Atatürk'ü, Hitler, Mussolini ve Stalin'le karşılaştırdılar

Danimarka’da liselerde tarih derslerinde okutulması tavsiye edilen Türkiye hakkında bir kitapta Atatürk hakkında yer alan ifadeler şaşırttı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

 

Geçtiğimiz ay ortasında yayımlanan “Türkiye-Tarihi, Toplumu ve Din” adlı kitapta Atatürk, Stalin, Hitler ve Mussolini ile karşılaştırılıyor, diktatörler ile benzerlikleri anlatılıyor.
 
Atatürk ile Mussolini benzetmesi
 
Kitapta, Stalin, Hitler ve Mussolini ile Atatürk arasında diktatörlük açısından benzerlikler kurulması dikkat çekti. Örneğin, Atatürk ile İtalyan diktatör Mussolini “aşırı milliyetçilikleri, kendi kendilerini yüceleştiren tarih görüşleri, otoriter yönetim biçimleri, çok uzun nutuk atma merakları, kendi liderliklerini kutsallaştırmaları” gibi birçok açıdan birbirlerine benzetiliyorlar.
 
Atatürk’ün “konuşmalarını halk kitleleri önünde yapmadı, sadece mecliste ve küçük toplantılarda konuştuğu” söyleniyor ve bu bağlamda, “tamamen demokrasinin ne olduğu anlayışının dışındaydı” değerlendirilmesi yapılıyor.
 
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Atatürk nereyi işgal etti? hangi afirka ülkesini veya avrupa ülkesini? Milli mücadele ne anlama geliyor? Emparyalizme karşı savaşan sadece kendisi ve akrabalarımıydı? Bağımsızlığın ne anlama geldiğini biliyormusunuz? her fırsatta Anadolu halkıyla sohbet etmekten keyif alan ve bağımsızlık savaşını halk birlikte başlatan kim? Bağımsızlık savaşımız başlatıldığında Dönemin Damatları kiminle yatıp kiminle kalkıyordu? Hangi ilmi ve fikri yasaklamış ey kıt akıl? Tarih özürlüsü...

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Atatürk nereyi işgal etti? hangi afirka ülkesini veya avrupa ülkesini? Milli mücadele ne anlama geliyor? Emparyalizme karşı savaşan sadece kendisi ve akrabalarımıydı? Bağımsızlığın ne anlama geldiğini biliyormusunuz? her fırsatta Anadolu halkıyla sohbet etmekten keyif alan ve bağımsızlık savaşını halk birlikte başlatan kim? Bağımsızlık savaşımız başlatıldığında Dönemin Damatları kiminle yatıp kiminle kalkıyordu? Hangi ilmi ve fikri yasaklamış ey kıt akıl? Tarih özürlüsü...Foto Galeri
Video Galeri