Bekanın Kalkanı ve Siyasallaşmayan Bürokrat

Yüz yıllardır çeşitli medeniyetlere yurt olmuş şark coğrafyası, daha nice yüzyıllar geçmesine binaen insanlık için umut kaynağı, medeniyet beşiği olacaktır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Şark kıtası üzerinde batı medeniyetine köprü olan Anadolu coğrafyası ise Dünyanın merkezini oluşturmaktadır.

Dünyanın merkezi olması hasebiyle adeta mıknatıs gibi artı ve eksi kutuplarının çekim gücüyle Batının ve Doğunun şerrinden bir türlü kurtulamamaktadır.

Bir anlamda bu kutsal Türk yurdunda rahat olunmadı. Ve kısa vadede rahat olunmasının da mümkünü görünmemektedir.

Bu bağlamda yurt içinde birlik ve dirliğimizi bozucu eylemsel davranışların yanında söylemlere de dikkat edilmeli, içerdeki bütünlüğümüzü daha da pekiştirmemizin önemini kavramalı ve siyasi hesapların üstünde bir hesap yapmalıyız.

Yapılması gereken hesapların önemlisi, savunma ve saldırma sanayisini güçlü kılmak, dışa bağımlılıktan acilen kurtulmak gerektiğinin elzemi içerisinde çok çalışmalı, havacılık başta olmak üzere vatan güvenliğini ilgilendiren her türlü silah ve savunma endüstrisini dışa bağımlılıktan kurtarmalıyız.

Savunma ve Saldırma sanayisi gelişmiş ülkeler, güçlü devlet olma yolunda baş köşede var olacaktır.

Ülkenin güvenlik sanayisinin geliş olması, ülkede yaşayan vatandaşlarının güven içinde olmasının teminatıdır.

Silah teknolojisini geliştiren ülkeler, Dünyada varlığı devam eden Devletler üzerinde oyun kuran, senaryo yazan, sahneye koyan bir ülke rolünde olacağından, iç ve dış güçler dediğimiz sinsi plancılarında korkulu rüyası olacaktır.

 Siyasi alanda yönetimsel istikrarı yakalayan ülkemiz, sanayi ve Teknolojik gelişmelerdeki açığı hızlı bir şekilde gidermek zorundadır.

Savunma sanayisinde daha çok milli olmalıdır.

Son yıllarda ülkemize karşı dost gözü küpte el altından yıllardır oynanan oyunların göstergesi bizim bizden başka dostumuzun olmamasının acı gerçeğinin bırakmış olduğu yaraların izini unutmamalıyız..

Milli olmanın diğer bir ayağı ise bir ülkenin temel taşı olan insan faktörlerinin   çoğunluğunun milli düşüncelerinin sarsılmasına neden olacak sebepleri ortadan kaldırmaktır.

Bir ülkede yaşayan bireylerinin milliliğinin temel öğeleri;

Sağlık ve Gıda teknolojilerinde yerli üretimlerin artırılması.

Adalet, Güvenlik, hizmetleri.

Hak, Hukuk, arayışlarında bireylerin içsel huzuru yakalamış olması.

Eğitim, Öğretimde teknolojik gelişmelere yeni buluş ve icatlara ağırlık verilmesi. Yetenekli gençleri maddi ve manevi destekleyici çalışmaların yanında vicdan eğitimine tarihin gerçekleri ışığında, güncel bilgileri de aktarabilecek entelektüel eğitimcilerin yetiştirilmesi.

Devletin bürokrasi kademelerinde görevlendireceği çalışanlarının liyakatine, işinin ehline haiz nitelikli kişilere görev tevdi etmelidir. Nitelikli liyakatli memurların görev yapması, ülke vatandaşlarının aidiat duygularının pekiştirilmesine neden olacaktır. Ülkelerin beka sorunlarının da kalkanı olacaktır.

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET

nesatyalcin@gmail.com
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri