ABD basını sayfasına taşıdı! ‘S-400’ler aralarını bozdu’

Amerikan medyası, ABD Başkanı Donald Trump ile iki buçuk yıllık görev süresinde en sağlam adamlarından biri olan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye meselesi yüzünden ayrışma yaşadığını yazdı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Amerikan 'Time' dergisi, ABD Başkanı Donald Trumpile iki buçuk yıllık görev süresinde en sağlam adamlarından biri olan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye meselesi yüzünden yaşadığı ayrışmayı sayfalarına taşıdı.

Haberde, ABD Başkanı Trump'ın 2,5 yıllık iktidarı süresince Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile zıt düşmediğinin altı çizildi, "Türkiye'nin S-400 sistemlerini satın alması Pompeo ile Trump arasında keskin bir ayrılığa neden oldu. S-400 konusu aralarındaki ilişki için test niteliğinde" yorumunda bulunuldu.

S-400 meseli

Haftalık olarak yayınlanan dergi, Pompeo'nun açık ve net bir şekilde, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının 2017'de Moskova'ya karşı çıkarılan CAATSA'ya (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) aykırı olduğunu belirttiğini hatırlattı.

14 Temmuz'da “yasanın yaptırım gerektirdiğini” ifade eden Pompeo, “Yasaya riayet edeceğimizden eminim ve Başkan Trump yasaya riayet edecektir” açıklaması yapmıştı.

Pompeo'nun bu tezi, Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanları tarafından da desteklendi.

Haberde, Pompeo'nun bu açık beyanlarına karşın Başkan Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulamak istemediği hatırlatıldı.

Time, Trump'ın Pompeo'nun altını Türkiye ile alternatif iletişim kanalları açarak da oyduğunu belirtirken, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere bizzat görevlendirdiğini yazdı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri