. Dumansız hava sahası kampanyaları milletimiz nezdinde itibar gördü. 76 milyonun sağlığı için gereken tedbirleri almak zorundayız. Biz yola çıkarken 'her şey insan için' dedik.
 
ZEHİR ODASI YAPARSIN
 
Sigara içenlerinde içmeyip dumanlarına maruz kalanların da hayatlarını korumak zorundayız. Cezalar olmadan bu mücadeleyi arzu ettiğimiz sonuçlara ulaştırmamız mümkün olmuyor. Sigara yasağına uymayanlara kapatmaya kadar gidebilir. İlla sigara içmek isteyenler varsa zehir odası yaparsın.
 
BAŞBAKAN GÜNDEM YARATMIYORSA...
 
Hiç kimse kusura bakmasın bizim için  esas olan milletimizin tamamının menfaatidir. Bir başbakan gündem oluşturmuyorsa o görevde bulunmasın zaten. Sırf birilerinin keyfi bozulacak diye milletimizin tamamının geleceğini korumaya yönelik adımlar atmaktan geri durmayacağız.
 
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri