Başbakan Yıldırım tarih verdi! 8 Haziran'da resmen başlıyor

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı Çevre Yatırım Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım İmar barışı ile ilgili tarih verdi

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da Çevre Projeleri Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Çevrenin korunmasına dair önemli uygulamaları hayata geçirdik"

16 yıllık iktidarımızda çevreyle ilgili hem toplumda farkındalık oluşturmak aynı zamanda da gelişen şehirleşme, sanayileşme kapsamında çevrenin korunmasına dair önemli uygulamaları hayata geçirdik.

"Tek tek açılışlar yerine toplu açılışlar yapıyoruz"

Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından belediyelerimiz adına gerçekleştirilen birçok çevre yatırımının toplu açılışını yapıyoruz. Ayrıca bir de belediyelerimize araç dağıtımı yapacağız. Yatırımların tutarı 2,5 milyar lira civarında. 16 yıldır devam ettirdiğimiz geleneğimiz vardı. Tek tek açılışlar yerine toplu açılışlar yapıyoruz. AK Parti iktidarının o kadar eseri var ki tek tek açılış yapsak herhalde 30-40 yıl açılış yapamazdık.

Çevre yönetimi konusunda gerekli yasal düzenlemeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Yatırımları teşvik eden, istihdamı artıran bir vizyonla hareket ediyoruz.

Enerji verimliliğini yaygınlaştırmak, yenilenebilir enerji kullanmayı artırmak ana hedeflerimizden biri.

Çevre bütün insanlığın ortak yaşam alanıdır. Çevreye yapılan her yatırım insana ve geleceğimize yapılan yatırım anlamına geliyor.

Bize düşen bütün atıkları kontrol altına almak, onları geri dönüşümle tekrar kazanmak.

"Hoyratça kaynaklarımızı yok etme hakkına sahip değiliz"

İsraf inancımızda haramdır. Bu konuda artık daha bilinçli adımlar atıyoruz. Sıfır atık projesine destek veriyoruz. Ankara’dan başlayarak sıfır atık projesi yayılacak.

Yaşadığımız şehirler, köyler bize emanettir. Hor ve hoyratça kaynaklarımızı yok etme hakkına sahip değiliz.

İhmal ve bilgisizlik sonucu ekolojik dengesini yitirmiş şehirlerimizi tekrar yaşanabilir hale getirmek için keskin kararları almak mecburiyetindeyiz.

"Güçlü Meclis, güçlü liderliğe öncesinden daha fazla ihtiyaç var"

Biliyorsunuz ülke olarak çok önemli bir seçime gidiyoruz. Milletimiz, 24 Haziran’da ülkemizin gelecek 5 yılını şekillendirecek bir kararı verecek. Hem Meclis yenilenecek, yasama yenilenecek. Hem de 16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğiyle yönetim sistemi de değişecek. Bölgemizde ortaya konulmaya çalışılan birtakım şer planlarını bozmak için güçlü Meclis, güçlü liderliğe öncesinden daha fazla ihtiyaç var. 24 Haziran’dan sonra Meclis’in rolü daha da artıyor. Çünkü artık yasaları Meclis yapacak. İcra bütçe dışında kanun teklifi veremeyecek. Meclis güçlü olmalı.

"Şehirlerimizi küresel cazibe merkezine dönüştüreceğiz"

Yeni dönemde orman alanlarımızın büyüklüğünü artırmaya devam edeceğiz ve toplam orman varlığımızı 233 milyon dekara çıkaracağız.

Tarihimizden aldığımız ilhamla şehirlerimizi insanların aynası olarak görüyoruz. Marka değeri yüksek şehirlerimizi küresel düzeyde cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz.

"Kangren haline gelmiş bir sorunu gündemden çıkarıyoruz"

8 Haziran itibarıyla imar barışı ile ilgili müracaatlar resmen başlıyor. Cuma gününden itibaren gerek e-devlet kapısından gerekse bulundukları şehrin çevre şehircilik birimlerine müracaat etmek suretiyle bu işlemi yaptıracaklar. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlarımdan talebim, bir an önce müracaatı yapmalarıdır

İmar Barışı yasası ile vatandaşlarımızın kangren haline gelmiş bir sorununu da gündemden çıkarıyoruz. 13 milyona yakın hanenin, iş yeri konut gibi büyük bir kitleyi ilgilendiren imarla ilgili bu sorun son yaptığımız düzenleme ile tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu bir milat olacak. Bundan sonra da bu gibi teşebbüslere izin verilmeyecek.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri