Antikor testlerine başlandı!

İstanbul Tıp Fakültesi Koronavirüs Laboratuvarı'nda antikor testi yapılmaya başlandı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

İstanbul Tıp Fakültesi Koronavirüs Laboratuvarı'nda antikor testi yapılmaya başlandı. Bu test sayesinde ‘yalancı negatif’ neticelirin önüne geçilebilecek ve asemptomatik olan, yani hastalığı hiçbir bulgu olmadan atlatanlar tespit edilecek. Test, başta sağlık çalışanları olmak üzere pek çok şahsa uygulanacak.

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan, “Antikor testleri bugün itibarıyla İstanbul Üniversitesi Viroloji ve Temel İmmunoloji Bilim Dalı Kovid Laboratuvarında başlamış durumda. Bu testlerin özelliği, hastaların bu virüsle ilişkiye geçip geçmediğini tespit etmek amacıyla bir göstergedir. Dolayısıyla bu testin pozitif çıkması, şahsın bu hastalıkla bir temasının bulunduğu manasına gelir. Salgın başladığından beri PCR testlerini uygulamaya başladık. Bu iki testle kliniği yönlendirmemiz ve laboratuvar tarafından son derece önemli” şeklinde konuştu.

“ANTİKOR TESTLERİ BİR DOĞRULAMA TESTİ GİBİDİR”

Antikor testleri sayesinde PCR testlerinin doğrulandığını ve ‘yalancı negatifliğin’ önüne geçildiğini bildiren Prof. Dr. Ağaçfidan, “PCR testi negatif çıktığı anda bunun gerçek negatif olup olmadığı sorgulanması gerekir. Bu evrede serolojik testler önem taşımakta. Antikor testlerine bakmak, hastalığı geçirmekte bulunduğu ya da geçirmiş olduğu ile ilgili bilgi verir. PCR testi negatif çıkmışsa ve serolojik testlerde bir pozitiflik elde edilmişse o vakit PCR testini tekrarlamak gerekir. Bu yalancı negatiflik manasına gelir. Seroloji yani antikor testleri bir doğrulama testi gibidir” şeklinde konuştu.

ANTİKOR TESTİ SAYESİNDE BELİRTİSİ OLMAYAN KİŞİLER TESPİT EDİLECEK

Hiçbir bulgu olmadan hastalığa yakalanan ve atlatan kişileri tespit etmek amacıyla antikor testlerinin ön plana çıktığını ifade eden Prof. Dr. Ağaçfidan, “Koronavirüsün asemptomatik bulunduğu biliniyor. Yani hiçbir bulgu vermeden hastalığı geçirmekte ve hastalığı geçirirken de başkalarına yayılmasına sebebiyle olduğu söyleniyordu hep. Bu testle belirti vermeyen şahısları belirlemek ve bu şahıslara erişerek da bunların kontrol altına alınması, izole edilmesi sağlanıyor. Tüm bunların serolojik testleri ön plana çıkarıyor. Bu testler ülkemizde yeni kullanılıyor. Dünya ile eş zamanlı olarak kullanıyoruz. Bu testlerin güvenirliği, uygulanabilirliği yaptığımız test sayısının artması ile beraber  çok daha iyi netice verecektir. Sağlık çalışanları başta olmak üzere değişik risk grupları taranacak. Sağlık çalışanları arasında da bu hastalığı yaşamış fakat hiçbir belirti vermeyen gruplar var. Tüm bu testler bize bu konuda bir ışık tutacak. Günde aşağı yukarı 400-500 PCR testi yapılıyor. Bu testlerle eş zamanlı serolojik testler olacak diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

SONUÇLAR AYNI GÜN İÇERİSİNDE ÇIKIYOR

7 gün 24 saat çalışan bir laboratuvar bulunduğunu ve en kısa sürede test neticelerinin klinisyenlere  iletildiğini dile getiren Prof. Dr. Ağaçfidan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Kullandığımız serolojik testler otomatize bir sistemle değerlendiriliyor. Bu testlerin neticelendirilmesi bir hasta başına aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Grup halinde yapıldığı vakit ise 2-2.5 saat sürebiliyor. Yaklaşık 50 ile 80 arası hastanın test neticesi çıkabiliyor. Aynı gün içerisinde netice verebiliyoruz. Kovid laboratuvarımız 7 gün 24 saat çalışıyor. Sonuçları en kısa sürede klinisyenlere bildirerek tedaviye katkıda bulunuyoruz. Hastadan normal kan alınır gibi kan alınıyor. Kuru bir kan alıyoruz, içerisine herhangi bir madde karıştırmıyoruz. Bu kanın serumu ayrılıyor ve ayrılan serum test ediliyor.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri