Ankara ve İstanbul’da usulsüzlük! Oyların tamamı yeniden sayılsın

İlçeler bazındaki itirazların kabul edilmesi sonrasında cumhuriyet tarihinin en büyük oy vurgunu ifşa olurken, korsan başkan İmamoğlu’nun da oyları büyük bir hızla eridi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

Türk siyasi tarihinde görülmemiş bir aymazlık örneği sergileyerek ‘mazbata’ sevdasına kapılan ve yangından mal kaçırır gibi bir tutum içerisine giren CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasındaki fark her geçen giderek azalıyor...

Sayıldıkça fark eridi

Yüzlerce şaibenin döndüğü sandıklardaki oyların yeniden sayılmasına da karşı çıkan İmamoğlu’nun bu tavrı çok geçmeden anlaşıldı. Zira şaibeli sandıklardaki sayılan her oy, Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki oy farkını her dakika eritti. 3 Nisan’da Anadolu Ajansı iki aday arasındaki oy farkının 21 bin 465 olduğunu belirtti. Mazbatayı alıp işi oldu bittiye getirmeye çalışan İmamoğlu’nun ucuz algı operasyonu yeniden sayılan oylarla birlikte çöktü. 4 Nisan günü büyük bir panik içerisinde kameralar karşısına geçen İmamoğlu, 29 binlerden başlattığı farkın 19 bin 552’ye düştüğünü acz içerisinde itiraf etti. Aynı gün AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda bir açıklama yapan Ali İhsan Yavuz, İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki oy oranının 19 bin 021 olduğunu açıkladı. Başkan olma hayalleri milletin iradesinin sandığa doğru bir şekilde yansımasıyla suya düşmeye başlayan İmamoğlu, dün yaptığı açıklamada ise farkın 18 bin 742 olduğunu söyledi.

‘Mazbata’ diye bağırıyor

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, İstanbul ve Ankara’da çok ciddi şaibelerin döndüğünü belirterek, “Milletimizin vereceği karara elbet sonuna kadar saygı duyacağız. Varsa bir eksiklik kendimizde arayacağız. Ancak İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıkları seçiminde milletin iradesinin sandığa yansımaması için birilerinin elinden geldiğince çalıştığını görmekteyiz. Binlerce oyun geçersiz kabul edilmesi, maddi hataların hep Binali Yıldırım Bey’in aleyhine olması bu görüşümüzü desteklemektedir” dedi. İtirazlarının mesnetsiz olmadığını kaydeden Turan, “Yapılan itirazlar AK Parti lehine sonuç verdikçe birileri ‘mazbata’ diye bağırıyor. Siyasi hayatımızda görülmeyecek çiğlikte takınılan bu tutum İstanbul gibi bir dünya şehrini kimlerin yönetmeye talip olduğunu bizlere göstermektedir” dedi.

Sil baştan sayılsın

Hukukçu Ali Osman Bağırgan, seçimlerinin amacının milli iradenin sandığa yansıması olduğunu belirterek, “İstanbul ve Ankara’da çok ciddi şaibeler mevcut. İtirazların üzerine gidildikçe sonuç alınıyor. Bu nedenle Ankara ve İstanbul’da, itiraz edilip edilmediğine bakılmaksızın bütün oyların yeniden sayılması şeçimin şeffaflığı ve milletin iradesinin heba olmaması için kritik önem taşımaktadır” dedi. Milletin iradesinin oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığını beyan eden Bağırgan, “Şaibelerin olması ve bunların çok ciddi boyutlara ulaşması üzüntü doğurmuştur. Araştırıldıkça ve üzerine gidildikçe de oy oranları büyük miktarlarda değişmektedir. En şeffaf ve sağlıklısı bu iki ilde oyların sil baştan sayılmasıdır” ifadelerini kullandı.

HARUN SEKMEN / YENİ AKİT
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri