Başkan Akaydın, şehrin sorunlarını dile getirdi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Ulaşım Master Planı yapma konusunda verdiği sözü yerine getirdiğini belirterek, "Ulaşım Master Planının nimetlerini bundan sonra göreceğiz" dedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Antalya İşadamları Derneği (ANTİAD) üyeleriyle sabah kahvaltısında bir araya gelen Akaydın, ağustos ayında Büyükşehir Belediye Meclisinden geçen Ulaşım Master ve 1/25 binlik Nazım İmar Planının çok önemli olduğunu, bu planları yapma konusunda verdiği sözleri yerine getirdiğini söyledi.
 
Antalya'nın diğer metropol şehirlerine oranla ulaşımda pek bir sorun yaşamadığını, yaşanan sıkıntıların çözümü için yeni yolların açılması gerektiğini ifade eden Akaydın, "Yeni yol Kırcami'de açılabilir. Kırcami konusunda biz elimizden geleni yaptık. Artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kamu yararı bekliyoruz" diye konuştu.
 
Kırcami'de içlerinden geçenleri yapmaları halinde trafik sorununun önemli ölçüde çözüleceğini dile getiren Akaydın, Antalya'nın yakın gelecekte raylı sisteme ihtiyacı olmadığını söyledi. Akaydın, "Dünyada pik saatte yolcu sayısı 12 bini geçmiyorsa raylı sistem önerilmiyor. Bugün tercih edilen sistem artık metrobüs kullanmak. Tramvay sistemi için ayda 3,5 milyon yolcu taşınması planlanmış ancak şu an ayda 1,2 milyon yolcu taşınıyor. Tramvay, kapasitesinin üçte biri ile çalışıyor" diye konuştu.
 
Ulaşım Master Planı'nın 2030 yılı öngörülerine göre raylı sistemin Meydan Kavşağı ile Aksu arasında olması gerektiğini anlatan Akaydın, şöyle devam etti:
 
"Fatih Mahallesi ile Döşemealtı arasına da 2030 yılı için önemli bir nüfus yüklenmiş. O bölgeye de ilerleyen yıllar için raylı sistem ihtiyaç olabilir. Antalya, Aksu, Döşemealtı ve Varsak gibi saçaklı bir bölgeye kurulu olduğu için yolcu talebinde düşme var. Yapılan raylı sistemle 2028 yılına kadar Antalya 152 milyon avro borç yükü altına girdi. Bu borcun faizi olan 22 milyon avroyu biz ödedik. Bu borcu, yolculardan gelen parayla ödemek mümkün değil. 15 sene boyunca belediye bütçesinden ödenmek zorunda."
 
Akaydın, ulaşımda yapılan devrimden halkın memnun olduğunu ifade ederek, hafif raylı sistemi daha verimli kullanabilmek için güzergahlarda değişiklik yaptıklarını söyledi. Birçok gereksiz güzergahı kaldırdıklarını belirten Akaydın, "Tramvayın yolcu sayısı 10 binden 40 bine çıktı. Halk belediyenin kırmızı otobüslerinden çok memnun. Kırmızı otobüsler 38 bin yolcu taşıyor. 11 milyon avroya aldığımız kırmızı otobüsler, 152 milyon avroluk tramvayın işini yapıyor. Antalyalı toplu ulaşımda yapılan değişikliği çabuk adepta oldu" dedi.
 
Ulaşımda yapılan değişiklikle kent merkezindeki hava kirliliğinde önemli azalma olduğuna dikkati çeken Akaydın, "Hava kirliliği ölçümleri yaptırıyorum. Kent merkezindeki egzoz gazından çıkan karbonmonoksit gazında yüzde 50 azalma var. Bu çalışmanın hava kirliliğine olumlu etkileri oldu. Bazı merkezi noktalarda 70 hat geçiyordu. Bu hat sayısı 15'e düştü. Ulaşım Master Planı'nın nimetlerini bundan sonra göreceğiz" diye konuştu.
 
İş adamlarının köprülü kavşakla ilgili sorularını da cevaplandıran Akaydın, şunları söyledi:
 
"Şehir planlaması açısından köprülü kavşaklar şehir dışından geçen çevre yollarına yapılması gerekiyor. Şehir merkezine yapılan köprülü kavşak, bir sonraki kavşağa köprülü kavşak ihtiyacı doğuruyor. Antalya'da köprülü kavşağın Gazi Bulvarı'na yapılması gerekiyor. Bu yol, Karayollarının hüküm ve tasarrufundadır. Biz Gazi Bulvarı'na köprülü kavşak yapmak için yolu istedik ama Büyükşehire vermediler. Daha sonra 'Karayollarının projesini yaparsanız veririz' dediler. Karayollarının projesiyle yer altından geçilmiyor, apartmanların 3'üncü katından yol geçecek. Bu Antalya'da çok çirkin bir görüntüye yol açabilir."
 
ANTİAD Başkanı İbrahim Güney, konuşmaların ardından Akaydın'a üyeleriyle bir araya gelmesinden dolayı teşekkür etti.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri