Başkente ''akıl'' geldi

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünce hazırlanan akıllı kart, araç içi yolcu bilgilendirme ve akıllı durak sisteminin ilk örnekleri görücüye çıktı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, önümüzdeki günlerde başkentte toplu taşımada kullanılacak "akıllı kart" sistemiyle ilgili bilgi verdi.
 
Akıllı kart sistemiyle vatandaşa büyük kolaylıklar sağlanacağını dile getiren Tahiroğlu, "Uygulamadan elde edilecek sonuçlarla gerçek hat planlamaları yapılacak. Akıllı kartla vatandaş kartı yırtıldı, kayboldu, bozuldu derdinden kurtulsun, kendi yolculuğunu kontrol edebilsin istiyoruz" diye konuştu.
Engellilerin toplu taşımadan yararlanma oranlarını ve ihtiyaçlarını ölçemediklerini belirten Tahiroğlu, yeni sistemle bunun tespitini yapabileceklerini kaydetti.
Rahat, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Tahiroğlu, gelecek yıldan itibaren tamamıyla akıllı kart sistemine geçmeyi planladıklarını söyledi.
 
OTOBÜSE BİNİŞ HIZI ARTACAK
Tahiroğlu, akıllı kartların tam, indirimli ve serbest olarak 3 çeşit hazırlandığını ancak gelecek günlerde bu sayının ihtiyaca göre artırılabileceğini bildirdi.
Kartların, görevlilerin hizmet vereceği dolum noktalarından veya "e kiosk"lardan doldurulabileceğini ifade eden Tahiroğlu, "Ankara'nın belirli yerlerine satış noktaları kuracağız. Toplu taşıma yılbaşından itibaren bu kartlarla sağlanacak" dedi.
Tahiroğlu, akıllı kartların hızlı okuma özelliği sayesinde, otobüs önlerinde uzun sıralar oluşmasının önleneceğine işaret etti.
 
BANDROLLER KALKACAK
İndirimli ve serbest kartların, tam kartlardan farklı olarak kişiselleştirildiğini, arka yüzünde sahibinin ad, soyad ve okul bilgileriyle fotoğrafının yer aldığını söyleyen Tahiroğlu, bandrollerin kaldırılacağını bildirdi.
Akıllı kart almak isteyenlerin, bir kereye mahsus 5 lira ödeyeceğini anlatan Tahiroğlu, daha sonra kullanıcının istediği kadar kontör yükleyebileceğini kaydetti.
Kartların doğru ve dikkatli kullanılması halinde ömrünün minimum 10 yıl olduğuna dikkati çeken Tahiroğlu, bozulan veya kırılan kartını getirenlere yeni kart verileceğini, eski kartın içindeki bakiyenin yeni karta aktarılacağını ifade etti.
 
BAŞKENTİN DURAKLARI "AKILLANACAK"
Akıllı durakların da aynı sistem içinde entegre bir yapı olduğunu anlatan Tahiroğlu, otobüslere konulacak kamera sistemiyle otobüsün durakta durmaması, hız yapması, güvenlik gibi sorunlarının giderilebileceğini söyledi.
Tahiroğlu, ilk etapta toplu taşımanın en yoğun kullanıldığı semtlere 100 akıllı durak konulmasını planladıklarını, talep ve önerilere göre sayının artacağını dile getirdi.
Aracın, içindeki GPRS sistemiyle online çalıştığını kaydeden Tahiroğlu, otobüsün yerininin, ne kadar sürede durakta olacağının ve doluluk oranının duraktaki ekrana yansıtacağını anlattı.
Otobüslere yerleştirilecek ekranlarla bir sonraki durağın sesli ve görsel olarak öğrenebileceğini, bunun engellilere de büyük kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
Kaynak: AAHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri