81 ile seyahat kısıtlaması genelgesi

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine, 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasının uzatıldığına dair ek genelge gönderildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine, 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasının uzatıldığına dair ek genelge gönderildi. Genelgeye göre, 20 Mayıs-3 Haziran'da devam edecek 15 ile yönelik seyahat kısıtlamasına uymayanlara idari para cezası verilecek. 14 büyükşehir ile Zonguldak'a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışın durdurulmasına dair karar 15 gün daha uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri ” konulu ek genelge gönderdi. Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel vasıta  vb.) yapılacak bütün giriş/çıkışlar 15 günlük süre ile 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan  03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici süre ile  durdurulacak. 

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, bütün dünyada süren ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla  çok hızlı bir şekilde bulaşarak hasta olan insan sayısını süratle arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınını yönetebilmek amacıyla sosyal hareketliliği ve şahıslar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığı belirtildi. Bunun sağlanmadığı  takdirde virüsün yayılımı hızlanacağı,  buna bağlı olarak tedavi ihtiyacı duyacak şahıs miktarının artacağı, bu durumun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına neden olacağı belirtildi.

BAKANLAR TOPLANTISINDA KARAR ALINDI

Gelinen noktada dün yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında  büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirlerin değerlendirildiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde kent  giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilde  Bilim Kurulunun önerileri tarafında uygulamanın sürmesi yönünde karar verildiği belirtildi. 

ALINAN TEDBİR KARARLARI

Bu kapsamda, daha önceki genelgelerle çizilen çerçevede alakalı Valilerce, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda tespit edilen tedbir kararlarının belirtildi:

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel vasıta  vb.) yapılacak bütün giriş/çıkışlar 15 günlük süre ile 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan  03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak. Bu illerimizde yaşayan/bulunan bütün yurttaşların tespit edilen vakit süresince illerinde kalmaları esas olacak.  Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik daha önceki genelgelerle bulunan usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak. 

UYMAYAN VATANDAŞLARA PARA CEZASI VERİLECEK

Söz konusu  tedbirlere dair valiler tarafından alakalı mevzuat uyarınca lüzumlu kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa yer verilmemesi istendi. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın haline göre Kanunun alakalı maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara dair Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi çerçevesinde lüzumlu adli işlemler başlatılacak.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri