Arap turistler bizi rahatsız mı ediyor yoksa kıskanıyor muyuz?

Cafesiyaset Yazarı ve TÜDER Genel Başkanı bu hafta oldukça tartışmalara neden olan Arap turist yoğunluğunu kaleme aldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Cafesiyaset Yazarı ve TÜDER Genel Başkanı bu hafta oldukça tartışmalara neden olan Arap turist yoğunluğunu kaleme aldı.
 
Cafesiyaset Yazarı Levent Küçük'ün o yazısı:

Bazı günler öğle yemekleri için, İç Denetçi olarak görev yaptığım İTÜ’nün yakınındaki alışveriş merkezine gidiyorum. Yemek ile birlikte, mağaza vitrinlerine bakmak, satılan ürünleri ve fiyatlarını takip etmek, insan davranışlarını gözlemlemek hoşuma gidiyor.

Tabir yerinde ise biraz deşarj oluyoruz. Bugün yine öğle yemeği için alışveriş merkezine gittim. Otoparktan çıkarken asansörü kullandım. Asansöre binip, tam kapının kapanmasını beklerken, başkalarının da geldiğini görünce, bir centilmenlik tavrıyla kapının kapanmasını önleyerek, başka kişilerin de asansöre binmesini sağladık.
 
Asansöre binenler teşekkür etti ve ardından kadınlardan biri "Araplardan sıra gelmiyor, çok bekliyoruz, iyi ki bindik, binmesek asansör ne zaman gelirdi" deyiverdi. Bir başka kadın ise "Bu Araplardan ne yapacağız" diye mırıldandı.
 
Arap Turistlere Bakış Açımız…
Arap turistlere ilişkin, asansördeki kadınların sözlerine benzer yakınmaları, çevremdeki başka kişilerden de duymuştum. Bu nedenle, yemek esnasında ve avm içerisindeki kısa turumda, lokanta ve mağazalardaki Arap turistlere daha dikkatlice bakmaya çalıştım. Gerçekten, mağazalardan alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, ailece avm içerisinde geziyorlardı. O gün, dikkat çeken sayıda Arap turist vardı. 
 
Paris’te Arap Turistler...
Geçen yıl ilk kez gittiğim Benelüks Ülkeleri ve Paris’i kapsayan gezimizde de, Disneyland yakınlarındaki bir alışveriş merkezinde, ünlü marka mağazaların önünde, içeri girmek için sıra bekleyen Arap turistleri görmüş, ilgimi çekmişti. Mağaza güvenlik elemanları onları sıra ile içeri alıyor, onlar da kapıda sabırla sıralarının gelmesini bekliyorlardı. Birlikte gezdiğimiz rehber arkadaşımız “Son yıllarda hep böyle, alışverişi onlar yapıyor” demişti.
 
Turizm ve Turizm Gelirleri…
Turizm ve turizm gelirlerinin önemi hep vurgulanır. Ülkemizde turizmin gelişmesi için yıllardır büyük çaba harcarız. Hatta son yıllarda, paralı turist gelsin, burada harcasın, esnaf da kazansın, her şey dahil uygulamadan vazgeçilsin, ülkemize döviz bıraksın diye söyler, bunlar için çaba gösteririz. Ülkemizdeki Arap turistlerin sayısı ve harcama tutarları konusunda bir bilgim yok. Ancak, sayıca fazla oldukları ve birçok yerde (avm’ler, lokantalar, mağazalar, çay bahçeleri, hastaneler, saç ekim merkezleri gibi) göründükleri bir gerçek. Bu açıdan, ülkemiz ticari hayatına ve turizm gelirlerine katkıları inkâr edilemez. Tanıdığım bazı esnaf arkadaşlar “Arap turistler olmasa, işlerin hiç tadı yok” diyorlar.
 
Arap Turistlerinden Neden Rahatsız Oluyoruz?
Manzara böyle olunca, asansördeki kadınların yakınmaları sonrası, kendi kendime düşündüm, Arap turistlerin varlığı, bizleri niçin rahatsız ediyor? Onların ülkemizdeki davranış biçimleri ve yaşantılarından mı? Yoksa yaptıkları harcamalardan mı rahatsız oluyoruz? Yoksa, ülkemizin en güzel yerlerinde geziyorlar, tozuyorlar, alışveriş yapıyorlar diye onları kıskanıyor muyuz? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Ancak, turizm gelirlerine ve turiste muhtaç bir ülke olarak, bu konu belki de sosyolojik açıdan irdelenmeli, turizm ile turist ile birlikte yaşamayı hepimiz öğrenmeliyiz.
 
SON SÖZ;
“Turizm bacasız fabrika” sloganı ile büyüyen bizler, ülkemizi ziyaret eden, ülkemize döviz kazandıran her bir turiste, hoşgörümüzü ve misafirperverliğimizi göstermeliyiz. Ülke olarak, sanayi ve teknolojide yeterli üretim ve ihracat kapasitesine sahip olamayınca, turiste, turizm gelirlerine daha çok muhtaç oluyoruz. Bu açıdan, turiste tabi olduğu millet açısından değil, ülkemize katkıları açısından bakmakta yarar bulunmaktadır. Ülkemizi ziyaret eden turistlerin de, param var harcıyorum, istediğimi yaparım anlayışından uzak, ülkemizdeki toplum kurallarına ve yasalara uygun davranması, en temel beklentimizdir. 
Geçtiğimiz gün bir gazetede, “2018’in Çin’de Türkiye Yılı” olduğu ve ülkemize Çinli turist akını beklendiğini okumuştum. Çinli turist akını gerçekleşirse, şimdiden Çinli turistlere hazır olalım derim. Bir de biliyorsunuz, onların hepsi birbirine benziyor. 
Unutmadan söyleyeyim, ben Arap turistleri hiç kıskanmıyor, ülkemize gelmelerinden ve para harcamalarından mutlu oluyorum. Mümkünse, daha çok harcayın diyorum... Saygı ve sevgilerimle…
 
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
TÜDER / Genel BaşkanHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri