Bir Demokrasi Var Bizde Bizden İçeri

15 Temmuz’dan sonra devlet ve halk Türkiye’de yeni bir sayfa açtı. Bu birliktelik yüz yıllık Cumhuriyet tarihimizde bir ilktir ve boşa harcanmamalıdır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Ülke olarak, toplum olarak içinden geçtiğimiz süreç çok sancılı bir süreç. Darbelerin, gerginliklerin bu ülkeye fayda getirmediğini geçmişte olduğu gibi bugün de hep birlikte yaşadık. Bundan sonra artık Türkiye eski Türkiye değil, olmamalı. Artık Türkiye’nin yeni bir geleceğe, geleceği inşa edebileceği yeni bir ‘büyüme hikâyesine’ ihtiyacı var. Bu hikâyeye ise anayasa ve hukuk sistemi başta olmak üzere, yargı, ekonomi, eğitim, kültür-sanat ve sinema alanında ortaya konacak reformlarla başlamalıyız.

Bunu hiç zaman kaybetmeden, toplumun her kesimi buna hazırken, toplumsal dinamizm ve enerji yakalanmışken yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde siyasi gündemler, gündemi saptırmaya çalışan çevreler, çıkar örgütlerinin çabaları ile yakalanan ivme kaybedilebilir. Bundan böyle toplumsal birlik içerisinde ülkemizi mutlu ve müreffeh bir ülke hale getirmek için çalışmalıyız. Artık devlet, fedakârlığını canını ortaya koyarak FETÖ darbesini yok eden vatandaşına layık olduğu yaşamı ve huzuru sunmalıdır. Artık zaman yarınlara yepyeni bir başlangıç yapma zamanıdır.

15 Temmuz’dan sonra devlet ve halk Türkiye’de yeni bir sayfa açtı. Bu birliktelik yüz yıllık Cumhuriyet tarihimizde bir ilktir ve boşa harcanmamalıdır. Siyasetçisi, sanatçısı, akademisyeni, STK’lar ile bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Gelecek nesillere darbeleri sadece ‘acı bir hikaye’ olarak anlatmalı, onların yaşamaması için elimizden geldiğince çaba göstermeliyiz. Bizler daha güçlü ve demokratik bir Türkiye için daha çok çalışmalı, bir an önce işimize dört elle sarılmalı, üretmeliyiz.

Türkiye'deki 15 Temmuz’da yaşadığımız sivilleşme süreci bütün eksikliklerine rağmen son on beş yılda yaşanan en önemli gelişmedir. Bu gelişme, gerek asker gerek toplumsal ve siyasal direnç açısından 15 Temmuz gecesi adeta değer kazanmıştır.

Bazı kişi ve gruplar dışında, milletin darbe girişimi karşısındaki dik duruşu, seçilmiş Cumhurbaşkanı ve siyasi iradenin yanında yer alması, insanımızın özgürlük alanının genişletilmesi talebi olarak algılanmalıdır. 15 Temmuz hain darbe girişiminin toplumun her kesiminde ortaya çıkardığı demokratik birliktelik, uzun yıllardır yaşadığımız kutuplaşmaları azaltama yönünde ilerletilmelidir.

Türkiye’nin demokrasi geçmişinde önemli bir tarih olarak hafızalarımıza kazınacak olan 15 Temmuz, askeri darbe tehlikelerini de bertaraf etmiştir. Artık siyasetçiler ‘Peki ya darbe olursa?’ argümanının ardına sığınarak evrensel değerler konusunda bahaneler üretemeyeceklerdir. 15 Temmuz darbe girişimi bütün siyasilere ciddi görevler vermektedir.

Halkın sokaklara çıkıp tankların karşısında durmuş olması oldukça önemlidir. Bu halk bir bakıma mevcut siyasi partilere de ciddi bir mesaj vererek husumetlere son vermelerini beklemektedir. Bu darbe girişiminin karşısında duran halk, hükumetimize ve muhalefet partilerimize durmaları gereken yeri bir kez daha göstermiştir. Kıyısından döndüğümüz bu korkunç darbe teşebbüsü, demokrasi ve sade vatandaşın değerinin bilinmesi adına herkese örnek olmalıdır.

Ömer TERZİ / Cafesiyaset.com.tr

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Tunahan BOYALI

Diline yüreğine sağlık daha yeni gördümFoto Galeri
Video Galeri