Başer, Yozgat'a Teknopark müjdesi verdi

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Bozok Teknopark'ın kurulmasının Bakanlar Kurulu kararıyla kabul edildiğini ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Milletvekili Başer, yaptığı açıklamada, Erdoğan Akdağ Kampüsü'nde 2012 yılı sonunda temeli atılan Bozok Teknopark inşaatının, 2013 yılı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini ifade etti.
Teknoparkın tamamlanmasıyla birlikte, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını sanayileşmeye dönüştürebilmeleri için altyapı sağlanmış ve üniversite-sanayi işbirliği adına önemli bir adımın atılmış olduğunu kaydeden Başer, "Bozok Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin kuruluş çalışmaları Bozok Üniversitesi ve İl Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülmektedir.
 
Bozok Teknopark, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 2013/4920 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile resmi olarak ilan edilmiştir. Şu anda Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü içerisinde bina yapım çalışmaları devam etmektedir. Türkiye genelinde şu anda 36 adedi faaliyette bulunan toplam 50 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) mevcut, bunun 14 tanesinde altyapı çalışmaları devam etmektedir.
Yozgat ve Kırıkkale'deki TGB'lerle sayı bugün 52'ye ulaşmıştır. TGB'ler 4691 sayılı kanun gereğince kurulmaktadır. TGB'ler, içerisinde yapılan Ar-Ge faaliyetleri ile ilin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamalarının yanında, üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsallaşmasına ev sahipliği yapmakta ve kuruldukları ilin ekonomik ve sosyal yönden cazip hale gelmesine olanak sağlamaktadır. Devletçe TGB'de faaliyet gösteren şirketlere, girişimcilere ve öğretim üyelerine önemli oranda vergisel destek ve muafiyetler sağlanmaktadır." dedi.
 
Bozok, TGB'de altyapısı tamamlanarak faaliyete geçtiğinde, Yozgat'taki girişimcilere, akademisyenlere ve sanayiciye önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Başer, "TGB'ler teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, üründe ve üretim yöntemlerinde ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesi, verimliliği artıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün artırılmasını amaçlıyor." diye ifade etti.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri