AK Parti, asılsız haberlere tek tek cevap verdi

“Yassıada”da çok katlı yüksek binaların yapıldığı, adanın yalnızca protokole açık olduğu, tarihî binaların yıkıldığı ve ağaçların tümünün kesildiği iddiaları yalanlandı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

“Yassıada”da çok katlı yüksek binaların yapıldığı, adanın yalnızca protokole açık olduğu, tarihî binaların yıkıldığı ve ağaçların tümünün kesildiği iddiaları yalanlandı.

AK Parti, cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan ve önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürülen Yassıada ile ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Adada çok katlı yüksek binaların yapıldığı, adanın yalnızca protokole açık olduğu, tarihî binaların yıkıldığı ve ağaçların tümünün kesildiği öne sürülmüştü. AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, sosyal medya hesabından bu iddiaları yanıtladı.

*İDDİA: Adaya çok katlı ve yüksek binalar yapılarak dikey mimari uygulandı.
CEVAP: Adanın en yüksek yapısı 24 metre uzunluğundaki doğal taş yüzeyli Demokrasi Feneri... Adanın yüzde 60’lık bölümü yeşil alana ayrıldı.

*İDDİA: Ada yalnızca protokol ziyaretlerine açık olacak. Vatandaşlar adayı gezemeyecek.
CEVAP: Demokrasi ve Özgürlükler Adası bir açık hava müzesi olarak tasarlandı. Ada tüm imkânlarıyla halkın hizmetine açık olacak.

*İDDİA: Bizans ve sonraki dönemlere ait adada bulunan tarihî yapılar yıkıldı ve üstüne yeni yapılar inşa edildi.
CEVAP: Tarihî yapıların tamamı korundu ve onarılarak yeni işlevleriyle kullanıma açıldı.

*İDDİA: Adada bulunan tüm ağaçlar kesilerek yerlerine binalar yapıldı.
CEVAP: Adada nitelikli ağaçların tamamı korundu ya da bu nedenle uzman bir ekip doğrulusunda taşındı. Adaya yeni dikilen bitki ve ağaç adedi ise 40 bine yaklaştı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri