Bir Zamanlar Yerli Malları Aut, Marshall Yardımları Hitti

Ülkelerin kalkınması dürüst ve öngörüş sahibi yöneticilerle olur. Aynı zamanda yüzyıllık ülke kalkınması için projeler geliştiren ve bu geliştirdiği projeleri hayata geçirebilecek vatan sevdalısı, insan sevdalısı, insanı yaşat ki Devletin yaşasın.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

 Devletini yaşat ki insanın yaşasın. Gerçekte de yaşamda eyleme geçirebilecek, Türk Milletinin Tarihiyle barışık, geçmişiyle, geleceğe köprü, geçmişin başarısının tarihini onurlandıracak, manevi ve milli değerlere sahip çıkacak, memleket işi gönül işi sözünün gerçek yaşamda da çalışmalarıyla vatandaşlarına sunacak yöneticilerin çokluğu ile olur.

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk yönetimi yıllarında yapılan yoğun kalkınma hamleleri ve yatırımlar, Atatürk’ün Rahmeti rahmana kavuşmasından sonra ne yazık ki ilk yıllarda olduğu gibi hızını devam ettirme başarısını tam manasıyla sürdürememe gibi durağan bir döneme geçti.

Dünyanın konjoktürel gelişiminden mi, yoksa bizi yönetenlerin Batılı Devletlere karşı her anlamda dirayetlerini göstermeme basiretsizliğinden midir nedir, ne yazık ki bu yüce Millet yıllar yılı hak ettiği gelişme hamlesine yeteri kadar ulaştırılamadı veya gelişmemesi için her türlü engeli aşabilme ferasetini gösteremeyecek kadar dik durabilecek liderlerden öte oyalayıcı liderlerle yönetilme şansızlığına bilinçli olarak mahkûm edildi.

Uçak Fabrikaları kapatıldı.

 Otomobil Fabrikaları kapatıldı.

İnsanlar yerli malı tüketirken, birdenbire, Marshall yardımlarıyla işgal altına alındı. Ülke, Beyaz unla, kimyasalla tatlandırılmış süt tozu ve vita yağları, sana yağları, gibi trans yağların cenneti oldu.

Millî mücadele ruhu ile yoğrulmuş, bir ulusu, üretkenlikten uzaklaştırma projeleriyle kurbağa deneği halinde tüketim şampiyonu bir topluma dönüştürmenin sinsi planların eylemsel hareketlerini işleye işleye, yedire, yedire Türk Milletinin geleceğini ipotek altına alma girişimlerinin sinsice planlarını Çanakkale’yi geçemeyince asır öncesinden yapmışlardı bile.

Dönüştürme eylem planlarını hazırlayanlar bugün Dünyada ekonomik alanda, Teknoloji alanında güç ve söz sahibi olmalarının üstünlüğü ile, Dünya coğrafyasıyla, Ülkelerin demografik yapısıyla istedikleri gibi oynadıkları gibi, ülke yararına yatırım yapan, ülke için çalışan Liderleri de ya darbelerle uzaklaştırıyorlar ya da dış tehditlerle sindirmeye çalışıyorlar, ya da iç kamuoyunu etki ve baskı altına alıyorlar.

Kendilerine karşı rakip oluşmasının zeminini kapatan Emperyalist düşünce kendi Dünyalarından başka bir Dünyanın varlığını kabul etmekte zorlandıkları gibi gelişmeye aday Devletlerinde iç istikrarsızlıklar yaratarak gelişme hedeflerini saptırma gayretlerini acımasızca sürdürmeye çalışsalar da, eninde sonunda mazlum insanların bağrında mahkûm olduklarının acı sonunun hüsranlığını yaşamaktan kurtulamayacaklardır.

 Mazlum Devletler mazlumluklarından sıyrılmalı bir an önce gelişim mücadelesine seferber olmalılar.

Türk Milleti Tarihi boyunca mazlum değil mazlumların yanında olmuş ve mazlumların hamisi olmuş bir millet olmanın şanlı tarihini taşırken, son yüz yılda birlik ve dirliğinden asla ödün vermeden gelişimini sürdürmenin heyecanı içerisinde çok çalışmalı, çok üretmeli, milli ve manevi değerlerine her zamandan daha çok sahiplenmelidir.

 

Ülkesi için canla başla çalışan yöneticileri desteklemeli,Türk Milletinin bekasına helal getirme gibi oluşum ve davranışlar içerisinde olan dış güçlerin ve işbirlikçilerinin ekmeğine yağ sürecek art niyetli yöneticilere ise Devlet ve Millet olarak dur denmelidir.

 

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet yönetim sistemiyle içte parlamenter siyasi güç birliğini yakalayan ülkemizin kısır siyasi çekişmelerden uzaklaşarak ülkenin gelişmesine ön ayak olan zorlu yatırımların hayata geçirilmesini sağlayacak tecrübeli yöneticilerin etrafında birleşmek destek olmak zorunluluğu içerisinde olunması gerektiğinin bilincinde hareket etmeliyiz.

Yeni yerel yönetim seçimleri Ülkemize, Milletimize hayırlı uğurlu olsun.

 

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET

nesatyalcin@gmail.com
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri