Bizi yine ağaca baktırıp ormanı gizlemeye çalışıyorlar

“Parayı hayatının en kutsalı yapan kişileri istediğiniz karaktere sokabilirsiniz” gerçeğinden hareket edersek, Trump’ı da istedikleri karaktere sokuyorlar. Kim mi? ABD’yi kuran güç kim ise o!

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

VELİ KARADENİZ / CAFESİYASET

Serde 32 yıllık gazetecilik olunca kişilik tahlilinden az çok anlıyorsunuz. ABD Başkanı Donald Trump’a baktığımızda ömrü para kazanmayla geçen bir kişilik karşımıza çıkıyor. Yani, para odaklı... İnceleyin, ömrü para olmuş adamın... Esas amaç ‘para’ olunca da diğer değerlerin önemi kalmıyor.

“Parayı hayatının en kutsalı yapan kişileri istediğiniz karaktere sokabilirsiniz” gerçeğinden hareket edersek, Trump’ı da istedikleri karaktere sokuyorlar. Kim mi? ABD’yi kuran güç kim ise o!

Hatırlayın, Trump başkan seçildiğinde hepimiz şaşırmıştık. Çünkü beklenti ve öngörüler Hillary Clinton’un seçileceği yönündeydi. Ama olmadı. Trump başkan oldu!

Trump’ın başkanlığının garantisi, seçim vaatlerindeki “Kudüs’ün İsrail’in başkent olarak tanınacağı”  olabilir mi? Sürece baktığımızda, Trump’ın seçim vaatleri arasına “Kudüs, İsrail’in başkenti olarak tanınacak” cümlesini yazdıran güç, planının gerçekleştirmek için boş durmamış. Çünkü, para odaklı kişilikler, tehlikeli sularda yüzmeyi sevmezler… Bu sebeple, başkanlık koltuğuna oturan Trunp’ı rahat bırakmadılar. Önce medya üzerinden saldırdılar Trump’a, sonra da Rusya üzerinden hukuki kıskaca aldılar.

Ve bingo… “Tüm bunlardan kurtulmak istiyorsan İsrail’e verdiğin sözü tut bakalım. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanı bakalım” dediler Trump’a.

Kişiliği para olmuş bir adamdan böyle bir tehdit karşısında dik durması beklenebilir mi? Dik duramadı Trump… Velhasıl Trump sadece kendisine söylenileni yaptı.

“Nereden biliyorsun?” diye sorarsanız cevabım, “Para, para, para” olur.

Trump’ın Kudüs’le ilgili skandal kararına böyle bakmalıyız. Ve Trump’a takılıp kalmamalıyız. Trump ormanda sadece bir ağaç. Bizi yine ağaca baktırıp, ormanı gizlemeye çalışıyorlar.

Gözümüzü açalım. Ormanımızı yaktılar, ormanımızı… Trump da kimmiş! Nihayetinde değeri dolarla ölçülebilen bir şarlatan.

Kudüs ise bizim ormanımızdır, olmazsa olmazımızdır.

Unutmayalım, Kudüs’ü verirsek, manevi anlamda Mekke’yi ve Medine’yi de vermiş oluruz.  Hem maddi hem manevi anlamda ise İstanbul’u vermiş oluruz.

NE YAPACAĞIZ?

Bulunduğumuz her ortamda sesimizi çıkaracağız, tepkimizi dile getireceğiz. Bakın, meydanlara çağrı yapılıyor. “Bu tepkiler sonuç vermez” demeyin. Meydanlar ne kadar kalabalık olursa, ses o kadar gür çıkar.

Meydanlara çıkılmasaydı hiç kazanılır mıydı 15 Temmuz!

ASLINDA BU BİR SINAV…

Yazıya son noktayı koymaya hazırlanırken, sevip saydığım bir arkadaşım aradı. “Nasılsın?” diye sordu, “Nasıl olalım, moralimiz bozuk” dedim.

“Bu bir er meydanı, pısırık pısırık oturursak, ölürüz. Test ediliyoruz. Tepkimiz, ölçülmeye çalışılıyor” dedi.

Aynen, katılıyorum.

Hani bir filim repliği var ya “Uyursan, ölürsün” diye…

Uyanık olalım, uyursak ölürüz!

***

Yazımızı Gönenli Mehmet Efendi’nin anlattığıyla bereketlendirelim.

İşte o anı:

“Bakın, size bir yağmur hikâyesi anlatayım, şimdi hatırıma getirildi. Bendeniz karayoluyla ilk hacca giden … kafilelerde bulundum. Biliyorsunuz, uzun bir süre Hacca gitmek yasaktı, sonra Allahü Teala razı olsun, Menderes zamanında kanunlar müsaade etti. İşte karayoluyla gidiyorduk.

Biliyor musunuz, bu millet Kâbe’ye, Hacca hatta Hacıya bile âşıktır. Urfa’dan geçiyorduk, otobüsün önüne insanlar yattı. Evet evet, yanlış duymadınız, böyle yere yattılar. Yola yattılar yola… ‘Yahu bunlar ne yapıyor?’ dedik, mecbur kapıyı açtık. ‘Kardeşim, ne istiyorsunuz?’ diye sordu şoför. ‘Vallahi , bu Hacca gidenler bizde misafir olmazsa yerden kalkmayacağız’ dediler.

Aman ya Rabbi!

Biz de vize işlemleri olduğunu, geç kalırsak kapıda çok zorluk çekeceğimizi onlarla konuştuk, bir şekilde ikna etmeye çalıştık. Neyse, gönüllerini aldık. Otobüste, ikramda bulundular… Ya, bu millet işte böyle âşıktır. Yâ Rabbi! Sen, Hac yollarını bize aç, bu aziz milleti Haremeyn’e Hadim eyle. O yola gitmekten alıkoyan eşkiyadan bu milleti muhafaza eyle. Bizler, evlâtlarımız, zürriyetimiz, inşallah hayırlısıyla o mübârek yollara gidelim ve gelelim.

ACAYİP BİR ŞEY OLDU!

Neyse efendim, Kudüs’e dört beş otobüs peş peşe geldik. Biz, tam kapının olduğu yerden şehre girdik, birdenbire gök gürledi. Bir rahmet, bir yağmur ki sormayın… Fesübhânellah! Fakat o anda acayip bir şey oldu. Normalde yağmur yağdığında herkes sokaklardan kaçar, ıslanmamak için bir yere dâhil olur. Ama Kudüs’te yağmurun yağmasıyla insanlar sokağa döküldü.

Bizim Hacıların bulunduğu otobüs kafilesinin etrafı insan seline döndü. Öyle ki arabaları sallıyor, pencerelere vuruyor, ağlayarak ve yüksek sesle bir şeyler söylüyorlardı. (Sanki olan biteni anlamıyormuş gibi tecâhül göstererek) Ben de görevliye sordum: ‘Kardeşim, ne bu gürültü, ne bu nümayiş? Bunlar ne bağırıp çağırıyorlar?’ diye.

Kafile başkanı ağlayarak bana ne dese beğenirsiniz? “Hocam, hep bir ağızdan ‘Kudüs’ün sahipleri geldi, Allahü Teala da yağmur indirdi’ diye bağırıyorlar.”

Meğer üç senedir Kudüs’e bir damla yağmur yağmamış. Ama ne acayip tecellidir ki bizim arabaların geldiği an, Cenâb-ı Mevla yağmur indiriverdi. Orada olduğumuz müddetçe insanlar, bu rahmete ve yağmura doya doya kandılar.

 “Ey Rabbimiz! Kudüs’ü küffâr elinden kurtar. Mü’minleri aziz eyle, şu zilletten cümlemizi halâs eyle. Bu necip milletimizi tekrar o mübârek beldelere hadim eyle… Korktuklarımızdan emin eyle, kâfirlerin şerrinden bir an önce insanlarımızı kurtarıp halâs eyle. Sen bizim Mevlâmızsın, kâfirlere karşı bize zaferle yardım eyle. Dinine yardım edenleri muzaffer eyle. Müslümanlara eziyet edenleri perişan eyle.”

Amin.  

VELİ KARADENİZ / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

İbrahim Cevher

Kudüs tüm Müslüman aleminin göz bebeğidir. Uyarıcı bir yazı olmuş.

Hamit Kemertaş

Kalemine sağlık

Mustafa Azizi Demirel

Ağzına, kalemine sağlık. Çok güzel özetlemişsin.

Sadık Bektaş

Elinize sağlık.

Arif Özdemir

Yazı baştan ayağa doğru tespit... bir ekleme yaparsak hitlerin torunu yahudiler için dünyayı ikinci kez ateşe veriyor Eline sağlık

Şerafettin Aksu

[13:Kudüs biz Müslümanlarındır onun için keferelere bu fırsatı vermeyiz yarın cuma namazından sonra yapılacak tüm legal eğlemlere katılarak bu olayı canlı tutmamız gerekiyor herkes mazeretsiz katılalım inşaallah

Süleyman Korkmaz

Maşallah sevgili Veli me doğru teşhis ve ibretlik hatıra...

Özkan Eminoğlu

kardeşim eline sağlık... evet uyursak ölürüz. onun için tepkimizi her platformda dile getirmeliyiz. zahmetsiz rahmet olmaz. lakin umutsuzda olmayacağız. Cenab-ı Allah asırlardir bu dinin bayraktarlığını yapmış bu mübarek milletin halini görüyor. Yüce Rabbim Lut kavmini yere gömdü. Semud kavmini kasırgalarla yok etti. şimdi günümüzün Semud kavmi misali kafir abd nin de mutlaka belasını verecektir. ancak biz Müslümanlar rehavete kapılmayacağız ve yangına su taşıyan karınca misali mücadelemizi her alanda göstereceğiz. gerisi Allahü Teala ya kalmış...

Yılmaz Ömeroğlu

Güzel ve etkili bir yazı

Ahmet hamdi ozdal

Ya osmanli gelecek,yada dunyayi yakacagiz.

Mehmet Mestçi

Olayı ne güzel, net ve anlaşılır şekilde özetlemişsin. Eline sağlık...Foto Galeri
Video Galeri