‘’Allah’ım sen beni kafama tuğla düşüp ölenlerden yapma. 10 binler uğurlamalı’’

İzmir’i çok seviyordu, özellikle istedi gitti. Terörle mücadele etmek için polis olmuştu ama trafik polisi oldu şaşırdık. Sanırım motor

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Bir adam düşünün sırf terörle mücadele etmek için polis oluyor, ama kader bu ya trafik polisi iken terörle çatışmada şehit düşüyor..

Bir polis düşünün İzmir’i çok seviyor, istiyor, gidiyor ve orada şehit düşüyor..
Bir polis düşünün cenazesinin 10 binlerin uğurlamasını diliyor, dileği gerçekleşiyor milyonlar uğurluyor..

Bir kahraman düşünün 3 çocuğunu, karısını, ailesin düşünmeyip tek silahıyla teröristin peşinden koşuyor, karşısında durup sıkıyor, sıkıyor, sıkıyor son kurşunuyla bir teröristi öldürüyor onlarca, yüzlerce insanın hayatını kurtarıyor..

Sonra kahrolası diğer terörist tarafından sırtından vurulup öldürülüyor..

Bu bir ‘geliyorum’ diyen kahramanlık hikayesinin ayak izleriydi, Fethi Sekin’in dalga geçtiği ölümün ardındaki derin yaşam felsefesiydi..

*Zaten arkadaşalarına göre o hep gözü kara, ölümle alay eden ve en önemlisi hep güven veren biriydi.. Çoğu kez yemekte hesabı çaktırmadan ödeyen, bir o kadar hassas ama eğlenceli, esprili, hayat dolu, alt yapısı olan felsefesi kuvvetli, derin, entelektuel bir kişilikti.. ‘Hayat hesabı sevmez’ derdi..

Gerisini devre arkadaşı ve yakın dostu olan, şu an da Yalova Emniyet Müdürlüğü’nde görevli komiser Rıdvan Demirel anlattı;

‘Fethi ile Samsun 19 Mayıs Polis Okulu’ndan beri arkadaştık. Yatılı okuduk. Dert ortağımdı. En duygusal anlarımda telefonla arar konuşurdum, saatlerce beni dinlerdi. Hayata espriyle yaklaşırdı. Fıkraları meşhurdu. Yaşanan en küçük olayları bile fıkralaştırarak anlatırdı. En çok ölümle dalga geçerdi.‘’Allah’ım sen beni kafama tuğla düşüp ölenlerden yapma. Öyle 50-60 kişi cenazemi kılmasın, 10 binler uğurlamalı Reis’’ derdi.

Babam imam olduğu için sela okumayı bilirim. Fethi böyle deyince şaka olsun diye selasını okumuştum sonra demiştim ki ‘Merak etme biz sana tanıdık bir belediye başkanı bulur adını bir çıkmaz sokağa, bir plaj yolu ne bileyim bir yer bulur veririz’ derdim. Şimdi adı birçok yerde yaşayacak, belki okullarda ders olarak okutulacak. Dileği duası yerine geldi. 

Gözü kara biriydi, hak hukuk çok severdi, başkalarının hakkını da savunurdu. Bi keresinde yemekhanenin kuyruğunda öne geçenler oldu. 200-300 kişilik yemek sırası beklerdik saatlerce. Fethi orada görevli olan polisle sıkı kavga etti. Daha öğrenciyiz normalde bir kadrolu polisle tartışmanın ciddi disiplin cezası vardır. Okuldaki binlerce kişi Fethi’yi korudu. Sakladık, bir hafta yemekhaneye sokmadık, ismini vermedik ceza almasın diye.

Çok fazla sevilirdi. İnsani yönü ağır basardı. Diksiyonu çok düzgündü. Konuşmaya, bilgiye önem verirdi.

Çok donanımlı biriydi. Kürtçeyi çok iyi bilirdi. Sakınmazdı konuşurdu biz uyarırdık o aldırmazdı. ‘Ne var ha İngilizce ha Kürtçe’ derdi..

Günlük yazardı. Sevdiklerini sevmediklerini liste yapar onlara puan verirdi. ‘Hayat hesabı sevmez’ derdi. Bin 500 liraya mutlu olacak adamdı Fethi..

Sorardı; ‘Zenginle fakir arasındaki fark nedir’ derdi. Hepimiz bi şeyler söylerdik Fethi ‘Bir buçuk iskenderdir’ derdi..

İzmir’i çok seviyordu, özellikle istedi gitti. Terörle mücadele etmek için polis olmuştu ama trafik polisi oldu şaşırdık. Sanırım motor sevdası yüzünden olabilir. Ama sonunda terörle mücadelede şehit düştü..İsteği buydu oldu.. Dert ortağımı, kardeşimi, dostumu kaybettim. Üzüntümü anlatacak kelimeler bulamam ki..

*Elazığ Baskil doğumlu olan kahraman şehit polisimiz Fethi Sekin’in Bozkil ve Palulular arasında geçen sohbetlerini anlattığı mizahi olayları ve sevdiği fıkraları bir ara yine yazarım..

Filiz AKGÜN / Cafesiyaset

 flzadm@hotmail.com

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri