Başkentliler, Türkçe olimpiyatıyla şiire doydu

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları'nın şiir finali, Ankara Arena Spor Salonu'nda muhteşem bir programla gerçekleştirildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanı sıra iş, sanat, siyaset ve medya dünyasının önemli temsilcileri katıldı. Programda salonu dolduran binler vatandaş dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin seslendirdiği birbirinden güzel şiirlerle güzel bir akşam geçirdi. Üçüncülüğü Gürcistan'dan Natali Todadze M. Fetullah Güleh Hocaefendi'nin Yağmur Musikisi isimli şiiri ile aldı. Şiir finalinde birinciliği Senegal'den Maty Diokhane, ikinciliği Azerbaycan'dan Türkan Memmedova ve üçüncülüğü Gürcistan'dan Natali Todadze aldı.
 
11. Türkçe Olimpiyatları Şiir Finali Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Programa , Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TBMM Başkanvekili aynı zamanda Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları'nın yanı sıra iş, sanat, siyaset ve medya dünyasının önemli temsilcileri katıldı.
 
Şiir Yıldızları Finali Jüri Başkanlığı'nı Prof. Dr. İskender Pala yapan jüride şu ünlü isimler bulunuyor: "Sanatçı Ertuğrul Erkişi, Şair-Yazar Mustafa Firengiz, Kral TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay, Türk Tasavvuf Müziği Bestecisi ve Şarkıcısı Mustafa Demirci, Radyo Programcısı ve Şiir Yorumcusu Bedirhan Gökçe, Altın Koza Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Türkçe Olimpiyatları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Şair-Söz Yazarı Cemal Safi, Şair-Yazar Ali Osman Sönmez ve Türk Müziği ses sanatçısı ve besteci Ertuğrul Erkişi."
 
Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin Türkçenin en büyük şairlerinin şiirlerini seslendireceği gecenin sunuculuğunu TRT'nin deneyimli spikeri Bülent Özveren yaptı. Ülkeler arasında yapılan şiir yarışmalarının ardından finallere katılan öğrenciler, Ankara halkına unutulmaz bir gece yaşattı. Toplam 12 bin kişi kapasiteli Ankara Arena Spor Salonu'nu tamamen doldu. Binlerce kişi, dilin en saf ve yalın hali olan şiir için binlerce kilometre uzaktan gelen dünya çocuklarını dinledi.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından Dünya Orkestrası'nın gösteri sundu. Yarışma Abdürrahim Karakoç'un Tut Ellerimden isimli şiirini Tacikistan'dan Mukaramai Dovud ve ona vokal yapan Kazakistan'dan Cumuhan Asilov'un ilk şiiri okumasıyla başladı. Tanzanya'dan Mohammed Salim Alhinai Urfalıyım Dağlıyım isimli şarkıyı seslendirdi. Stadı dolduran on binlerce Ankaralı Alhanai'ye eşlik etti.
Jüri Başkanı İskender Pala, "Burada gönül dili Türkçe yazıyor. Gerçek gönül dilini burada bu akşam hep birlikte şiirle konuşuyoruz." Diye konuştu. Ertuğrul Erkişi ise, "Bu akşam burada olduğum için çok mutluyum. Şarkı ile girecektim aç açabildiğin kaldığın sineni ummanlar gibi olsun. Gönülden programa emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.
 
ZİNDANDAN MEHMET'E MEKTUP İSİMLİ ŞİİRİ SALONDAKİ BİNLERİ DUYGULANDIRDI
Necip Fazıl Kısakürek'in Zindandan Mehmet'e Mektup şiirini Senegal'den Maty Diokhane, vokal yapan Tacikistan'dan Hursed Nabiyev okudu. Iraklı öğrenciler danslarıyla Diokhane'ye eşlik etti. Senegalli öğrenci Diokhane'ye Irak'tan gelen öğrenciler danslarıyla eşlik etti. Sesiyle salondaki konukları duygulandıran öğrenciler şiirin bitimiyle coşkuyla alkışlandı.
Azerbaycan'dan Ayhan Bünyadzade Gayri Dayanamam ve Kesik Çayır isimli türküleri seslendirdi. Azeri öğrencinin seslendirdiği türkülere salondaki vatandaşlarda eşlik etti. Mevlana Celalettin-i Rumi'nin Etme isimli şiirini Afganistan'dan Amina Hidari vokal yapan Kırgizistan'dan Mubina Kalandarova ile birlikte söyledi.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÖDÜL BAKAN FATMA ŞAHİN'E VERİLDİ
Karamanoğlu Mehmet Bey ödülü. Türkçe Olimpiyatları Tertip komitesi Başkanı TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet sağlam tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e verildi Bakan Şahin'in yoğun programı katılamadığı finalde ödülünü onun yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan aldı. Sağlam, "Bu ödül tertip heyetinin devlet adamlarına verilen Kahramanoğlu Mehmet bey adına verilen bir ödül." Dedi. Ödülü alan Aşkın Asan ise, "Türkçemizi ülkemizin sevgilerini duygularını düşüncelerin şiirlerini şarkılarını tüm dünya götüren kardeşlerimize teşekkür ediyorum bu güzel programı organize edenlere gönülden teşekkür ediyorum." dedi. Ukrayna ve Kırgızistan'dan gelen öğrencilerin oluşturduğu 'Anadolu Renkleri' isimli grup dans gösterisi sergiledi.
 
HOCAEFENDİNİN YAĞMUR MUSİKİSİ ŞİİRİNİ GÜRCİSTANLI NATALİ TODADZE SESLENDİRDİ
Gürcistan'dan Natali Todadze M. Fetullah Güleh Hocaefendi'nin Yağmur Musikisi isimli şiirini seslendirdi. Todadze'ye Azerbaycan'dan Ayhan Bünyadzade ve Tayland dans grubu eşlik etti. Arnavutluk'tan Xhonj Jesku Kahrında Hoş Lütfunda Hoş isimli şarkıyı seslendirdi. Faruk Nafiz Çamlıbel'in Sanat isimli şiirini Madagaskar'dan Faly İloinaina Andriantsalama kendisine vokalistlik yapan Gürcistan'dan Alexandr Mandelaki ile birlikte okudu. Kırım'dan Reyana Kadirova Bülbülüm Altın Kafeste türküsünü seslendirdi. Azerbaycan'dan Türkan Memmedova Erdem Beyazıt'ın Birazdan Gün Doğacak isimli şiirini kendisine eşlik eden Moldovalı Evelina Malanca ile birlikte seslendirdi.
 
HİZMET AŞKI SÜRDÜKÇE DAHA NİCE GÖNÜL TÜNELLERİ AÇILACAK
Özel beceri bölümünde Hasan Kaçan ve olimpiyat öğrencilerin Ferhan ve Şirin isimli oyunu sergiledi. Heredot Cevdet tiplemesiyle belleklerimize kazınan Hasan Kaçan, Ferhat ile Şirin'in aşkını anlattı. Sohbetinin son bölümünde bir sürpriz yapacağını belirten Kaçan, günümüzün Heredot Cevdet'i diye olimpiyat çocuklarından birini çağırdı. Günümüzün Heredot Cevdet'i hizmet aşkıyla gönül tünelleri açmak amacıyla dünyanın dört bir tarafına dağılan öğretmenlerin fedakarlıklarını anlattı. Sevgi tünellerinden geçen pırıl pırıl gençlerin fedakar Anadolu insanları ile el ele geçtiğini anlatan günümüzün Heredot Cevdet, "Dünyanın bir ucundaki insanlar arasında hiçbiri ayırt etmeden onların derdi ile dertleniyor sevinci ile mutlu oluyor . Ferhat imkansız denileni başardı ama aşkından başardı işte buda böyle bir aşk bu aşk sürdükçe daha anice gönül tünelleri açılacak." diye konuştu.
 
KONUŞMA,YAZMA VE DİLBİLGİSİ ALANI MADALYALARINI BAKAN SUAT KILIÇ VERDİ
Konuşma, yazma ve dilbilgisi alanlarında dereceye girenlere madalyaları verildi. Madalyalarını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç verdi. Jüri Başkanı Prof.Dr. İskender Pala şiir finalinde dereceye giren öğrencileri açıkladı. "Jüri olarak değerlendirmemizi tamamladık. Adilane bir oylama yaptığımızı düşünüyorum ama burada şiir okuyan çocuklarımıza gökten birer yıldız indirsek alınlarına madalya taksak az gelir." Dedi.
Kazakistan'dan Cumuhan Asilov Hicran ve Ümit isimli şarkıyı seslendirdi.
 
ŞİİR DALINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE İPEK ÜNİVERSİTESİNDEN BURS
Üçüncülüğü Gürcistan'dan Natali Todadze M. Fetullah Güleh Hocaefendi'nin Yağmur Musikisi isimli şiiri ile aldı.Ödülünü Kral TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay verdi. İkinciliği Azerbaycan'dan Türkan Memmedova Erdem Beyazıt'ın Birazdan Gün Doğacak isimli şiiri ile aldı.Ödülünü Altın Koza Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan verdi. Ödülü veren Bilkan, İpek Üniversitesi olarak ilk üçe giren öğrencilerin Edebiyak Fakültesinde burslu olarak okumak üzere burs vereceklerini söyledi. Birinciliği ise Necip Fazıl Kısakürek'in Zindandan Mehmet'e Mektup şiirini okuyan Senegal'den Maty Diokhane aldı. Ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç verdi.
 
140 ülke 140 milletten gelen öğrencileri tebrik eden Bakan Kılıç, "Karda kıştı boranda. Hiç bilmedikleri bir memlekette hasreti ilmek ilmek Anadolu kilimi gibi dokuyan öğretmen kardeşlerimin çabalarını yürekten tebrik ediyorum. Onların gözyaşı aslında bu büyük hizmeti başlatan bu fikrin mimari olan Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendiye armağan olsun. Ankaradan gönül dili Türkçe gecesinden dünyanın gençleri Ademin evlatlarını gönül bayrağı etrafında toplayan Hocaefendiye yürekten selam ediyorum." şeklinde konuştu.
Şiir finali olimpiyat çocuklarının hep beraber seslendirdiği Yeni Bir Dünya isimli olimpiyat şarkısı ile son buldu.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri