Alman Bakan mültecileri alaya aldı: 59 yaşımdayım 69 mülteciyi kovdum

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer ülkesindeki iltica krizinde kilit rol oynayan isimlerden biriydi. Yaptığı iltica karşıtı söylemleriyle sıkça eleştirilen Seehofer, bu sefer “69’uncu doğum günümde 69 mülteciyi ülkeleri Afganistan’a geri gönderdik” diyerek gündeme geldi

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’e zor günler yaşattıran İçişleri Bakanının “master planı” iltica krizini yönetmede önemli bir adım olarak görülüyor.

Seehofer, iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların sınır dışı amacıyla gözaltına alınması koşullarının da sertleştirilmesini taraftarı. Sığınmacıların entegrasyonunun ancak göçün sınırlandırılması ile mümkün olacağını söyleyen Seehofer,

"69 yaşına girdiğim için- bu fikir benim aklıma gelmemişti- 69 mülteciyi Afganistan’a geri göndermişiz. Bu zaten bu zamana kadar üzerine düşünülşmüş bir şeydi, artık alışılması lazım" ifadesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

“Koalisyon’un değil İçişleri Bakanlığı’nın planı”

Merkel, Almanya'da "transit merkezlerinin" oluşturulacağını ifade ederek, buradan da sığınmacıların geldikleri veya AB içinde ilk kayıt oldukları ülkelerle istişarelerde bulunarak geri gönderilmelerinin sağlanacağını aktarmıştı.

İçişleri Bakanı Seehofer, kendi master planınında da transit merkezlerinin olduğunu fakat “Koalisyon’un değil İçişleri Bakanlığı’nın planı olduğunu"vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanı, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Horst Seehofer hükümette derin bir krize neden olan ve bunun üzerine ertelediği mülteci politikası konusundaki planını Berlin'de açıklamıştı. Planında iltica başvurusunda bulunan sığınmacılara, iltica sürecine dahil olmamaları, katkı sağlamamaları halinde verilen sosyal hizmetlerin kısıtlanmasını talep ettiği için eleştiriliyordu.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri