Bakan Koca’nın sırrı ‘pathos gücü’nde

Osman Müftüoğlu, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında Sağlık Bakanı Koca'nın 'sırrı'nı yazdı. Müftüoğlu, "Bence o sır tek bir sözcükten ibaret: Pathos!

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Osman Müftüoğlu, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında Sağlık Bakanı Koca'nın 'sırrı'nı yazdı. Müftüoğlu, "Bence o sır tek bir sözcükten ibaret: Pathos! Sağlık Bakanı’nda mükemmel bir “pathos kuvveti” var. Peki pathos ne? Ne manaya geliyor?

Ünlü filozof Aristoteles, “ikna meselesi” söz konusu olduğunda başarıyı üç şeye bağlarmış:

1. PATHOS: Duygusal ikna edebilme kuvveti.

2. ETHOS: Güven verme/itimat sağlayabilme kabiliyeti. 

3. LOGOS: Doğru, mantıklı bilgilere dayanarak rakamlarla ikna etme yeteneği.

Elimdeki nota göre (TED Gibi Konuş-sf. 58), bu üçlüden en etkili olanı PATHOS, yani “duygusal yönden ikna etme kuvveti”dir. Yazara göre o kuvvetin seviyesi yüzde 60’ları buluyor. Pathosu yüzde 25 ile logos, yani “kanıtlar ve verilerle” ikna edebilme yeteneği izliyor. Sonrasında da yüzde 10 ile “ethos/itimat verme kabiliyeti” geliyor.

Bana göre ilk ikisi olunca üçüncüsü, yani itimat esasen vazgeçilmez bir duygu olmak, kendi kendine gelmek zorunda.

Sağlık Bakanımızın hepimizde uyandırdığı o çok kuvvetli “itimat duygusu”nun gizli kuvveti bence de onun samimiyetiyle başardığı ‘duygusal ikna kuvveti’ yüksekliğidir.

Salgında gösterdikleri yüksek başarı sebebiyle Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın, Bilim Kurulumuz ve sağlık ordumuzun bayramlarını “kalben” kutluyorum.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri