Başbakan Erdoğan Fas'ta törenle karşılandı

Başbakan Erdoğan, beraberindeki heyetle Fas'a geldi. Erdoğan'ı Rabat'taki Sale Havalimanı'nda Fas Başbakanı Abulilah Benkiran karşıladı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle Fas'a geldi. Erdoğan, başkent Rabat'taki Sale Havalimanı'nda törenle karşılandı. 
 
Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan ANA uçağı, dün TSİ 17.10'da Rabat Sale havaalanına indi. Eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Başbakan Erdoğan ile Rabat'a geldi.
 
Havaalanında Erdoğan'ı, Fas Başbakanı Abulilah Benkiran ve eşi Nebile Benkiran, Fas Dışişleri Bakanı Saadettin el-Osmani ile diğer ilgililer karşıladı. Erdoğan, Fas Hava Kuvvetler Komutanlığına bağlı tören mangasını selamladı, karşılama töreninde hazır bulunanlarla tek tek tokalaştı.
 
Fas temaslarında Başbakan Erdoğan'a refakat edecek heyette, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile iş adamları da bulunuyor.
 
Fas Kralı Beşinci Mohammed'in mezarını ziyaret etti
 
Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Fas'ta havaalanına indikten sonra Fas Kralı 6. Mohammed'in dedesi 5. Mohammed'in mezarına geldi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral Beşinci Mohammed'in kabrinin bulunduğu anıt mezar içerisindeki Fas Kralı Altıncı Mohammed'in babası Kral İkinci Hasan'ın mezarına da ziyarette bulundu ve her iki mezarda da dua etti.
 
Anıt mezar hakkında yetkililerden bilgi alan Erdoğan, şeref defterini de imzaladı.
 
Erdoğan, deftere şunları yazdı:
 
"Dost ve kardeş Fas Krallığı'na gerçekleştirdiğim ziyaret vesilesiyle, ben, eşim ve beraberimdeki heyet üyeleri, Fas'ın bağımsızlığının mimarı ve modern Fas'ın kurucusu Kral 5. Mohammed'in manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Ebedi istirahatlerinde olan Kral 5. Mohammed ve Kral 2. Hasan ile kardeşi Moulay Abdullah'a, Allah'tan rahmet diliyor, aziz ruhları için dua ediyoruz."
 
Erdoğan'a anıt mezar ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de eşlik etti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Faslı yetkililerden uluslararası platformlarda Türkiye'ye destek istedi. Erdoğan, "Ülkelerimiz arasında dış politika alanında dayanışma çok çok önemli. Bugüne kadar bu var. Son olarak UNESCO Dünya Mirası Komitesi adaylıklarımız için karşılıklı destek anlaşması yaptık. Bu çerçevede 2016 İslam Zirvesi ev sahipliği için verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Aynı desteği 2015-16 BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ne adaylığımız ve İzmir kentimizin EXPO 2020 adaylığına verilmesini sizlerden özellikle talep ediyoruz. İstanbul'u 2020 Olimpiyatları'na aday gösterdik. Sizlerin olimpiyat komitesinde çok değerli üyeleriniz var. İstanbul'a destek olmalarını sizlerden bu vesile ile rica ediyorum" dedi.
 
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği
 
Başbakan Erdoğan ve Fas Başbakanı Abdulillah Benkiran, yaklaşık 1 saat süren baş başa görüşmelerin ardından Fas Dışişleri Bakanlığı'nda heyetlerarası görüşmeye geçti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Fas'ı ikinci kez ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin her iki ülke ve bölge için hayırlarara vesile olmasını diledi.
 
Erdoğan, daha sonra Türkiye ile Fas arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiriyi imzaladı.
 
"Gelinen noktayı yeterli bulmuyoruz"
 
Başbakan Erdoğan daha sonra Rabat'ta bir otelde düzenlenen Türkiye Fas İş Forumu'nda iş adamlarına hitap etti.
 
Konuşmasında, dost ve kardeş ülke Fas'ta bulunmaktan ve seçkin topluma hitap etmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"2006 yılında yürürlüğe giren Türkiye-Fas Serbest Ticaret Anlaşması'nın etkisiyle ikili ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla 1 milyar 450 milyon doları buldu. Daha önce 250 milyon dolar seviyesinde olan ikili ticaret hacmimizin geldiği noktayı önemli görmekle birlikte yeterli bulmuyoruz. Bunu daha yukarılara çıkartmanın çabası içerisindeyiz,
 
Dünyanın dört bir yanında yüzlerce projelere imza atan, önemli yatırımlar gerçekleştirenTürk müteşebbislerinin Fas'ta üstlendikleri projelerin toplam tutarı 2,3 milyar dolar seviyesine ulaştı.
 
Küresel kalkınma yardımlarımız, 2012 yılında bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 kat artış göstererek 2,5 milyar dolara ulaşmıştır. Kalkınmamızı bu şekilde sürdürerek 2023 yılında500 milyar dolar ihracat, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmiyle dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerimizi almayı hedefliyoruz."
 
Onuruna akşam yemeği verildi
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Fas İş Forumu'nun ardından onuruna Fas Başbakanı Abdulilah Benkiran tarafından verilen akşam yemeğine katıldı.
 
Fas Başbakanlık Konutu'nda basına kapalı olarak verilen yemek, yaklaşık 1,5 saat sürdü.
 
Başbakan Erdoğan'a yemekte, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri