“2019 YILINDA TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE YAPILACAK BAŞVURULARDA PARASAL SINIRLAR DEĞİŞTİ”

Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uygulanan parasal sınırlar, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırılarak, yeniden belirlendi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

LEVENT KÜÇÜK / ÖZEL HABER

Ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin uyuşmazlıklarda, Kaymakamlık İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurulardaki KDV dahil 4.570.-TL olan parasal sınır 5.650.-TL’ye (beşbinaltıyüzelli), İl Ticaret Müdürlükleri bünyesindeki İl Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurulardaki KDV dahil 6.860.-TL olan parasal sınır ise 8.480.-TL’ye (sekizbindörtyüzseksen) yükseltilmiştir. 8.480.-TL’yi aşan uyuşmazlıklarda Tüketici Mahkemelerine müracaat edilecektir.

Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin (İkametgahının) bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı (alışverişin yapıldığı işyerinin, sözleşmenin imzalandığı) yerdeki Tüketici Hakem Heyetine yapılabilecektir.

FATURA VE GARANTİ BELGELERİNİ SAKLAMALIYIZ…

Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda, mal ya da hizmetin satın alınma, hizmetten yararlanma tarihi ile mal ya da hizmetin hangi işletmeden satın alındığı önem taşımaktadır. Yasal hakların kullanılması ve yasal hakların kullanım süreleri (Zamanaşımı) açısından, fatura ve garanti belgeleri belirleyici olmaktadır. Bu nedenle, özellikle dayanıklı taşınır mallar başta olmak üzere, uzun süreli kullanıma tabi malların faturaları ile garanti belgeleri muhafaza edilmelidir. Ayrıca, abonelik, devre tatil, devre mülk gibi işlemlere ilişkin sözleşmeler de mutlaka saklanmalıdır.

İLK 6 AYA DİKKAT…

Yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereğince, teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul ediliyor. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

 Söz konusu yasal düzenleme gereğince, satın aldığımız ürünlerde, teslim tarihinden itibaren ilk altı ayda ortaya çıkan kusurlarda (ayıplarda), iade, onarım, değişim veya bedel indirimi gibi tüketicinin seçimlik haklarını kullanmasında kolaylık sağlanmaktadır.

Her birimiz yeni belirlenen bu parasal tutarları öğrenmeli, ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin yasal haklarımızı kullanırken doğru mercilere müracaat etmeliyiz. Saygı ve sevgilerimle.

LEVENT KÜÇÜK / ÖZEL HABER
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri