BAYRAM İZLENİMLERİ…

Bir bayramı daha geride bıraktık. Allah sağlık, huzur ve mutlulukla gelecek bayramlara erişebilmeyi nasip etsin. Bu vesile ile tüm arkadaşlarımın, dostlarımın, akrabalarımın geçmiş Kurban Bayramlarını tebrik ediyorum.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Bu sene Kurban Bayramını, eşimin memleketi Keşan’da geçirdik. Orada yaşayan aile büyükleri ile bayramlaşmak, dostlarımızı ve kabristanları ziyaretleri etmek, bayram tatlısı ve et kavurma yemek bayramın geleneksel yansımalarıydı. İstanbul-Keşan yolculuğuna, özel otomobilim ile arife günü, yani Cumartesi günü başlayıp, Keşan-İstanbul dönüşünü ise bayramın son günü (Çarşamba günü) gerçekleştirdim. Bayram sürecinde edindiğim bazı izlenimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

-İstanbul’dan başlayarak tüm yol güzergahında, özellikle Tekirdağ-Keşan arasında sürekli trafik polislerini gördük. Araçları ile görev başındalardı, ayrıca, birçok yerde radar uyarısı vardı. Onları görev başında görmek, insana güven veriyor ve daha dikkatli olmanızı sağlıyor. Ayrıca, yol kenarlarında kavun karpuz satan köylüler ile ayçiçek tarlaları, yolculuğa renk katıyordu. Küçük boyuttaki üç kavun için 10.-TL yazıları göze çarpıyordu. Ayçiçek tarlalarına girip fotoğraf çektirenler de dikkat çekiyordu.

-Yol güzergahındaki yerleşim yerlerinden (köy veya ilçelerden) geçerken, azami hız sınırını belirten uyarı levhaları vardı. Ancak Malkara’dan geçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü, azami hız sınırı 82km/h yazıp, EDS denetimini aktif olarak uyguluyorlar. Diğer yerleşim yerlerinden geçerken EDS denetimi olmazken, Malkara’da (yeni yapılmış ve bölünmüş yol kapsamındaki çevre yolunda) EDS denetimi olmasını, “Malkara’dan yavaş geçin, yol güzergahındaki peynircilere mutlaka uğrayın” mesajı olarak algılıyorum.

-Sohbetlerde, içki ve sigara fiyatlarının yüksekliği ve bunu etkileyen yüksek vergiler, ister istemez gündeme geliyor. Oralarda da insanlar evlerinde içki yapmaya başlamışlar. Bazıları da Bulgaristan ve Yunanistan’dan getirilen içkileri tüketiyormuş. Bir tanıdık, bizim oğlan da “Kimyager oldu, harika içkiler yapıyor” diyerek, oğlundan övgü ile söz etti. Bu gidişle evlerde içki üretimi daha da artacak gibi görünüyor. Bu konu, artıları ve eksileriyle yetkililer tarafından değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

-Şehir giriş/çıkışlarındaki emniyet denetim noktaları varlığını sürdürüyor. Görevli elemanları ve araçları, görev noktalarında gördük. Ancak hem gidiş, hem de dönüşte fiili denetime rastlamadık. Yol güzergahlarında, bulundukları yolu daraltmaları dışında bir zararları yok. Yine de onları görünce neden hala bulunuyorlar diye düşünebiliyorsunuz.

-Peynirin kilosunu öğrenmek istiyorsanız, Keşan Merkez’de 35.-TL, yol güzergahlarında ise 38 ile 40.-TL’ye satılıyor. Kayınpederlerin evinin bulunduğu Hastane Caddesi ise tam bir şenlik yolu gibi. Kaymakamlık konutunun da bulunduğu bu caddede, gece geç vakte kadar, yüksek sesli müzik çalan araçlara rastlamak mümkün. Gecenin ilerleyen saatlerinde sizi rahatsız ediyorlar. Belki buradan birileri sesimizi duyabilir ve önlem alınabilir. 

Bayramlar, bizler için ayrı bir öneme sahip. Son yıllarda bayramları tatil ya da dinlenmek için bir fırsat olarak değerlendirenler de olabiliyor. İşin gerçeği, herkes kendine göre, kendi imkanlarına göre, bayramı en iyi şekilde değerlendirmenin çabası içerisinde oluyor.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu, gelecek güzel bayramlara erişebilmek temennisiyle, saygı ve sevgilerimi iletiyorum. 

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri