ABD'de oylar 4 kez sayılmış!

CHP’nin yaptığı oy hırsızlığını görmezden gelip, oyların yeniden sayılmasına karşı çıkan ABD’nin, 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde oyları defalarca saydırdığı ortaya çıktı. Akit’in ulaştığı arşiv kayıtlarında; birçok Batılı ülkede de benzer şekilde haftalarca oyların yeniden sayıldığı belirlendi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

Seçimlerde usulsüzlük yapıldığının ortaya çıkması CHP’nin yanı sıra Batı’yı da panikletti. Yaşanan oy hırsızlığı belgeleriyle ortaya konulmasına rağmen Türkiye’ye sözde demokrasi dersi vermeye kalkan ABD’nin seçim manipülasyonu; kirli oyunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. CHP’lilerin sandıktaki organize oy hırsızlığını gizleme çabasına destek veren, oyların yeniden sayılmasına karşı çıkan ABD’nin kendi ülkesinde yaptığı seçimlerde oyları 4 defa saydırdığı ortaya çıktı.

Türkiye gerçekleri araştırıyor

AK Parti’nin binlerce usulsüz ve hileli oy tespiti üzerine paniğe kapılan ABDve CHP’yi korku sardı. Ucuz başkanlık şovlarıyla millet iradesine ipotek koymak isteyen CHP; tehlikeli oyunlarına her geçen gün bir yenisini eklerken, Türkiye’ye sözde demokrasi dersi vermeye kalkan ABD’nin seçim manipülasyonu da kirli oyunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi.

Akit’in ulaştığı arşiv kayıtları; oyların yeniden sayılmasıyla şaibenin ortadan kalkacağı, Türkiye’ye akıl veren ABD’nin ise usulsüzlük tespit ettiği seçimlerde aynı sistemi uyguladığını ortaya koydu.
Türkiye’de işleyen yasal süreci görmezden gelen ABD’de 2000 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde oy sayımının geç bitmesi ve aradaki farkın sadece 19 bin oy olmasından dolayı, yeniden sayıma gidildi. 19 yıl önce gerçekleşen başkanlık seçimlerinde ABD medyası, sandıklar kapanmadanFlorida’daAl Gore’un kazandığını ilan etti. Bir süre sonra da bu eyalette Bush’un kazandığını duyurdu.

Kendileri tam 4 kez sayılmıştı!

ABD’de seçime giren iki tarafın ortak itirazları sonucu Florida’da oylar makineler tarafından en az üç kez, bazı yerlerde ise dört kez sayıldı. Önce 327 farkla Bush kazanmış göründü ardından Bush farkı 930’a çıkardı. Ekrem İmamoğlu’nun korsan başkanlığını tanıyan ABD’nin en büyük eyaletlerinden biri olan Florida’da, adaylar arasındaki oy farkının yüzde 0,5’in altında olması durumunda oyların yeniden makineyle sayımı, yüzde 0,25’in altındaysa da elle sayımı şart koşuluyor.

Yalova'da CHP’ye geçmişti

ABD’nin yanı sıra Türk siyasi tarihi ve dünya politika sahnesi de seçimlerin akabindeki itirazların değerlendirmesiyle birçok koltuğun el değiştirmesine sahne oldu. 1994 yılında yapılan seçimlerde iki ilçede seçimler yenilendi. Fatih’te Refah Partisinin adayına yenilen ANAP, iki ay sonra yapılan seçimlerde aday değiştirerek seçimleri kazandı. Aynı şekilde, Beykoz’da yüzde 41 oy alarak seçilen RP’li Yücel Çelikbilek, tekrar edilen seçimler sonrası başkanlık koltuğuna oturdu. Ağrı’da ise 2014 yılında AKParti ve BDP/HDP arasında oy farkı çok yakın çıktığı için tekrar sayım yapıldı. Daha sonra YSK, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yine 2014 yılında Yalova’da da seçimler yeniden yapıldı. AK Parti’nin 1 oy farkla kazandığı Yalova’da seçim sonuçlarına itiraz eden CHP, yeniden yapılan seçimleri 6 oy farkla kazanabilmişti.

Dünyada da bir çok örneği var

2006 yılında İtalya’da yapılan seçimlerde ise 500 bin kadar oyun iptal edilmesi ve aradaki farkın sadece 25 bin oy olmasından ötürü seçim bütünüyle iptal edildi. 2011 yılında Rusya’da yapılan seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle oy sayımı yeniden yapıldı. 2016 yılında Avusturya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy sayımında hile yapıldığı gerekçesiyle seçimlerin yinelenmesine karar verildi. Sadece bir sandıkta usulsüzlük ve şaibe tespit edildiği gerekçesiyle oylar yeniden sayılmış akabinde seçimler tekrardan yapılmıştı. 2017 yılında Kenya’da devlet başkanlığı seçimi usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla tekrarlanmıştı.

MUHAMMED UZUN / YENİ AKİT
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri