BAE-Suud ayrımı Yemen’de derinleşiyor

Yemen’de merkezi yönetimini koruyan Arap koalisyonuna öncülük eden Suudiler, Aden’i işgal eden ayrılıkçıları destekleyen BAE’yi üstü kapalı bir şekilde tehdit etti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Ortadoğu’da İran karşıtı Amerikan stratejisinin işbirlikçileri konumundaki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan arasındaki şer ittifakı Yemen’deki iç savaşı nedeniyle dağılma noktasına geldi. BAE destekli ayrılıkçı Güney Hareketi’nin geçici başkent Aden’i işgal etmesi üzerine merkezi hükümeti koruyan Suudi Arabistan üstü kapalı bir şekilde eski ortağını hedef aldı.

İran'a Fayda Sağlar

Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’dan yayımlanan açıklamada, Yemen’in güney vilayetlerindeki gelişmelerin yakından takip edildiği duyuruldu. Açıklamada, Suudi Arabistan’ın Yemen’de güç kullanarak yapılmak istenen emrivakiyi kabul etmeyeceği belirtildi. “Suudi Arabistan’ın olayların yöneldiği gidişat ve son tırmanış ile gelişmelerin yükselişini durdurmak ve diyalog yönünde ilerlenmesi şeklindeki çağrılara icabet edilmemesine ilişkin reddini ifade etmektedir” denilen açıklamada, askeri ve sivil devletin kurumları ve merkezlerinin yanı sıra askeri kampların meşru hükümete iade edilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı. Açıklamada, çekişen taraflar ile hükümet arasında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde derhal diyalog kurulmasının önemine işaret edilerek, İran tarafından desteklenen terörist Husi milislerden başka kimsenin yararına olmayacak yan çatışmaların oluşması ya da askeri tırmanışın kesinlikle kabul edilmeyeceğinin de altı çizildi.

'Müdahale ederiz'

Yemen’de istikrarı sarsacak herhangi bir gayret gösterilmesinin Suudi Arabistan ve bölgenin istikrar ve güvenliğine tehdit olarak algılanacağı ve bu duruma karşı sert şekilde muamele edileceği konusunda hiç tereddüt edilmeyeceği uyarısı yapılan açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki meşru hükümetin bir alternatifinin olmadığı konusundaki değişmez konumu da yeniden vurgulandı. Öte yandan, Aden’i işgal eden ayrılıkçı Güney Hareketi destekleyen BAE’ye isim vermeden yapılan uyarının, merkezi hükümeti koruyan Suudi liderliğindeki Arap koalisyonunda parçalanma iddialarını gündeme getirdi. El Arabi El Cedid gazetesi, Yemen’in güneyinde kendine kukla bir devlet kurmak isteyen BAE’nin Arap koalisyonundan kendi isteğiyle ayrılabileceğini yazdı.

WashIngton Husilerle masaya oturdu

Yemen’de Suudi Arabistan ile BAE arasındaki kavga sürerken, Trump yönetiminden dengeleri sarsacak bir adım geldi. ABD Yakın Doğu İşleri Genel Sekreteri Yardımcısı David Schenker, ülkesinin, Yemen çatışmasına çözüm bulmak için İran destekli milis gücü Husilerle görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. Sckenker Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında başkent Riyad’ın güneyinde bulunan El-Harc’da yaptığı basın açıklamasında, “Odak noktamız Yemen’deki savaşı sonlandırmak. Savaşta her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm bulmak için Husilerle görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Star
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri