Ağız Sağlığını Korumanın Yolu Bebeklik Döneminden Başlar

İçme sularının ideal oranda flor içermesi çürük önlemede en temel adımı oluşturur.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Genel sağlığımızı korumanın ilk yolunun ağız ve diş sağlığından geçtiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştim. Ancak ne yazık ki toplumumuzda ağız sağlığı ilerleyen yaşlarda dikkat edilen bir husus. Oysa ağız ve diş sağlığına çocuk yaşlarda süt dişlerinin sürmeye başladığı dönemlerde başlanması ve önem verilmesi gerekiyor. Uzun yıllar kullanacağımız sürekli dişlerin sağlığı, süt dişlerinin sağlıklı olmasına bağlı. Ağız bakımına bebeğin doğumunda itibaren başlamalıdır. Bebeğin beslenmesinden sonra tülbent veya gazlı bez ılık suya batırılarak bebeğin damakları temizlenmelidir. Temizleme işlemi süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte diş fırçasıyla gerçekleştirilmelidir.

Diş Çürüğü Engellenebilir mi?

Süt dişleri altıncı ayda sürmeye başlar ve bebek 24 aylık olduğunda ise tamamlanır. Toplam 20 adet sut dişi var ve dişler sürmeye başladıktan sonra en az günde 2 kere temizlenmeli. Nasıl yaparım diye sorarsanız. Bebeklerde bir parmağınızı temiz bir tülbent ile sararak ılık su yardımıyla dişleri temizleyebilirsiniz.  Süt dişlerinin sürmesiyle de uygun bir fırça ve macun ile temizleyebilirsiniz. Çocuğunuzun macunu yutma riskine karşı FLORURSUZ diş macunlarını tercih edebilirsiniz.  Çocuklara şeker çikolata yerine, taze ve kuru meyveler veya meyveli yoğurtlarla beslenme alışkanlığı kazandırmamız gerekir.
Şu noktada belirtmek istediğim çok önemli bir nokta var. Gece uykusundan önce biberonla süt içme alışkanlığı olan çocuklar için beslenme sonrası ağızı suyla çalkalamayı unutmamamız gerekiyor.Aksi halde süt dişlerinde hızla çürüme olacaktır. 
Ağızdan verilen flor tabletlerinin çürük önlemede hiçbir etkisi olmadığını dile getirmek isterim.  Bunun yerine içme suyunuzdaki flor oranını kontrol etmelisiniz. Bu oran ortalama litre başına 0.7mg olmalıdır. İçme sularının ideal oranda flor içermesi çürük önlemede en temel adımı oluşturur.
Nasıl ki biz büyükler için diş hekimi kontrolü elzem ise 2 yaşından itibaren tüm çocukların da 6 ayda bir kontrolden geçmesi gerekiyor. Unutmayalım, ağız sağlığının önlemini küçük yaşlarda almalıyız. Bu kontroller sırasında diş hekiminiz tarafından yüzeysel flor uygulaması yapılır. Yüzeysel uygulanan flor, diş minesinin aside direncini arttırarak çürüklere karşı direnç oluşturur.
Gelelim sürekli dişlerin çıkmasına. 6 yaş civarında ilk sürekli azı dişi çıkar. Bu azılar ömür boyu ağızda kalacak olan ilk azı dişleridir. Bu kadar erken sürdüğü için genellikle süt dişleri ile karıştırılır. Bu azıların çiğneyici yüzeyleri oldukça girintili çıkıntılı olduğu için gıdaların kolayca birikmesine uygundur. Ve kolayca çürüyüp genç yaşlarda kaybedilebilirler. Bunu önlemek için, bu dişlerin yüzeylerine, 5-6 yıl koruma özelliği olan örtücüler uygulanır. Bu örtücüler, diş hekimi tarafından 15-20 dakikalık tek seansta kolayca yerleştirilir. Fissür örtücü uygulanması için en uygun zaman 6 yaş civarıdır.

Süt dişi çürüğünü tedavi ettirmeli miyim?

Evet. Süt dişi çürüğünü kesinlikle tedavi ettirmelisiniz. Çünkü süt dişleri de çürükleri ilerlediğinde enfekte olup yaygın iltihaplara sebep olurlar. Bu iltihaplar hem çocuğun tüm vücut sağlığı için, hem de ağız sağlığı için çok zararlıdır. Böbrek ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Süt dişi enfeksiyonları daha sonra çıkacak olan sürekli diş germlerini de olumsuz etkileyip, erken çürümelerine neden olur. Ayrıca erken süt dişi kayıpları sürekli dişlerin geç veya çapraşık sürmesine yol açar. Süt dişlerini de yaklaşık 10-15 yıllık iş görecek normal dişler olarak kabul edip zamanında dolgularını yaptırmalısınız.


 Çocuğumun süt dişleri çürük nedeniyle çekildi, ne yapmalıyım?

Eğer zamanından önce süt dişi kaybı meydana gelmişse mutlaka diş hekiminize başvurup yer tutucu yaptırmalısınız. Erken süt dişi kaybı oluşan boşluğun, olması gereken diş tarafından değil de, yan dişler tarafından kayarak kapanmasına yol açar. Bunu engellemek çene ve yüz gelişimi ile dişlerin düzgün gelişmesi açısından çok önemlidir. Diş hekiminiz, çocuğunuzun ağzına uygun bir yer tutucu yaparak sürmesi gereken diş sürene kadar o boşluğu koruyacaktır.

Çocuğum dişlerine darbe aldı, ne yapmalıyım?

Çocuklar genellikle düşerler, spor veya oyun sırasında dişlerine veya ağızlarına darbe alırlar. Özellikle her türlü travmaya engel olmak için diş hekiminize koruyucu ağızlık için başvurun. Çocuğunuz, ağzından alınan bir ölçüyle hazırlanan silikon ağızlıklar ile her türlü dudak, yanak, dil ve dişleri içeren yaralanmalardan korunmuş olur.
Çocuğunuzun ağzına aldığı herhangi bir travma sonucunda hiçbir belirti olmasa bile mutlaka diş hekiminize başvurun. Çekilecek kontrol radyografisi ile alınan darbenin köklere zarar verip vermediği anlaşılabilir. Kök yaralanmaları o an için dış belirti vermeyebilirler ancak daha sonra enfeksiyona yol açıp dişin kaybına neden olabilirler. 
Darbe sonucu diş yerinden fırladıysa veya bir parçası kırıldıysa en geç bir saat içinde diş hekiminize ulaştırmalısınız. Bunu yaparken dişin temiz bir gazlı beze sarılıp, serum fizyolojik veya sütün içinde nemli tutulması gerekiyor. Uygun şartlarda diş hekimine ulaşan dişler tekrar yerine yerleştirilebilir. Aynı şekilde kırık parçalar da yerine çok güçlü ajanlarla (bonding) yerine yapıştırılabilirler.
Darbe sonucu oluşan kırık parçayı bulamadıysanız, 17 yaşın sonuna kadar dişi koruma amaçlı kompozit dolgular uygun olacaktır. Bu yaştan sonra porselen dolgular veya laminalarla eksik parçanın restorasyonu mümkündür. Porselen laminalar, dişin kalan kısmını koruyarak, sadece eksik bölgenin hazırlanmasıyla uygulanabilirler.
Gülüşünüz avantajınız olsun.

Aslı ERCANLI / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri