11 ABD Başkanına hizmet eden uşak, öldü

Beyaz Saray'da 55 sene süresince 11 ABD Başkanına hizmet veren Uşak Wilson Roosevelt Jerman, 91 yaşında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) mağlup olarak yaşamını yitirdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Beyaz Saray'da 55 sene süresince 11 ABD Başkanına hizmet veren Uşak Wilson Roosevelt Jerman, 91 yaşında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) mağlup olarak yaşamını yitirdi. ABD eski başkanlarından George W. Bush, Beyaz Saray uşağı Jerman'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı. Hillary Clinton ve Michelle Obama da Jerman'ın ölümüyle alakalı mesaj yayınladı.

Beyaz Saray'da 55 sene süresince vazife yapan Uşak Wilson Roosevelt Jerman, 1957 senesinde temizlikçi olarak vazifeye başladı. ABD eski başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jackie Kennedy, Jerman'ı Beyaz Saray'a 1960 senesinde Uşak olarak atadı. Wilson Roosevelt Jerman 1960 senesinden 2012 senesine kadar tam 11 ABD başkanına hizmet verdi.

Toruna Jamila Garrett, dedesi Wilson Roosevelt Jerman'ın 91 yaşında yeni tip corona virüs (Covid-19) sebebiyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Torun Jamia Garette, dedesi Jerman'ın 1960 senesinde First Lady Jackie Kennedy yönünden Beyaz Saray'da Uşak olarak vazifelendirildiğini ifade etti.

Dedesi Jerman'ın Bush ailesiyle de yakın ilişkileri olduğunu altını çizen Garrett, "Bush ailesiyle çok yakındılar. İlişkileri George H. W. Bush'ın 1989'da iktidara gelmesi ile başladı. George W. Bush döneminde de yakın ilişki devam etti" şeklinde konuştu.

Uşak Wilson Roosevelt Jerman'ın ölümü ardından hayatta olan eski ABD başkanları ve First Lady'ler mesaj yayınlamaya başladı. ABD eski Başkanı George W. Bush ve First Lady Laura Bush, "Sevgili dolu bir insandı. Beyaz Saray'daki vazifemizde sabah erkenden ayrıldığımızda son kez onu görüyor ve gece yarısı döndüğümüzde gene ilk kez onu görüyorduk" mesajı yayınladı.

ABD eski başkanlarından Bill Clinton'ın eşi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, 91 yaşında yaşamını yitiren Jerman'la alakalı bir mesaj yayınladı. Hillary Clinton, "Bill ve ben, Wilson Roosevelt Jerman'ın 91 yaşında Covid-19'dan yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duyduk. Jerman Beyaz Saray'da 11 değişik başkanla çalıştı ve orayı herkes için evi yaptı. Sevdiklerine sabır diliyorum" şeklinde konuştu.

ABD eski başkanlarından Barack Obama'nın eşi Michelle Obama da, Beyaz Saray uşağı Jerman'ın ölümüyle alakalı bir mesaj yayınladı. Türkçe'de "Benim Hikayem" ismiyle yayımlanan kitabında bir fotoğrafla yer verilen Jerman ile alakalı düşüncelerini dile getiren Michelle Obama, "Onu tanıdığımız için çok mutluyuz. Nezaket ve hizmetiyle, Beyaz Sarayı yalnızca bizim için değil, on seneler süresince diğer başkan ve eşlerine de ev yaptı" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'daki kariyerine 1957 senesinde temizlikçi olarak başlayan Wilson Roosevelt Jerman, 1960 senesinde Uşak olarak atandı. 1960'tan 2012 senesine kadar 11 ABD başkanına hizmet etti.

2012 senesinde ABD eski Başkanı Barack Obama döneminde emekliye ayrıldı. Obama, emekli olduktan sonra Jerman'ı hizmetlerinden kaynaklı ödülle onurlandırdı
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri