16 yılda yapılanları takdir etmek

Türkiye’nin kalkınması birlik ve beraberlik ruhuyla olur. Kalkınma millî seferberlik ruhunu taşıyan milli girişimci ve sanayicilerin azmiyle, sabrıyla, özverisiyle olur.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Ben sen, o, biz, siz, değil, hepimiz diyebilme samimiyetiyle olur. Birlik ve beraberliğini korumuş milletler çağdaş uygarlık yolunu yakalayarak, eğitimde, kültürde, sanatta, hukukta, adalette, sanayide, savunmada, ekonomide, teknolojide, gelişimlerini ilerleterek dünya sahnesinde yerlerini almış ve almaya da devam ediyorlar.
 Söz konusu gelişimlerini ülke vatandaşlarının birliği ve beraberliği ile şekillendirmişlerdir. Siyasi ve ekonomik bağımsızlıklarını halkta yaratmış oldukları aidiyet duygusuyla bugünkü dünyada söz sahibi olma vasfını kazanmışlardır. Yakın tarihimize baktığımızda Japonya gibi, Güney Kore gibi, Çin, Hindistan gibi ülkelerin teknolojik ve sanayi gelişimlerinin Avrupa ülkelerini endişelendirecek durumlara çıkartmış olmaları, milli birlik ve bütünlüğünü korumalarının yanında İstikrarlı yönetilmesinin birincil nedenleridir. Tarihlerine sahip çıktıkları gibi, ülkeyi yöneten siyasi liderlerine de sahip çıkmasını bilmiş milliyetçi ulus devletlerdir.
Oysa köklü bir Devlet geleneğinin geçmişine sahip olan Türk Devletini yönetenler, ikinci dünya savaşında var olan fırsatları değerlendiremeyerek ülkenin kaderini Batının emperyalist Helen zihniyetinin kıskancına düşürüldüğünün farkına varamayacak kadar ileri görüşlülükten yoksun kalmışlardır.
 Batı teknoloji devrimini gerçekleştirirken, kendilerine her zaman engel gördükleri ve sevmedikleri Türklere karşı dostane gözükme riyakarlığını kamufle etmesini becermiştir.
Batı bizim dostumuzdur duygusuna kapılıp şekilcilikte batılılaşma hayranlığına kapılıp, batının teknolojik gelişmelerine karşı gözlerini kapatanlar ses çıkarmayacak kadar dışa karşı milli duygulardan uzaklaşırken, içerde ise halka karşı milli hamaset söylemlerle kendilerini ve halkı avutmuşlardır.
Batı teknolojik gelişmelerle uğraşırken, yüzyılların hesabını yapıp sanayi devrimini tamamlarken, aynı zamanda Türk insanının zihnini içerdeki işbirlikçilerin maharetli elleriyle Ülkeyi demir kafesler içerisine almayı başarmışlardır. Bizlerin asıl uğraşması gereken teknolojik atılımlar olması gerekirken, halkının yüzdedoksandokuzunun Müslüman olan bir ülkede bizi yönetenlere halkın dini inançlarıyla ve şekilciliği ile uğraştırarak teknolojide gelişmeyi değil şekilcilikte batıcılık olarak algılatmışlardır.
Üzücü olanda halen daha bu tür zihniyetin var olmuş olmasının belirtilerinin esmesidir.
 Bugünkü Türkiye uzun yıllardan sonra siyasi bir istikrar sağladı.
 Önceki yıllarda koltuk sevdasına tutuşan milletvekili transferlerinin adeta borsalaştırıldığı, gün aşırı hükümet kurulup, hükümeti nasıl düşürürüz hesaplarının yapılmasından, Türkiye için en önemli yapılması gereken yatırımlar yapılmamıştır.
Cumhuriyetin ilk yıllarındaki yapılan demiryollarının, Karayollarının modernizasyonu ve zamanın gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmesi gerekirken siyasi iç çekişmelerden ülkenin kalkınması için yeteri çalışma enerjisi oluşturulamamıştır. Yıllar önce yapılması gerekenler son 16 yıla sığdırılması elbette zor ama milli iktidar milli yönetim olduğunda nice zorlukların üstesinden gelineceği de bir gerçek.
 Yol demek medeniyet demekti, ulaşım demek kalkınma demekti, Havaalanı demek, zamanı iyi kullanmak demekti.70 li 80 li,90 lı yıllarda yolu elektriği suyu olmayan İlçeler ve köylerin sayısı bir hayli fazlaydı.Tabiiki yolu,suyu,elektriği olmayan vatandaş kırsaldan kente göç edecek şehirlerde gecekondu mafyası oluşacak tüyü bitmemiş yetimin hazine arazisindeki  hakkını  taşı toprağı altın diyerek gasp edecek ve sonrada siyasiler fabrika ,yol, Havaalanı yapacağım su ,elektrik getireceğim deme yerine, bana oy verin size Tapu vereceğim nutukları atarak siyasi oy avcılığı yapmasalardı bugün daha çok farklı yerde olurdu ülke.
Son yıllarda ülkemizde yakalanan yönetim istikrarı ve yapılan büyük projelerin gerçekleşmesinde tabiiki sıkıntılar yaşanacaktır. Bu sıkıntıları aşabilmenin yolu yapılan güzel şeyleri taktir etmesini bilme erdemliliğine sahip olmaktır. Ülkenin kalkınması için milli birlik ve bütünlüğümüzü muhafaza etmeliyiz.
Neşat YALÇIN/CAFESİYASET
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri