AVM'lerde yeni dönem

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde geçici bir süre ziyarete kapalı olan alış veriş merkezleri faaliyetlerine başladı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde geçici bir süre ziyarete kapalı olan alış veriş merkezleri faaliyetlerine başladı. Yeni normal hazırlıklarının devam ettiği alış veriş merkezlerinde, asansörler ayak pedalları ile kontrol edilirken, havalandırma amacıyla NASA’nın uzay istasyonu sistemi uygulanacak.

Türkiye'de koronavirüs salgının görülmesinin sonrasında çoğu sektör faaliyetlerine ara verdi. Salgınla mücadele çerçevesinde halk sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla kapılarını kapatan Akbatı ve AkAsya AVM, ziyaretçiler için ‘sıfır risk’ prensibi ile hazırlandığını açıkladı. 1 Haziran’da açılacak her iki alış veriş merkezi için alınan önlemler ile ilgili bilgi veren Akiş GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy, klasik  önlemlerin yanı sıra ziyaretçiler için gerçekleştirdikleri yatırımları duyurdu. Durusoy, “Tüm hava birebir UV ışınlarla dezenfekte edilerek alış veriş merkezine verilecek. Bu şekilde AVM’leri yüzde 99.9 virüs ve bakterilerden arındırmış olacağız. Ziyaretçilerimizin elle dokunmaktan çekinebileceğini düşünerek asansörlerde ayak pedallarıyla yönlendirme sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

HAVANIN YÜZDE 99.9’U VİRÜS VE BAKTERİLERDEN ARINDIRILACAK

Alışveriş merkezlerinde en çok merak edilenler arasında havalandırma sistemleri gelirken; Gökşin Durusoy halk sağlığını ön planda tutarak, dünya çapında yaşama geçirilen çoğu modelin incelendiğini söyledi.

İklimlendirmede yüzde 100 taze havalandırma kullanıldığına vurgu yapan Durusoy, “NASA’nın uzay istasyonları ve mekiklerinde havayı filtrelemek amacıyla kullandığı sistemi baz alarak aynı metodla yapılan bir sistem kullanıyoruz. Tüm klima kanallarının içine UV ışınları koyulacak, böylelikle bütün hava birebir bu ışınlarla dezenfekte edilerek alış veriş merkezine verilecek. Bu şekilde yüzde 99.9 bütün virüs ve bakterilerden arındırmış olacağız” şeklinde konuştu.

ABD’den getirilecek cihaz, ağustos ayı itibariyle iki alış veriş merkezinde de uygulanmaya başlayacak.

ZİYARETÇİLER HAVA KALİTESİNİ GÖREBİLECEK

Ziyaretçilerin AVM içersindeki hava niteliğini görebileceğini ifade eden Durusoy, “Alışveriş merkezlerinin aplikasyonları var. Bu aplikasyonlar içerisinde de anlık olarak alış veriş merkezlerinin içersindeki havanın niteliğini ve dışarıdaki havanın niteliğini aynı anda takip edebilecekler” şeklinde konuştu.

ASANSÖR BUTONLA DEĞİL, PEDALLA ÇAĞIRILACAK

Sıfır risk prensibi ile alınan önlemler içerisinde asansörlerin ayak pedalları ile kontrol edilebilmesinin yer aldığını bildiren Durusoy, “Asansörleri belli bir süre için yalnızca engelli,hamile, pusetli ve yaşlı ziyaretçilerimizin tüketimine açacağız ve en çok 2 şahıs olabilecek. Bununla beraber ziyaretçilerimizin elle dokunmaktan çekinebileceğini düşünerek bir düzenleme yaptık ve ayak pedallarıyla yönlendirme sağlıyoruz. Ziyaretçiler gitmek istedikleri katın pedalına basarak, asansörleri çağırabilecek” şeklinde konuştu.

YÜRÜYEN MERDİVENLER UV IŞINLARLA DEZENFEKTE EDİLECEK

Alışveriş merkezlerinde istemsiz olarak en çok temasın bulunduğu yerlerden birinin yürüyen merdivenlerin el bantları bulunduğunu bildiren Durusoy, “El bantlarının hijyenine çok önem veriyoruz. Eskiden bunları kimyasallarla temizlerdik şimdi ise yeni bir yatırımla yürüyen merdiven bantların içine UV ışınlar koyduk. Bu ışınla o bantlar da sıksık dezenfekte edilir halde olacak. Aynı zamanda yürüyen merdivenlerde ziyaretçilerin ‘üç basamak mesafe’ kuralına uymaları amacıyla düzenlemeler oluşturuldu” diye konuştu.

İÇERİDEKİ KİŞİ SAYISI DİJİTAL EKRANLARDA GÖRÜLECEK

Alışveriş merkezlerinde ziyaretçi yoğunluğu içersinde alınan önlemlerden bahseden Durusoy, şunları söyledi:

“Alışveriş merkezimize giren insan miktarını önceden de sayardık ama çıkan insanı saymadığımız için o an alış veriş merkezinin içersinde kaç şahsın bulunduğunu göremiyorduk. Şimdi çıkan insanları da sayıyoruz. Alışveriş merkezlerinin kapısında an itibariyle kaç şahıs bulunduğunu görebilecekler. Metrekareye göre kaç şahsın olması gerektiği de görülecek.”

HİJYEN ÖNLEMLERİ HER ALANDA DEVAM EDİYOR

Getirilen düzenlemeler çerçevesinde da önlemlerin ziyaretçinin alış veriş merkezine girişinden itibaren başladığını anımsatan Durusoy, “Giriş kapılarında termal kameralar kullanıyoruz. Ziyaretçilerin ateşlerini temasta bulunmadan ölçüyoruz dolayısıyla 38 derecenin üstünde ateşi olan ziyaretçilerimizi içeri alamıyoruz. Maske zorunluluğumuz var. Maske takmayan ziyaretçilerimizi içeriye kabul edemiyoruz. Tuvaletlerde an itibariyle kaç insan bulunduğunu sayıyoruz, ekranlara yansıtıyoruz ve belli bir sayının üstündeyse başka tuvaletlere yönlendiriyoruz. Ayrıca; Sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarda; rutin dezenfeksiyon işlemlerinin artırılmasının yanı sıra sürekli kontrol edilmesi için Akbatı ve AkAsya’da ‘Özel Hijyen Ekipleri’ görevlendirildi. Sıfır risk politikası ve halk sağlığına verdiği öncelik çerçevesinde özel olarak görevlendirilen bu ekipler bütün ortak alanlarda dezenfeksiyon işlemlerinin kontrolünden mesul olacak.” şeklinde konuştu.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri