AB heyeti vize muafiyeti için Türkiye'ye geliyor

Ankara, Avrupa Birliği'nden önemli bir heyeti ağırlamaya hazırlanıyor. Başkentte, perşembe günü vize muafiyeti toplantısı gerçekleştirilecek

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Ankara'da 31 Mayıs perşembe günü, Avrupa Birliği  ile önemli bir toplantı var. AB heyeti vize muafiyeti için başkente geliyor.

Heyete, Avrupa Birliği Komisyonu Göç ve İç İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue başkanlık edecek.

Türkiye, vizesiz giriş için karşılaması gereken 72 kriterden 67'si tamamlamıştı. Geri kalan 5 kriterle ilgili de çalışma tamamlanmış ve pozisyon belgesi AB'ye 7 Şubat'ta iletilmişti.

Görüşmelerde, en hassas ve zorlu başlığın terörle mücadele olması bekleniyor. Zira, Ankara terörle mücadelenin sürdüğü bir dönemde "tanım değişikliği" yapmaya karşı.

Müzakereye konu olacak başlıklar arasında, kişisel verilerin korunması da var. Türkiye, kişisel verilerin korunmasına yönelik yasayı AB standartları dikkate alınarak gözden geçireceği, gerekmesi halinde değiştireceği taahhüdünde bulunmuştu.

AB, Ankara'dan bu konuda da adım atmasını bekliyor. Yetkililer, vize muafiyetinin bu yıl uygulamaya başlanması durumunda Türkiye - AB ilişkilerinin yeniden ivme kazanacağını düşünüyor.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri