Antalya Müzesi'nde Portre Heykelin Sappho olduğu belirlendi

Antalya Müzesi'nde 1972'den bu yana bulunan portre heykelinin, antik dönemin ilk ve en mühim kadın şairi olarak tanınan Sappho'ya ait olduğu belirlendi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Antalya Müzesi'nde 1972'den bu yana bulunan portre heykelinin, antik dönemin ilk ve en mühim kadın şairi olarak tanınan Sappho'ya ait olduğu belirlendi.
 
Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Antalya Müzesi'nde 1972'den bu yana bulunan portre heykelin, antik dönemin ilk ve en mühim kadın şairi olarak tanınan Sappho'ya ait olduğu nu belirlediğini söyledi. 
 
Aynı zamanda Patara Antik Kenti Kazı Başkanı olan Işık, heykel ve portre derslerinin bazılarını, dünyanın en mühim heykel müzelerinden Antalya Müzesi'nde yaptığını ifade etti.
 
Müzede, Perge Antik Kenti'nde olduğu  belirlenen portrenin ilgisini çektiğini söyleyen Işık, "Yaptığım incelemede portrenin antik dönemin ilk ve en mühim kadın şairi olarak tanınan Sappho'ya ait olduğunu tespit ettim. Portre üstünde yaptığım çalışmaları, misafir olarak gittiğim yurt dışındaki üniversitelerde akademik incelemeyle de teyit ettim. Çalışmamla alakalı hazırladığım bilimsel makaleyi yakın zamanda yayımlayacağım ve böylelikle tüm dünya bu eserin Antalya Müzesi'nde olduğunu öğrenecek." diye konuştu.
 
 
Portrenin Antalya Müzesi'ne 1972'de geldiğine işaret eden Işık, portrenin o dönem Yeni Kapı Karakolu ekiplerince kaçakçıların elinden "zor alım" yöntemiyle alınarak müzeye teslim edildiğini kaydetti.
 
Müzede özenle korunan portrenin, ilk kayıtlarda erkek portresi olarak geçtiğini kaydeden Işık, "Milattan evvel 4. yüzyılda yapılmış Sappho portresiyle alakalı akademik çalışmamı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde duyurmayı uygun gördüm. Kadınlar Günü'nde antik dönemin en mühim kadın şairinin portresi Antalya'ya armağanım olsun." şeklinde konuştu.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri