Başkan Baltacı: Vatandaşlarımıza Geçmiş Olsun

Arnavutköy Belediye Başkanı Baltacı, ilçede kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaları takip etti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ve Arnavutköy Kaymakamı Ahmet Odabaş, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) büyüklüğünü 5.8 olarak açıkladığı depremin ardından ilçede kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaları yakından takip etti. Sosyal medya hesabından Arnavutköy’deki hasar tespit çalışmaları hakkında açıklamada bulunan Başkan Haşim Baltacı: “İlçe genelinde vatandaşlarımız tarafından çağrı merkezimize gelen tüm şikâyetler hızla değerlendirilmektedir. Çok şükür üzücü bir hadise yaşanmamıştır. Belediye ekiplerimiz, Kaymakamımız Ahmet Odabaş ve diğer ilçe yöneticileri ile birlikte, Afet Koordinasyon Merkezimizde çalışmalarımız devam etmektedir. Tekraren geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlçe genelinde 100 noktada güvenli toplanma alanı belirlendi

Arnavutköy Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, deprem sonrasında çatlak oluşan binalara girilmemesi gerektiği vurgulandı. Yetkililer, belediyenin çağrı merkezinden ve WhatsApp hattından vatandaşların oluşan hasarların tespit edilmesi için talepte bulunabileceklerini söyledi. Ayrıca Arnavutköy Belediyesi ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ortaklığında yürütülen çalışmalar sonucunda ilçe genelinde 100 noktada güvenli toplanma alanı belirlendiğini söyleyen yetkililer, vatandaşların E-Devlet üzerinden evlerine en yakın toplanma alanını kontrol edebileceklerini belirtti.

24 saat hizmet sunuldu

Arnavutköy Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı çalışan Çağrı Merkezi’nde deprem sonrasında vatandaşların talepleri özenle alındı. 24 saat hizmet sunuldu. Gün içerisinde telefon üzerinden 475 çağrı, WhatsApp’dan 95 ihbar ve 4597 kısa mesaj sisteminden 1 adet kayıt alındı. Gelen çağrılarda 80 adet hasarlı bina ihbarı alındı.  Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından tespit edilen binaların 12 tanesi Zabıta Müdürlüğü tarafından mühürlenerek tahliye edildi. Tahliye edilen binalarda yaşayan vatandaşlardan barınma imkânı olmayan kişiler için barınma yeri ayarlandı. Ayrıca gece dışarıda kalan vatandaşlar için Park ve Bahçeler müdürlüğü tarafından toplanma merkezleri aydınlatıldı.

14 okulda eğitime ara verildi

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre 9 ilçede 14 okul tatil edildi. Valilik, deprem sonrasında yapılan düzenlemelere ilişkin son bilgileri aktardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca görevlendirilen teknik ekipler hastane, okul ve kamu binaları öncelikli olmak üzere, hasar ihbarı yapılan mesken ve işyerlerinde “ön tespit” incelemeler yaptı. Bu incelemeler neticesinde kontrol edilen 55 okuldan 14 okulda eğitime ara verildi. Tatil edilen okulların içerisinde Arnavutköy’de bulunan Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu da yer alıyor. İstanbul Valiliği hangi okulların tatil edildiğini liste halinde yayınladı. 1 gün süreyle tatil edilen okullar şu şekilde:

Sultangazi: İstiklal İlkokulu ve İstiklal Ortaokulu

Gaziosmanpaşa: Vefa Poyraz Anadolu Lisesi

Bahçelievler: Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Yenibosna Ortaokulu

Büyükçekmece: Mimar Sinan İlkokulu ve Ortaokulu

Silivri: Prof. Dr. Besim Üstünel Anaokulu

Arnavutköy: Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu

Küçükçekmece: Tahsin Banguoğlu İlkokulu, Nergiz Anaokulu, Atatürk Kız MTAL, Kanarya Ortaokulu

Maltepe: Halit Armay Anadolu Lisesi

Çatalca: Arif Nihat Asya MTAL
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri