"ABD'den tazminat talep etmeliyiz"

Emlakçı Trump ve avanesinin anladığı dil para ve askeri güçtür.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

CAFESİYASET 

TV de 22-Temmuz-2017 tarihin de yayınlanan “Aspen Security Forum” adıyla,   güvenlik konulu  konferans da ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas’a şöyle bir soru soruluyor ;   

“ ABD-YPG/PKK dayanışması o kadar ilerledi ki ABD’li askerler YPG-PKK amblemleri taşıyor. Marksist bir örgüt kapitalist ABD’nin müttefiki olabilir mi ? 
ABD’li Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas’ın verdiği cevap şöyle ;

“YPG yöneticileri ile şahsen pazarlık ettim. Onlara arkadaşlar örgütünüzün adını değiştirmelisiniz dedim. Bir gün sonra bizim adımız artık – Suriye Demokratik Güçleri-(DSG) dediler. Bence demokrasi kelimesini bu şekilde dahil etmeleri muhteşem bir fikirdi” (salon da gülüşmeler)

Bizzat ABD kurum ve kuruluşlarında aleni olarak yukarı da ki gibi konuşmalar o kadar çok ki   YPG’nin ,PYD’nin silahlı kanadı olduğu ve YPG’nin  PKK ile ciddi bağlantısının olduğu yönünde bir sürü kendilerince hazırlanmış resmi raporları  mevcut.

Bu raporları biz yazmadık bizzat ABD’nin kendi kurum ve kuruluşları yazmış durumda .

Hatta bu raporlar doğrultusun da , senatolarında  ilgili bakandan hesap bile soruyorlar…
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile Senatör Lindsey Graham arasında  resmi oturum da çok ciddi konuşmalar geçiyor.

Senatör Lindsey konuşmasında kısaca YPG’nin PKK’nın Suriye kolu olduğunu cümle cümle Bakan Carter’ı teyid ettiriyor ve Senatör Lindsey soruyor ;

“ Peki Suriye’de PKK ile bu kadar yakın ilişki için de olan YPG’yi silahlandırdığımız için Türklerin bize kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı ? “


Bakan Carter cevaben ;
“Hayır değil kesinlikle değil , Türklerle bu konu da kapsamlı görüşmeler yaptık”

Senatör Lindsey ;
“Yani Türkiye bunu sorun etmiyor mu “

Bakan Carter ; ediyor…(ne diyeceğini şaşırıyor...)
Senatör Lindsey ;
“Peki. Türkiye neden kızgın diye merak ediyorsanız sebebi ; Suriye’de Türk Hükümetiyle çarpışan bir terör örgütünü silahlandırmamız, Türkiye daha fazlasını yapabilir… ama dürüstçe söylemek gerekirse bence bu konsept tamamen absürt…”

Sözün kısası YPG ve PKK’nın aynı örgüt yapılanması olduğunu bizzat ABD kurum ve kuruluşları yazdıkları raporlar da resmen kabul etmiş durumdalar.

Ayrıca YPG’nin bütün kırsal yapılanmalarından tutun da her türlü eğitimlerine kadar önderlerinin “Abdullah Öcalan” olduğunu açıkça ifade ediyorlar hatta posterlerini asıyorlar rozetlerini taşıyorlar.

Yani bu konuda da o kadar çok belge-argüman var ki internet üzerinden bile binlerce belgeye ulaşabilirsiniz.

 

Hukukçu değilim ama bu konu çok özel hukuk bilgilerine sahip olmamızı gerektirmeyecek kadar açıktır.

 ABD belgeli ispatlı suç işlemektedir.  ABD açık ve aleni bir şekil de terör örgütü olan YPG-PKK’yı silahlandırmış askeri eğitimler vermiş bir çok olayın failidir. Ülkemiz ise ABD’nin silahlandırdığı bu örgütü sebebiyle milyarlarca dolara mal olan güvenlik tedbirleri almak zorun da kalmıştır. Hem mal hem de can kayıpları haddinden fazladır.

Devlet yöneticilerimiz bu durum karşısında doğru adımlar atmışlar gerekli askeri ve güvenlik tedbirleri alınmış planlar yapılmış operasyonlar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.
Devlet yöneticilerimizden beklentimiz ABD’nin işlediği bu delilli ispatlı suçtan dolayı uluslararası mahkemeler de çok sağlam dosya ve argümanlarla “tazminat davalarının” açılmasıdır.
Sivil toplum kuruluşlarına da görev düşmekte  ve hatta Türk vatandaşları bireysel olarak AİHM gibi kuruluşlara müracaat etmeli ya da devletimiz bunun hukuki argümanlarını tamamlamalı ve zeminini oluşturarak bireysel başvuruların gerekiyorsa önünü açmalıdır. Burada uzun uzun yazmayacağım ama ülkemizdeki Suriye’li mültecilerin sivil toplum kuruluşları aracılığı ile her Suriye’li bile en azından AİHM gibi kuruluşlara başvurmalıdır ve tazminat talep etmelidir. ABD suçludur ve bu suçunun cezasını uluslararası mahkemeler de çekmelidir.

Biz hakkı haykıralım bakın arkamızdan milyonlar gelecektir.

Bu kapı mutlaka açılmalıdır. Dünya devletleri bu konuda müzdariptir baş belası ABD’den çok çekmektedir. Bu konuda da liderlik Türkiye’ye düşmektedir.
Devlet büyüklerimizin bu konuda da adım atmalarını canı gönülden bekliyoruz.
Bu kapıyı bir açabilirsek arkamızdan gelecek ülkeleri hayal bile edemiyorum.
Bakarsınız Japonya bile Hiroşima ve Nagazaki’nin hesabını sorabilir neden olmasın…

ABD’nin savaş ve terör suçlusu olarak yargılandığını ve milyarlarca dolar tazminata mahkum edildiğini görmek  istiyorum.

Bu zor değil…

SELÇUK ATAGÜN

CAFESİYASET 


 

 

 


 

 
 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri