Başbakan Yıldırım'dan Akdeniz uyarısı

Başbakan Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi Paneli'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin mücadelesine savunmada kalarak devam etmeyeceği kararına vurgu yaparak, "Artık savunma dönemi bitti, taarruz dönemi başladı" ifadesini kullandı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Başbakan Yıldırım, İstanbul'daki Marmara Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenelenen 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi Paneli'nde açıklamalarda bulundu.

Başbakan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye, özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra pozisyonunu savunmadan taarruza çevirdi. Aradan geçen zaman içerisinde ekonomik anlamda attığımız adımlar da meyvesini verdi. 2017 yılında G-20 ülkeleri içerisinde Türkiye en çok büyüyen ülke oldu.

Bizim için her şey 11 Ekim'de Sayın Bahçeli'nin açıklamasıyla başladı. Biz bunu açık çağrı olarak kabul ettik.

"Türkiye kazanacaksa ben kaybetmeye hazırım"

Beni çokça tenkit ettiler, 'Ya sen kendi koltuğunu yok edecek bir sistem için çalışıyorsun' diye. Ben o zaman da söyledim, ülkem kazanacaksa ben kaybetmeye hazırım. Bir Ali gider, bin Ali gelir. Bürokrasi işini yapacak, yargı işini yapacak, kolluk işini yapacak ama milli iradenin temsilcisi tektir. Eskiden yürütme-yasama birlikte seçiliyordu. İlişkiler iç içeydi. Şimdi bu iki irade sandıkta ayrıldı.

Cumhurbaşkanı bu dönemde 'zaman ekonomisi'nin dümeninde olacak ve bürokrasinin daha hızlı çalışmasının önünü açacak. Memleketin kurumlarının daha hızlı çalışabilmesi için lazım gelen neyse Cumhurbaşkanlığı bunları yapacak.

"Sürekli istikrar, tek başına iktidar"

'Sürekli istikrar güçlü, tek başına iktidar' olarak tanımlıyorum bu dönemi ben. Yeni sistemde tek vesayet kalıyor o da milletin vesayeti. Millet istediği zaman tekrar işe el koyabilir.

Artık yeni sistemde bahaneler de olmayacak. Herkese hak ettiğini veren bir yapı dizayn ettiğimizi düşünüyoruz. İyiyi bulmakla yetindik. Bunu getirdik. İleride aksaklık olursa, bundan sonra gelen babayiğitler de onun gereğini yapar.

Darbelerle, vesayetlerle millete gına getiren bir yönetim anlayışını değiştiriyoruz.

Geleneseksel vesayet odakları usandılar, 15 Temmuz'da FETÖ'cülere işi taşere ettiler. Oradaki boşluğu iyi değerlendirdiler FETÖ'cüler başlarını kaldırdılar."

Açıklanan ekonomik verilere de değinen Başbakan, "Fırsatı ganimet bilerek Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi spekülasyon yapma gayretleri var, bugüne kadar sonuçsuz kaldığı gibi yine aynı olacak" ifadesini kullandı.

Yunanistan yanıtı

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan, "Ege'deki adacıkta yer alan bayrak kaldırıldı. Yunanistan'a tavsiyemiz provokasyonlardan uzak dursun. Ege Denizi'nde Yunanistan'ın ihlallerinde artışlar göze çarpıyor. Aidiyeti belli olmayan kaya parçalarına yönelik girişimlerin olduğunu görüyoruz. İyi komşuluk ilişkileri içinde gerginliği artıracak kışkırtmalardan uzak durmalıdır. Kimsenin, ülkemizin egemenlik haklarından taviz vereceğimizi düşünmemesini bekliyoruz. Oldubittilere gereken karşılığı vermeye kararlıyız."
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri