Anlaşılamazsa en büyük kaybeden Almanya olacak

Türkiye-AB göç mutabakatının mimarlarından göç uzmanı Knaus, Türkiye ile ikinci bir anlaşma olmaması durumunda Almanya'nın Avrupa'da en büyük kaybeden olacağını söyledi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Türkiye-AB göç mutabakatının mimarlarından göç uzmanı Knaus, Türkiye ile ikinci bir anlaşma olmaması durumunda Almanya'nın Avrupa'da en büyük kaybeden olacağını söyledi.
 
"Avrupa İstikrar İnsiyatifi" isimli kanaat kuruluşu başkanı Gerald Knaus, Die Welt gazetesine son zamanlarda yaşanan sığınmacı akınına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
Türkiye ile AB arasında ikinci bir mutabakata gereksinim olduğunu bildiren Knaus, "Bazı maddeleri uzatmak bazılarını da güncellemek amacıyla ikinci bir anlaşmaya gereksinimiz var. AB, Türkiye'ye kendisiyle beraber sığınmacı alacağı teklifini yapmalı. Tabii ki sığınmacıların gereksinimlerini gidermek amacıyla Türkiye'ye ek para sağlanmalı" ifadesini kullandı.
 
"Gelecek 5 sene için Türkiye'ye yine bir 6 milyar avro yardım yapılmalı mı" sorusuna Knaus, "Evet. Türkiye'nin de birtakım istekleri olacağından eminim. Bu kaçış sebeblerine karşı yapabileceğimiz en iyi mücadele. Türkiye'deki Suriyelilerin Avrupa'ya gelmemeleri amacıyla oradaki yaşamlarının iyi olmasını sağlamalıyız. Eğer bir anlaşma olmazsa en büyük kaybeden Almanya olacaktır" cevabını verdi.
 
Knaus, Başbakan Angela Merkel ve AB'deki çoğu siyasetçinin, anlaşmanın yenilenmesini "zorunlu" gördüğünü vurgulayarak, "Yunan adalarında durum çok ciddi. Yunan yetkililer adalardan on binlerce insanı ana karaya getirmek mecburiyetinde olduklarında ve Türkiye ile de anlaşma olmaması durumunda, bu daha çok insanın yığılmasına sebeb olacak" yorumunu yaptı.
 
Yunanistan'ın iltica müracaatlarını bir aylığına askıya almasını da eleştiren Knaus, "Bu çok mantıksız bir önlem. Bugün Yunanistan'a gelen bir kişinin kayıt olması bile iki ay sürüyor. Onun sonrasında iltica talebinde bulunabiliyor. Karar verme süreci de aşağı yukarı 4 sene sürüyor. Yani iltica müracatlarını kaldırdığını açıklamak da facto bir fayda sağlamaz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Knaus, askıya alma kararına AB'den eleştiri gelmemesinden duyduğu kaygıyı dile getirerek bu sessizliğin kaygı verici olduğunu söyledi.
 
AB'nin yaptığının "ABD Başkanı Donald Trump’ın en büyük fantazisi" olduğunun altını çizen Knaus, şu ifadeleri kullandı: "Yani Meksika sınırında sığınmacı hakkını kaldırmak ve oraları militarize etmek. Böyle giderse Cenevre Sığınmacı Uzlaşması ölecek. İrrasyonel olan şu; ne kadar biber gazı kullanılırsa kullanılsın insanlar Yunan adalarına gelmeye devam edecek. Son iki günün her birisinde 600 sığınmacı botlarla geldi. Bunu, ne biber gazı ne de 20 bin Frontex memuru önleyebilir. Türkiye ile anlaşma olmadığı müddetçe sığınmacıları durduramazlar."HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri