Avrupa’ya gitmeye bayılmıyoruz

Edirne sınırındaki Afganistanlı inşaat mühendisi mülteci: "Biz Avrupa’ya gitmeye bayılmıyoruz, ama onlar silah satarak mecbur ediyorlar"

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Edirne sınırındaki Afganistanlı inşaat mühendisi mülteci: "Biz Avrupa’ya gitmeye bayılmıyoruz, ama onlar silah satarak mecbur ediyorlar"
 
Avrupa hayaliyle geldiği sınır hattındaki Meriç Nehri üzerindeyken Yunanistan emniyet güçlerinin ateş açarak botlarının batırıldığını iddia eden Afganistanlı inşaat mühendisi Ferhat adlı mülteci, yaşanan göç probleminin Avrupa kaynaklı bulunduğunu söyleyerek, “Biz Avrupa’ya gitmek amacıyla bayılmıyoruz. Ama onlar mecbur ediyorlar. Ülkeler silah gönderip, silah satıyorlar” söyledi.
 
Türkiye’nin sınır kapılarının açmasıyla beraber Avrupa’ya geçmek isteyen binlerce mültecinin Sınıra akını devam ediyor. Mültecilerin binlercesi sınır kapılarında yoğunlaşırken, çoğu mülteci de Yunanistan’la Türkiye arasında sınır olan Meriç Nehri kıyılarına yöneldi. Mültecilerin bir kısmı geçmeyi başarırken, bazıları ise sınırda bekleyişleri devam ediyor. Farklı noktalardan girmeyi deneyen mülteciler, başarılı olamayınca, nehrin diğer kıyılarına yönelerek karşı tarafa geçmeye çalışıyor.
 
Afganistanlı inşaat mühendisi sınırda mülteci
Sınırda bulunan mültecilerin yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden mülteciler Meriç Nehri kıyısına gelmeyi sürdürüyor. Sınırdan karşıya geçmek amacıyla gece saatlerinde şansını deneyen bir kısım Afgan ise, Yunanistan emniyet güçlerinin müdahalesinden kaçarak, Türkiye’ye geri döndü. Dönen grubun içerisinde farklı bir insan öyküsü ortaya çıktı. İyi bir gelecek hayaliyle İran’da inşaat mühendisliğini tamamlayan Afganistanlı Ferhat adlı mülteci, mühendislik hayalini yapmak Avrupa’ya geçmek amacıyla çabalıyor.
 
“Her şeyi sıfırlayıp buraya geldik, geriye gitme imkanımız yok”
Yunanistan sınırındaki köyleri gezerek sınırı aşmaya çalışan Afganistanlı Ferhat, “Türkiye sınırları açtı biz geleceğimiz için Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Ben İran’da inşaat mühendisliği okudum. Eğitimime devam etmek amacıyla şartlarım yoktu mecbur çalışmak mecburiyetinde kaldım. İzinsiz de çalıştım ama mecburdum. Ekmek kazanmak amacıyla bir yol bulmalıydım. Şimdi de buraya geldik, geriye gitmek imkanımız yok, her şeyi sıfır edip buraya geldik” şeklinde konuştu.
 
“Askerlerden kaçtık, bota bindik, arkamızdan ateş ettiler”
Sınırı geçtiklerini ancak ikinci bir asker birliği bulunduğu için yine geri kaçtıklarını ifade eden Ferhat, “Buradan birkaç gün Kapıkule’deydik, oradan birkaç gün gittik. Askerler gaz bombası attılar biz geri geldik. Dün akşamda biz Uzunköprü’den geçmek amacıyla o bölgeye gittik. Akşam botla karşıya geçtik, ilk Yunanistan askerlerini geçtik. Ama ikinci asker daha koymuşlar. Bizi gördüler bizde mecbur geri geldik. Yakalamaya çalıştılar ama yakalayamadılar. Bota bindik, arkamızdan ateş ettiler. Hatta bu tarafa geldiğimiz vakit yapılan ateşten ötürü bot patlamıştı. Biz şimdi kuruduk, dün akşamdan bu yana yürüyoruz.
 
“Biz Avrupa’ya gitmeye bayılmıyoruz, ama onlar silah satarak mecbur ediyorlar”
Botları battıktan sonra yüzerek Meriç Nehrini geçip yine Türkiye’ye giriş yapan Afganistanlı Ferhat, “Mecbur devam edeceğiz. Biz Avrupa’ya gitmek için bayılmıyoruz. Ama onlar mecbur ediyorlar. Ülkeler silah gönderip, silah satıyorlar. Bizim orada hayatımıza karışıyorlar. Biz de mecburen o tarafa gideceğiz. Yapacak bir şeyimiz yok” şeklinde konuştu.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri