Anılar anılar şimdi gözümde canlandılar...

“Sümüklünün ne anısı olacakmış ki, bizim daha çok var!”

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Sümüklünün anısı ne olabilir ki..

Sonunda bu da oldu..

Bilim çift cinsiyetli salyangozun anılarını diğer salyangoza aktarmayı başardı..

Ha salyangozun ne anısı olabilir ki diyenlere;  bunu bi nevi insanlığın ölümsüzleşmesi olarak görebilir miyiz?  

!!!...

Çünkü beden değil , ruh geçiyor diğerine..

Öyle veya böyle müthiş bir gelişme..

*

California Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı RNA adı verilen genetik bir bilgiyi salyangozdan diğerine aktararak anı yani hafıza naklini gerçekleştirmiş, peki  bizden kimin haberi var hiç kimsenin..!

Oysa bu ülkede yaşayanlar böylesi yararlı gündem maddelerini konuşmak yerine kaotik konuları tercih ettiği sürece ümitlerimiz coşkularımız yok olmaya yüz tutuyor ne feci..

Düşünsenize Türkiye’de anı nakli yapıldığını, anılarımız kalmışsa tabi..!

Salt bu konunun üzerinden bile yürünerek hem bilimi hem siyaseti hem gündemi mizahla miks etmek varken,  demokratik hakkımız olan eleştirilerimizi dozunda, kin nefret kusmadan yapmak varken ortalık mikserden geçilmiyor..

Neyse biz salyangozun anılarına geri dönelim;

Salyangozlar üzerinde yapılan deneylerde hayvana düşük dozda elektirik verilerek tepkileri ölçülüyor, elektiriği alan salyangozda savunma tepkisi olarak kasılmalar oluşuyor.Sonrasında elektirik şokuna duyarlı hale gelen salyangozun sinir sisteminden elde edilen RNA, hemcinslerine aktarılmış..

Yalnız dikkat çeken bir nokta var o da aktarım sırasında 50 saniyeden 40 saniyeye düşüyor kasılmalar. Bu demektir ki geçerken arada veri kaybı oluyor.. O da artık sümüklünün hangi anısına denk gelirse..!

 

***

Gece uyurken birden boşluğa düşerseniz; 
Yorucu bir günün ardından uykuya dalınca olan bu hissin, kaslarımızın ani ve kısa kasılmaları sonucunda ortaya çıktığını bilin..

***

Dejavu nedir ? 
Normade aynı anda gerçekleşen duyarlılık ve algılama, birbirine senkronize olamayınca kişi “bu anı daha önce yaşamıştım” hissine kapılmasıdır dejavu.

***

Amerika:  dejavu 
Almanya: dejavu
Fransa:    dejavu 
İngiltere:  dejavu
Türkiye:   'Allah çarpsın geçen aynısını yaşadım'

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri