BAYRAMLIK YENİ YARGI REFORM U..

Adalet sistemine ilişkin hassasiyetin arttığı bu süreçte dün açıklanan ‘Yargı Reformu Stratejisi’ olumlu karşılanırken hukukçuların görüşü “ne kadar uygulabilirliği!” yönünde tartışılmaya başlandı..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Yine de  ‘iyiye gidiş’ niyeti içeren bu yeni yol haritası için hukukçular ‘geliştirilebilir’ diyor. 
Geçmişteki benzer düzenlemelerden ve uygulamalardan da dersler çıkartılarak tabi..

Bence;
En önemlisi çocuk icrasının kalkması yönünde adım ve 15 yaş altı çocukların işlediği fiillerdeki cezaya ilişkin yumuşatma sinyalleri.. yine burada da sistemin sağlıklı uygulanabiliyor olması çok önemli..

Ayrıca basit sayılabilecek davalarda (konu komşu tartışmaları, mangal yaktın, bahçeme tavuk horoz girdi, ağacın manzaramı kesti gibi) şikayete bağlı mahkemelerin daha kısa sürede sonuçlanacağı böylelikle yargı iş yükünün azaltılacağı gibi bazı düzenlemeler sevindirici zira biz millet olarak “işsizlikten! olsa gerek” gereksiz şikayetlere bayılırız.

Örneğin benim meskûn alanıma girip elektrik şalterimi kapatan komşu davasında olduğu gibi.
“Mahkemeleri oyalamayayım kürsülerde yeterince dosyalar var şikayetçi değilim memur bey” dememe rağmen 
Arabulucunun da acemice ‘mahalle dedikodusu!” tarzıyla yönlendirmesiyle dava 4 yıldır! sürüyor. 
Üstelik kadın evlendi gitti şikayetinden vazgeçti ama hakim bey “sistemde göremedim” dedi.
Onu geç ‘yalancı’ tanık geldi yeminli ifadesinde “filiz hn hakaret tehdit ettiğini duymadım fakat davacı kadının beni yönlendirmesiyle etki altında kalarak böyle bir beyanda bulundum” demesine rağmen dosya hala açık..

Bu da iftiraya maruz kalıp yeterince delil toplayamayan ve üstelik mağdurken sanık sandalyesine oturan kişileri maddi manevi zor durumda bırakıp adalete güveni sarsmakta idi..

Bu küçük mesele ama bunun yanında büyük davalar vardı kendilerini anlatamayan anlatacak zamanı ve avukat parası olmayanlar,  KHK ve diğer benzeri yargılanmalarda “içtihat” problemleri de hep konuşuldu tartışıldı kamuoyunda biliyoruz ..

İşte tüm bunların giderilmesinde sağlıklı karar veren istihdam edilmesinde hakim ve savcılara 70 puan kıstası ile savcı ve hakim yardımcılığı zorunluluğunun getirilmesi ayrıca sevindirici bir gelişme..
Zira aceleyle atanan hayat deneyimini henüz kazanamamış ‘bazı’ genç hakim ve savcılarımızın kararları ‘haksız’ yere can yakıcı olabildi..
Avukatlık mesleğinin daha kaliteli hale getirilmesi için 5 yıllık okul zorunluluğu yeşil pasaport, avukatların ekonomik gelirlerinin iyileştirilmesi yönünde vs gibi düzenlemeler de “uygulanırsa”  çıta orada da yükselir..

Bu ve buna benzer Yargının yeni yol haritası olan belge 2 temel perspektif, 9 amaç, 63 hedef ve 256 faaliyet olarak düzenlenirken zamanla ne kadar uygulanabilirliğini yaşayıp hep birlikte göreceğiz..

“SÜRESİZ nafaka” konusunda henüz içi doldurulmuş bişey göremedik o konu hassas bir konu geniş kapsamlı çalışılması bekleniyor belli ki.. Kimsenin mağdur edilmemesi amaç gözetiliyor olabilir..

En dikkat çeken Cumhurbaşkanımızın özellikle“ifade özgürlüğünü demokrasinin en önemli şartı olarak gördüklerinin” altını çizmesi umut verici..

Buna göre yeni reform paketinde diğer bazı başlıklar ise şöyle;

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDE SON SÖZÜ YARGITAY SÖYLEYECEK: 

SURUŞTRUMA VE KOVUŞTURMA AYRI TUTUKSUZ YARGILAMA ESAS OLACAK

İNTERNET SİTESİ KAPANMAYACAK LİNKLERE ERİŞİM YASAĞI GELECEK

HAKİM VE SAVCIYA ZORUNLU TAYİN YAPILAMAYACAK

HUKUK FAKÜLTESİ 5 YIL OLACAK MEZUNLAR AVUKATLIK SINAVINA GİRECEK

HAKİM VE SAVCI DOĞRUDAN KÜRSÜYE ÇIKAMAYACAK

ÇEVRE, İMAR VE ENERJİ MAHKEMELERİ KURULACAK

CEZA MAHKEMELERİ 24 SAATKESİNTİSİZ ÇALIŞACAK

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT HAKKI GELECEK

BASİT YARALAMA VE TEHDİT ŞİKAYETE BAĞLANIYOR

HUHUK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ADLİ KOLLUKTA ÇALIŞACAK

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN ÖZEL DÜZENLEMELER

ÇOCUKLAR ARTIK ‘İCRA’ EDİLEMEYECEK

NOTERLİK KARİYER MESLEĞİ OLACAK

ZAMAN AŞIMI SÜRELERİ TEK TİP HALE GETİRİLECEK

İyi Bayramlar..:)

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET 

flzadm@hotmail.com

  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri