ABD'de kıyamet koptu!

Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesi sebebiyle düzenlenen protestoların yoğunlaşması üstüne ABD'nin başkenti Washington DC'de 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesi sebebiyle düzenlenen protestoların yoğunlaşması üstüne ABD'nin başkenti Washington DC'de 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD Başkanı Trump, yaşananlardan ötürü bakın kimleri sorumlu tuttu. Minnesota valisi Tim Walz, George Floyd’un cenaze töreninin Perşembe günü düzenleneceğini belirtti. Ayrıca Trump orduyu devreye sokacağını da açıkladı.

Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle yaşamını yitirmesinin sonrası başlayan protestoların yoğunlaşması üzerine ABD'nin başkenti Washington DC'de pazartesi ve salı günleri 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, şehirde son iki gündür devam eden protestolar ve şiddet olaylarına dair basın toplantısı düzenledi.

Özellikle dün geceki protestolarda çoğu iş yerinin yağmalandığını ve kimi yerlerin ateşe verildiğini hatırlatan Bowser, "Anayasanın 1. ek maddesi gereği protestocuların gösteri düzenleme hakkı var ama bunu yapar iken şehrimizi yakıp yıkmamalılar." dedi.

Bowser, güvenlik güçlerinin şehir çapında asayişi sağlamaya çalıştıklarına dikkat çekerek, "Bu akşamdan geçerli olmak üzere Washington DC'de iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan ediyoruz." şeklinde konuştu.

Sokağa çıkma yasağının kapsamı ve detayları, yayımlanan kararnameyle belirlendi.

Buna göre, 21.00-06.00 saatlerinde geçerli olacak yasaktan belirli alanlarda çalışanlar ile basın mensupları etkilenmeyecek.

Bu arada, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri için yarın Washington DC'de ön seçim düzenlenecek.

Kararnamede sokağa çıkma yasağının ön seçimleri etkilemeyeceği, sandıkların sabah 08.00'de açılacağı kaydedildi. 

Son dakika: ABD'de kıyamet koptu! Açıklamalar peş peşe geliyor
Son dakika: ABD'de kıyamet koptu! Açıklamalar peş peşe geliyor

'NEFES ALAMIYORUM" FERYADI POLİS ŞİDDETİNİ GÜNDEME TAŞIDI

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te gözaltına alınırken bir polisin uzun vakit ensesine diziyle basması sebebiyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını yine alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken hadiseleri denetim altına almaları amacıyla Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

TRUMP VALİLERİ SUÇLADI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, valileri, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti neticesi ölmesinin sonrası protestolardaki şiddet eylemlerinde "zayıf davranmakla" suçladığı bildirildi.

Trump, salıdan bu yana devam eden Floyd gösterileri ve yaşanan şiddet olaylarına dair eyalet valileri ile telekonferans görüşmesi yaptı.

Amerikan basınının görüşmenin ses kayıtlarına dayandırdığı haberlere göre, Trump valileri "zayıf davranmakla" suçlayarak, "Olaylarda baskın taraf siz olmalısınız, olmuyorsanız da vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir." ifadesini kullandı.

Göstericiler konusu ile alakalı valilerin çok daha sert adımlar atması gerektiğinin altını çizen Trump, "Bunlar bir hareket, şimdi olanları durdurmazsanız daha da kötü yerlere gider." değerlendirmesinde bulundu.

Trump konuşmasında, "İnsanları tutuklamalısınız, faaliyetlerini takip etmelisiniz, 10 sene hapse atmalısınız. Böyle yaparsanız, bu tarz bir durumu bir daha yaşamazsınız." ifadelerine yer verdi.

GEORGE FLOYD'UN CENAZE TÖRENİ PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

ABD'de George Floyd'un öldürülmesi sebebiyle protestoların patlak verilen Minneapolis'i de içine alan Minnesota eyaletinin valisi Tim Walz, George Floyd'un cenaze töreninin Perşembe günü düzenleneceğini açıkladı.

Vali Walz düzenlediği basın toplantısında, şehirdeki protesto eylemleri ile alakalı de bilgi verdi.

“İkinci gece de, caddelerimizde güvenlik ve düzen vardı. Çok zor bir hafta oldu” diyen Walz, sokağa çıkma yasağının bir gün daha uzatıldığını fakat yalnızca ulusal saatle 22.00 ve 04.00 arası uygulanacağını duyurdu.

Vali Waltz, “Bunun bittiği şeklinde bir resim çizmek istemiyorum. İyimserlik havasının geri döndüğünü hissedebiliyorsunuz” şeklinde konuştu. 

Son dakika: ABD'de kıyamet koptu! Açıklamalar peş peşe geliyor
Son dakika: ABD'de kıyamet koptu! Açıklamalar peş peşe geliyor

TRUMP'IN SÖZLERİNE YANIT

ABD Başkanı Donald Trump'ın valiler için “zayıf” kelimesini kullandığını doğrulamayı reddeden Vali Walz, “Sanırım sözleri bunlardı” diye konuştu.

Trump'ın, “dünyanın onlara güldüğünü” söylediği de Amerikan basınında çıkan haberlerde yer almıştı.

Walz, bu sözlere dair, “Kimsenin burada güldüğü yok. Acı içindeyiz” dedi.

ABD merkezli yayın kuruluşu CBS News'un elde ettiği ses kaydına göre, Trump "zayıf" kalmakla suçladığı valilere protestolara karşı daha sert önlemler almaları talimatını verdi. 

ORDUYU DEVREYE SOKACAK

ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek amacıyla binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik kuvvetinü görevlendirdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, protestoların güçle bastırılması emrini verdiği konuşmasının sonrası gövde gösterisi gibi bir yürüyüş yaptı. Beyaz Saray'dan çıkan Trump, gün boyunca gösterilerin sürdüğü Lafayette Parkı'ndan geçerek, protestocular tarafından ateşe verilen Saint John Kilisesi önünde elinde İncil’le poz verdi. Polisin, Trump'ın yürüyeceği yoldaki göstericilere sert araya girmeksi tepki çekti.

TRUMP: O BİR HİÇ UĞRUNA ÖLMEDİ

Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti neticesi yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen protestolara dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını güvenliğini sağlamak olduğunu altını çizen Trump, "Ülkemizin kanunlarını güvenliğini sağlamak amacıyla bir yemin ettim. George Floyd'un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi" şeklinde konuştu.

Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkat çeken Trump, "Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, sinirli kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Bazı eyalet yönetimlerini ve yerel idarecileri, şiddet eylemlerinde bulunanlara karşı "gerekli önlemleri almamak"la suçlayan Trump, insanların iş yerlerinin yağmalandığını, yeni tip koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korkudan evlerinden çıkamadığını, Washington DC'deki mühim yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

OLAYLARI "İÇ TERÖR" OLARAK NİTELEDİ

Trump, "Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika'nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete gereksinimi var" diye konuştu.

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, "Mevcut bütün federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını güvenliğini sağlamak amacıyla seferber ediyorum" ifadesini kullandı.

Trump ilk hedeflerinin ülkedeki yağma ve gayrimeşru eylemleri durdurmak olduğuna dikkat çekerek, "Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi tarafından kuvvetli tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları tamamlanana kadar çok sayıda güvenlik kuvveti zenginliği göstermelidir. Bir kent ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını güvenliğini sağlamak için lüzumlu önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve meselesi kısa vakitde çözeceğim" dedi.

"ELE BAŞLARI SERT CEZALAR VE UZUN HAPİSLERLE KARŞI KARŞIYA"

Başkent  Washington DC'deki olaylar için de adım attığını bildiren Trump, "Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları amacıyla binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz" bilgisini paylaştı.

Trump, göstericilere şehirde ulusal saatle 19.00'da başlayan sokağa çıkma yasağına da uymaları ikazında bulunurken, "Masum hayatlara ve mallara tehdit oluşturanlar, gözaltına alınacak, tutuklanacak ve tam hukuk çerçevesinde yargılanacaktır. Bu terörün elebaşlarının şunu bilmesini istiyorum, sert cezalar ve uzun hapislerle karşı karşıyalar. Bu gruplar, Antifa ve bu şiddetleri yönlendiren başka kişiler" dedi.

Halkını ve haklarını koruyacağının altını çizen Trump, "Hukuk olmadığında fırsat da olmaz, adalet olmadığında özgürlük olmaz, güvenlik olmadığında gelecek olmaz. Asla öfkeye ve nefrete kapılmamalıyız. Hainlik ve şiddet hüküm sürerse hiçbirimiz özgür olmayız." mesajını verdi. 

BEYAZ SARAY'DAN ST. JOHNS KİLİSESİ'NE YÜRÜDÜ

Trump, Beyaz Saray'daki konuşmasının sonrası yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray'ın yakınındaki dün akşamki protestolarda kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi'ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü. 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri