Altın Koza'da asıl ödül Gezi sanatçılarına

Bu yıl 20'ncisi düzenlenen Altın Koza Film Festivali'ne Gezi eylemlerine verdiği desteklerle tanınan sanatçılar damgasını vurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği festival, Kültür Bakanı Çelik ve Vali Coş tarafından boykot edildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds
Adana'nın pamuk kozasının üretim merkezi olduğu dönemden kalan Altın Koza Film Festivali, bu yıl da gündeme, sanatsal etkinlikleriyle değil, siyasi tartışmalarla geldi. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 20'ncisini düzenlediği Altın Koza Film Festivali'ne 'Gezi Parkı Eylemi'ne öncülük eden sanatçılar, ağır konuklar olarak davet edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de festivale katılmama gerekçesinin Gezi sanatçılarının önde yer alması olarak gösteriliyor.
 
Merkez Park Amfi Tiyatro'da 17 Eylül akşamı gerçekleştirilen festival açılışına, Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Gezi eylemlerinin önde yürüyen isimlerinden Halit Ergenç, Fatma Girik ile Türkan Şoray, Filik Akın, Hülya Koçyiğit, Sinan Tuzcu, Yiğit Özşener ve Yetkin Dikiciler'i davet etti.
 
Halit Ergenç, baş konuk olarak ağırlandı. Fatma Girik ise sahneye Sözcü gazetesiyle çıktı. Fatma Girik, tören boyunca gazeteyi göğsünde taşıdı. 
 
Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, festival öncesinde yaptığı açıklamada, "Festivalin afişinde de sevgi, barış ve kardeşliğe kucak açmış bir balıkçı temasını kullandık. Ben, terörü önlemenin yolunun spordan, sanattan ve inançtan geçtiğine inanıyorum. Biz de bu yıl 20’nci düzenlenen festivalimizde ‘kardeşlik’ temasıyla, ülkemizde yıllardır akan kanın ve bu durumun yaşattığı dramın durması adına beslenilen ümide katkı koymak istedik" ifadelerini kullanmıştı.
 
 
ADANALI BAKANA "GELME" DEDİLER
 
Bu arada, yıllardan bu yana bakana hasret bir şekilde yaşayan Adana, Ömer Çelik'in kırmızı plakaya oturmasıyla bu isteğine kavuşmuştu. Yapılan değerlendirmelerde, "Adana'nın yıllar sonra bir bakanı oldu. Hem de Kültür ve Turizm Bakanı. Zihni Aldırmaz, bunu değerlendirerek, Altın Koza'yı renklendireceğine, siyasi hırslarını, Adana'nın çıkarlarının önünde tutarak, Bakan Çelik'e Halit Ergenç'i tercih etmiş oldu" deniliyor.
 
Açılış törenlerine Kültür Bakanı Ömer Çelik ile Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un katılmamasının ardında da Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın Gezi sanatçılarını baş köşeye oturtması olduğu gösteriliyor. 
 
Aldırmaz'ın, Gezi Parkı eylemine katılan ve hükümete büyük tepki gören Halit Ergenç'i özellikle davet etmesi, 'AK Parti'ye alınmamasının intikamı' almak olarak yorumlandı.
 
 
 
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

adana

seçimlerde gereği yapılır

Fethi Yelken

Bel.bşk.vekili z.a. Gezi eylemleri esnasında bilbordları kalpaklı Atatürk resimleriyle donatmıştı.El altından eylemcilere destek verdiği de söyleniyordu.Şimdi desteğini resmileştirmiş,kendisine hayırlı olsun!Foto Galeri
Video Galeri