Brexit ertelenecek mi?

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün akşam başlayacak zirvede Avrupa Birliği, İngiltere'nin aksine daha uzun bir ertelemeden yana.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

Avrupa Birliği (AB) liderleri, İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB'den çıkışı (Brexit) bir kez daha erteleme talebini görüşmek için bugün Brüksel'de olağanüstü bir araya geliyor.

5 Nisan'da erteleme talebini AB'ye ileten Theresa May, Brexit'i 30 Haziran'a ötelemek istiyor. Avrupa Birliği ise daha uzun bir ertelemeden yana.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, 27 AB üyesi ülkenin liderine, bir yıla kadar uzayabilecek esnek bir erteleme planını destekleme çağrısı yaptı.

Tümünün onayı gerekiyor

Brexit'in ertelenmesi için AB ülkelerinin tümünün onayı gerekiyor. Bir erteleme gerçekleşmemesi durumunda İngiltere, 12 Nisan Cuma günü yerel saatle 23:00'te AB'den ayrılacak.

AB daha önce de İngiltere'nin erteleme talebini kabul etmiş ve Brexit müzakerelerini 29 Mart'tan 12 Nisan'a uzatmıştı.

Avam Kamarası reddetmişti

İngiltere'de Parlamento'nun alt kanadını oluşturan Avam Kamarası,Theresa May'in AB ile daha önce vardığı anlaşmayı reddetmişti. Milletvekilleri daha sonra Gümrük Birliği'nde kalmak gibi May'in anlaşmasına alternatif planları oylamış fakat hiçbir plan Avam Kamarası'ndaçoğunluğun desteğini alamamıştı.

Bugün Türkiye saatiyle 19.00'da başlayacak zirvede May, erteleme talebini kısa bir sunumla anlatacak, ardından AB'nin İngiltere hariç 27 üyesinin liderleri talebe nasıl karşılık verileceğini görüşecek.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Başbakan Theresa May'in ana muhalefetteki İşçi Partisi ile yaptığı görüşmelerin "İngiltere'yi Brexit labirentinden çıkaracak somut bir siyasi plan sağlayacağı" konusunda ikna etmesi gerektiğini söylüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Brexit'in ertelenmesinin belli şartlara bağlı olacağını, bunların içinde geçen yıl varılan ayrılık anlaşmasının tekrar müzakere edilmemesinin de yeri olduğunu söylüyor.

Tusk, May'in Brexit'i 30 Haziran'a erteleme planına ise anlaşmanın o tarihe kadar Avam Kamarası tarafından kabul edilmesi ihtimalinin gerçekçi olmaması nedeniyle karşı çıkıyor.

BBC Avrupa Editörü Katya Adler,AB liderlerinin ertelemenin ne kadar uzun olacağı konusunda görüş birliğine varmadığını belirtiyor.

BBC Avrupa Muhabiri Kevin Connolly ise Mayıs sonuna kadar İngiltere'nin AB'den ayrılmaması durumunda Haziran'daki AB seçimlerine girmesi gerektiği konusunda bir fikir birliği olduğunu aktarıyor.

Dün Theresa May ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brexit'inbu yıl sonu veya 2020 başına kadar ertelenebileceğini söylemişti.

BBC Türkçe
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri