Bakan Varank paylaştı Türkiye'de üretilecek

Yerli ve milli gözlem uydusu, solunum cihazı ve koronavirüs tanı kitini ilk defa gösterdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir televizyon kanalına katılarak Türkiye'nin son senelerde yaptığı teknoloji atılımlarını paylaştı. Yerli ve milli gözlem uydusu, solunum cihazı ve koronavirüs tanı kitini ilk defa gösterdi.

Bakan Varank, Türkiye'nin son senelerde yaptığı teknoloji atılımları ile alakalı merak edilenleri katıldığı TVNET kanalında canlı olarak açıkladı. Geçtiğimiz zamanlarda Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin son montajı, Varank, Akar ve Karaismailoğlu yönünden yapılmıştı.

Bakan Varank'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Uzay ile başlamamız bizim açımızdan sevindirici. Kamuoyu bu alana daha yoğun yöneliyor.

İmece, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu. Ülkelerin kendi yer gözlem uyduları olması çok stratejik. Gözlem uydusu ile herhangi bir noktaya dair veri alabiliyorsunuz.

Uyduda yıldız izler var. Yıldız izler yardımıyla uzayın adeta fotoğrafı çekiliyor. Bu sayede kendi yerini belirliyor.

Elektrikli itki motoru var. Uzayda elektrikse itki ile hareket etmesini sağlıyor. Bu yetenek dünyada 2-3 ülkenin sahip olduğu bir yetenek. Hepsi yerli ve milli sistemler.
2021 senesinde biz kendi yerli ve milli uydumuzu uzaya fırlatacağız. Bu hem askeri hem sivil kullanım için çok mühim bir proje. Askerimiz, belediyelerimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kullanabilecek. Bu ülkemizin uzay alanındaki yenekeğini gösteriyor.

Halihazırda sivil amaçlı füze çalışmaları ve yer istasyonu çalışmaları devam ediyor."

Girişimcilere destek oluyoruz


Türkiye'de girişimcilik alanını büyük oranda kamu fonluyor. Biz şimdi girişimcilik eko sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın kurumlarıyla; girişimcilik yapmak isteyenlere destek veriyoruz. Bunlar yüksek teknoloji de olabilir geleneksel yöntemler de.
TÜBİTAK ile yaptığımız girişimcilik programında fikri olan gençlere yalnızca parasal destek de bulunmuyoruz. Mentorlük yaparak da destekliyoruz. Peak Games'in satışındaki miktar da bu alanın önemini gösteriyor.

Türkiye, girişimcilik alanındaki yatırımları arttırıyor. Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile de işbirliği içerisinde. Yakında yeni fonlar da duyurulacak.

Yerli ve milli solunum cihazı çoğu ülkeye ihraç ediliyor

Koronavirüs ile mücadelede solunum cihazının önemi görüldüğü zaman yaptığımız araştırmalarda Biosys firmasının bu alanda çalıştığını gördük. Daha evvel bakanlığımızın destek verilen bu şirketi süratli üretim yapabilmesi de ülkemizdeki başka büyük şirketlerin katkısı ile gerçekleşti.
Şu an bu cihazımız dünyanın çoğu kıtasına ihraç ediliyor: Çad, Somali,Brezilya, Kazakistan, Libya, Özbekistan gibi onlarca ülkeye ya hibe olarak gönderilmiş ya da ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

Yerli tanı kiti duyuruldu

Bakan Varank, Türkiye'de imal edilen yerli tanı kitini ilk kez gösterdi. Çin'den gelişi sorun olan tanı kitini biz artık yerli ve milli olarak üretebiliyoruz.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri