Ama Başaramayacaklar

Bu yazın, Karadeniz seyahatini planlayıp uygulamaya koymayı düşünmüştüm. Allah nasip etti. Samsun’dan başlayarak, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Hopa, Sarp, Batum, Artvin, Yusufeli’nden, Emperyalizme ve işgale karşı ilk birlik ve beraberliğin sarsılmaz pekiştirici güç birliğinin yazılı metine dönüştüğü, mücadele meşalesinin yakıldığı Erzurum’a kadar seyahatim uzadı.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Duraklama noktamız Erzurum ve İlçeleri oldu.

Sahil şeridi boyunca Karadeniz sahilinde yaşanan değişimler ve gelindiği nokta hem Ülkemizin son yıllarda ne kadar geliştiğini ve değiştiğini gururla görerek yaşama fırsatını bulmuş olmamın mutluluğuyla gençlik yıllarımızın geçtiği Karadeniz’le özlem gidermenin heyecanını bir kez daha yaşarken, yaşanan olumlu değişimlerle ülkemizin geleceğinin daha da güzel olacağı kanaatiyle umutlarımız arttı.

Yeter ki birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek muhafaza edelim.

Türk insanı inanınca vatanı için neler yapabileceğinin yazılı metnini ancak tarihini okuyunca anlayabiliriz. Ülkenin gelişmesi bizleri ne kadar onur ve gururlandırıyorsa, Emperyalizmin bayraktarlığını yapan İç ve Dış düşmanlarını da o kadar korkutuyor ve ürkütüyor. Cephede başaramadıklarını, şimdilerde ekonomik savaş ilan ederek dolar ve avro baskısıyla bu ülkeyi yıldırmaya çalışıyorlar.

Ama başaramayacaklar.

Bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesi ve medeniyetin ışığını o ülkenin ulaşım ağından geçtiğini her zaman savunan biriyim. Ulaşım Turizmi artırır, ulaşım ekonomiği geliştirir, ulaşım şehirleri kardeş yapar, insanları kaynaştırır inanç ve iman birliği ile dostlukları artırır, ulaşım şehirler arası ticareti geliştirdiği gibi iç göçünde belli merkezlerde yığılmasını önler. Karadeniz yoluyla, dağlar delinmiş, gönüller birleştirilmiş, Ovit Tüneli muhteşem ya Hopa’dan, Artvin’e giden yol, Can kurtaran geçidi sanki yerle bir olmuş.

Bir kış günü şubat tatilinde Artvin’e gidecek otobüs bulamayınca kamyon üzerindeki yolculuklar anımsandı. Boşa giden azgın, çılgın Çoruh nice ocaklar söndürüp nice canları yuttu, ağıtlar yakıldı, şimdi durgun, engin, masum bakıyor kanyonun derinliğinden kıvrım kıvrım yollara.

 Der iner barajıyla birlikte tamı tamına üç baraj daha komşuları, ayvalı barajıyla birlikte el birliği vermişçesine dostça, kardeşçe aydınlatıyor Türk yurdunun geleceğini ve geçmişini.

Artvin’den, Erzurum’a gidiş yolları muhteşem olmuş, dağlar delik deşik olmuş o kadar çok   tünel vardı ki sayamadık, göz açıp kapayıncaya kadar ayvalı barajına geldik.

Cumhuriyetten sonra, Atatürk’ün vefatından sonra ilk defa ciddi bir şekilde el uzatılmış bu bölgelere müthiş yatırımlar yapılmış, müthiş paralar harcanmış bunu görememek, nankörlüğün batağına saplanmış vatan sevdasından uzak şahsiyetlerin zihin körlüğünde olanlardır. Karedeniz şehirlerinin gelişmişliğinin güzelliğini yaşarken, Erzurum’a ve İlçelerine adımımızı attığımızda içimizde bir hüzün bir umutsuzluk yaşamanın şokuyla karşılaştık. Kurtuluş savaşının temellerinin atıldığı, Selçukluların baş şehri Erzurum adeta garip ve mahzun.

 Çok çalışkan ve taktir ettiğim değerli Belediye Başkanın tüm gayret ve çabalarına rağmen değerli çalışkan başkanın değerini bilemeyen şehir halkı tarafından yalnız bırakılmış lığının belirtilerini yaşıyor şehir.

Ya İlçeleri perişanlığın hezimeti içerisinde.

Bütün yükü Büyük şehir Başkanına yüklemişler, kendileri özel işleriyle uğraşır durumundalar galiba.

Sn. Cumhur Başkanımızın, Erzurum İlçelerinin yöneticilerini ve teşkilatlarını gözden geçirmesinin ve masaya yatırmasının zamanı geçmeden ele almasının Erzurum için hayırlara vesile olacağının kanaatiyle, Türkiye’nin gelişmesinin önünde engel olmayı başaramayacaklardır.  

 

Neşat YALÇIN/Cafesiyaset

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri