Başakşehirliler'den belediyeye isyan var

Başakşehir ilçesinin Başakşehir mahallesinde oturanlar, İstanbul'da en yüksek emlak vergisi ödemelerine rağmen okul, ulaşım ve tapu sorunlarının çözüme kavuşturulmadığını dile getiren protesto eylemi yaptılar.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Başakşehir’de, Başakşehir Mahallesi sakinleri evlerinin tapu sorunun, okul yetersizliği ve ulaşım sorunlarının giderilmesi için eylem yaptı.
 
Başakşehir 1 ve 2. etap ile Onurkent’te ikamet eden vatandaşlar sorunlarına çözüm getirilmesi için eylem yaptı. Mahalleliler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalıştı.
 
Nüfusu hızla artan mahallede sorunların da büyüdüğü ileri sürüldü. 1. Etap, 2. Etap ve Onurkent’te toplam 55 bin kişinin yaşadığı belirtilen açıklamada, İstanbul’daki en yüksek emlak vergisi ödeyen ilçelerden birisi oldukları kaydedildi. Başakşehir’de diğer etaplara giden İETT otobüs sayısının daha fazla olduğu ileri sürülen açıklamada, metronun gecikmesine de tepki gösterildi.
 
Tapularının kat irtifaklı olduğu belirtilen açıklamada, kat irtifaklı ve üzerinde kanuna aykırı şerh konulmuş tapular istemedikleri, kat mülkiyeti ve iskanı olan tapu istedikleri vurgulandı. 
 
Sağlık, eğitim ve sosyal tesisler için ayrılan alanların konutlaştırıldığı iddia edilen açıklamada, bölgede fiyatı çok yüksek olan konutlarla daha ekonomik olan konutlardan aynı oranda emlak vergisi istendiği öne sürüldü. Mahallede okulların yetersiz kalmaya başladığı belirtilen açıklamada, anadolu lisesi yapılması talep edildi.
 
Açıklamada, “Biz sesimizi duyurmak istiyoruz ve sayın Başbakanımıza sesleniyoruz. Ve diyoruz ki, insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, barış ve huzur içinde yaşamak hepimizin hakkı. Başakşehir Mahallesi hakkını korumak istiyor. Başakşehir Mahallesi kat mülkiyeti tapusunu istiyor. Başakşehir Mahallesi nefes alacağı yeşil alanlarına, parklarına dokunulmamasını istiyor. Başakşehir Mahallesi aydınlık Türkiye’nin geleceğini inşa edecek gençler için anadolu lisesi istiyor.” denildi.  Kaynak: CihanHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri