At hırsızı ABD şimdi de bayrak hırsızı oldu

Dünyada “At Hırsızı” olarak bilinen ABD şimdi de bayrak hırsızı oldu. Rusya, ABD’yi Rus bayrağını çalmakla suçladı ve nota verdi

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

ABD yönetiminin Eylül ayı başında boşalttığı Rusya'nın San Francisco şehrindeki Rus Başkonsolosluk binası gönderindeki Rusya bayrağı önceki gün ansızın kayboluverdi. Olaydan küplere binen Rusya, ''Çaldığınız bayrağımızı hemen iade edin'' notasını Washington’a iletti.

ABD yönetimi tarafından 2 Eylül tarihinde kapatılan San Francisco şehrindeki Rusya Başkonsolosluk binasının diplomatik hizmet vermese bile Rusya Federasyonu mülkü kalmaya devam ettiğini vurgulayan Moskova, ''ABD ile ilişkilerimizde utanç verici bir olay daha yaşanmıştır. San Francisco şehrindeki binamızda dalgalanan bayrağımız çalınmıştır. Amerikan yönetiminden çalınan sembolümüzün hemen iade edilmesini talep ediyoruz'' dendi.

Olayla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığına gereken protesto notasının iletildiği de kaydedildi.

Rusya bayrağının ABD’de ortadan kaybolmasıyla ilgili daha geçen ay iki ülke arasında ilişkileri normalleştirmek için Washington’a atanan yeni Rusya Büyükelçisi Anatoliy Antonov da açıklama yaptı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Amerikan yönetiminde şahin cephesinin üstün geldiği imasında bulunan Antonov, ''ABD ile Rusya Dışişleri Bakanları arasında yapılan samimi görüşmede ülkelerimiz aramızdaki kısır döngüye son verme arzusu dile getirilmişti. En azından ben böyle izlenime kapılmıştım. Ancak başkonsolosluğumuz binasındaki bayrağımızın çalınması bu inancımın sarsılmasına neden olmuştur'' dedi.

At Hırsızı, TDK’na göre “Kılık kıyafeti ve davranışları güven vermeyen kimse” izahlı isim mecaz ve de deyimdir. Mecazın, biri diğeriyle bağlantılı iki farklı kullanım biçimi ve amacı vardır. Yaygın olarak kullanılan manası, TDK’nın tarifindeki görüntü ve intibayla ilgili olanıdır.

AT HIRSIZI NE DEMEK?

At hırsızı deyimi ABD menşelidir: 18 ve 19. asırlarda "Batı’ya Göç" döneminde toprak edinmek gayesiyle yollara düşen göçmen ailelerin en hayati gereksinimi “bir at” idi. Issız yol ve arazilerde ‘at’sız kalmak neredeyse her şeyi kaybetmek anlamına gelirdi. Emek vermeden ve hakkı olmayarak menfaati için insanların en değerli varlığını (atını) çalıp bir aileyi yokluk ve hatta ölüme mahkum eden insana “at hırsızı” denirdi ve cezası idamdı. Texas’ta hâlâ öyle olduğu rivayet edilir.

Günümüzde ise at hırsızı, kendi sıradan menfaati için başkalarının ölümüne yol açacak kadar umursamaz ve vicdansız yaratığın sıfatıdır.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri