AK Parti vekilinden PKK'ya rest!

Ak Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş terör örgütü PKK'ya ateş püskürdü.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, terör örgütü PKK'nın çocuk kaçırma meselesinin üstünün kapatılamayacağını kaydetti.

Milletvekili Murtaza Yetiş, son dönemde annelerin "Edi bese/Artık yeter" diyerek isyan ettiğini, PKK'nın çocuk kaçırma meselesinin eskiden beri var olan bir konu olduğunu söyledi. Murtaza Yetiş, bugüne kadar defalarca, PKK'nın çocukları istismar etmesi ile ilgili çarpıcı raporlar, araştırmalar yapılmış olmasına rağmen bu konu gerek medyada gerekse de kamuoyunda çok fazla karşılık bulmadığını dile getirdi.

Yetiş açıklamasında, "Çocuk militan veya çocuk savaşçı-asker meselesi, dünyanın yıllardır gündeminde olan ve BM tarafından Çocuk Haklarını Koruma Konvansiyonu ve Opsiyonel Protokolü ile yasaklanan ve cezai müeyyide gerektiren bir konudur. Uluslararası mevzuatta çocuk savaşçı kullanmak insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisinde olmasına rağmen ne yazık ki PKK‘nın bu konuda işlediği suçlar hem uluslararası arenada hem de içte kör ve sağırları oynayan bazı medya organlarımızda, bazı aydın grubumuzda gerekli ehemmiyette bir olay olarak görülmemiştir" dedi.

"DEVLETİN PLANLARININ OLDUĞUNU HERKES BİLMELİ"

Yetiş açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yıllarca savaş ve kaos stratejisi yürüten örgüt, militan ihtiyacını yaşı 8 olan çocukları bile saflarına çekmek suretiyle kapatmaya çalışmıştır. 1993'te hızlanan bu süreç Öcalan'ın yakalanması ile birlikte ivme kaybetse de maalesef son yıllarda çocuk kaçırmaları-kandırmaları oranının yeniden bir tırmanışta olduğu görülmektedir. Bu neyin hazırlığıdır diye sormak lazım.

Çözüm süreci ile birlikte geliştirilen paradigmaya ters kabul edilebilecek ve son dönemde annelerin feryadı, isyanı ve cesareti ile gündeme gelen PKK çocuk kaçırma meselesi, artık önceki dönemlerde üstü kapatıldığı gibi geçiştirilemez. Bu bir insanlık suçudur ve bu suçta ortak olan, sessiz kalan herkes bir gün adaletin tecelli etmesi ile birlikte gerekli karşılığı alacaklardır. Yıllarca trajedi boyutunda olan bu meselede oyun çağında olan çocukların eline silahların verilerek hayatlarından, geleceklerinden koparılması kabul edilebilir bir durum değildir. Ayrıca bu konuda mücadele ederken BDP milletvekillerinden yardım isteyen ailelere bazı milletvekillerinin ‘çocuklarınızın dağa çıkmasından gurur duymalısınız' diyerek aileleri terslemelerini kınıyorum. Barış süreci için bu kadar emeğin verildiği, bu kadar çabanın gösterildiği bir dönemde bu kalkışmalar manidardır. AK Parti olarak başbakanımızın ifade ettiği gibi ya bu çocuklar getirilip ailelerine teslim edilecek yada devletin A ve B planlarının olduğunu herkesin bilmesi lazım."
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri