7 milyon kişiyi ağırladı

İstanbul’un yeni sembollerinden biri durumuna gelen Büyük Çamlıca Camisi’nin ibadete açılmasının üstünden bir sene geçti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

İstanbul’un yeni sembollerinden biri durumuna gelen Büyük Çamlıca Camisi’nin ibadete açılmasının üstünden bir sene geçti. Camiyi geçtiğimiz vakit içerisinde 7 milyon kişi ziyaret etti. Külliyede sanat galerisi, sanat atölyeleri, kütüphane ve konferans salonu da bulunuyor.

Fikir projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait olan ve 268 rakımlı Çamlıca Tepesi’nde temeli 7 Ağustos 2013’te atılan Büyük Çamlıca Camisi, Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerini bütünleştiren yapısıyla kentin yeni sembollerinden biri durumuna geldi. Her bir bölümü, en ince ayrıntısına kadar düşünülen detaylarıyla ilgi çeken Büyük Çamlıca Camisi’nin açılışının üstünden bir sene geçti.

Heybetli yapısına yakışır anlamda kimi rakamsal büyüklükleri de ihtiva eden Büyük Çamlıca Camisi’nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi’ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Büyük Çamlıca Camisi, 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki ana kapısıyla da dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından birine sahip. Büyük Çamlıca Camisi, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, 1071 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı yapısında barındırıyor.

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, camiyi bir senede 7 milyon kişinin ziyaret etiğini belirterek, “Geçen sene Ramazan’da 70 bin insanın sabah namazı kıldığına tanık olduk. 50 bin insanın cuma namazı kıldığına tanık olduk. Bunlar Türkiye’de bugüne kadar yaşanmamış büyük rakamlar. Rabbim lütfetti, asrın mührü olarak nitelendirilen Büyük Çamlıca Camisi’ni ibadete aldık” diye konuştu. Büyük Çamlıca Camisi’nin geçtiğimiz sene Ramazan ayında adeta dolup taştığını, bu sene da dolup taşmasını ön görerek kimi hazırlıklar yaptıklarını, fakat koronavirüs süreci sebebiyle bunların durdurulduğunu izah eden Külünk, “Tabii ki evvelce sağlık. Özlemle bu sorunlu günlerin bitmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Büyük Çamlıca Camisi içersinde İslam Medeniyetler Müzesi’nin kurulacağını açıklayan Külünk, bu müzenin Milli Saraylar’a bağlı Topkapı Sarayı’nın bir şubesi olarak yaşama geçeceğini ifade etti. İslam Medeniyetler Müzesi’nin çok özel nadir eserlerin teşhir edildiği bir müze olacağını bildiren Külünk, sözlerine şu şekilde devam etti: “Programda bir aksaklık olmazsa, müzemizi bu sene yaşama geçirmiş olacağız. Eserlerimiz seçildi, restorasyon ve konservasyonları yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Müzemiz hem geleneksel hem de dijital bir müze. Müzeyi ziyaret eden bir insanın kesinlikle hafızasında bir şeyler bırakacak bir müze üstünde çalışıyoruz.”
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri