Bu nasıl anket böyle!

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmada çok çarpıcı tespitlere yer verildi." Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusuna katılımcıların verdiği yanıtlara göre Meclis'teki tüm partiler oy kaybediyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmada çok çarpıcı tespitlere yer verildi." Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusuna katılımcıların verdiği yanıtlara göre Meclis'teki tüm partiler oy kaybediyor.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin 18 ilde yaptığı anketin sonucuna göre, seçmenlerin yüzde 9’u yeni kurulan partilere yöneldi.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçmen davranışını belirlemek amacıyla 8-14 Haziran tarihleri arasında bin 248 kişiyle telefon ve online anket yaptı.

18 ilde gerçekleştirildi

"Türkiye’nin temel sorunlarına ve çözümlerı̇ne dönük seçmen tutum, algı ve eğilimlerı̇ saha araştırması" adıyla yapılan anket İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Diyarbakır, Van, Batman, Antalya, Bingöl, Erzurum, Antep, Hakkari, Konya, Mardin, Mersin, Samsun, Şırnak ve Tunceli’de gerçekleştirildi.

Meclis'teki tüm partiler oy kaybediyor

"Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusuna katılımcıların yüzde 30.9'u AK Parti, yüzde 21.2’si CHP, yüzde 10.4’ü HDP, yüzde 7.9’u MHP ve yüzde 7.2’si İyi Parti cevabını verdi.

DEVA ve Gelecek yükselişte

Ankete katılanların yüzde 5.3'ü Ali Babacan’ın DEVA Partisi'ne, yüzde 3.7'si Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi'ne ve yüzde 1.4'ün Saadet Partisi'ne oy vereceğini belirtirken, yüzde 10.1'i ise kararsız olduğunu söyledi.

Ankete göre, 24 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde yüzde 42.56 oy alan AK Parti'nin oyunda yüzde 11'in üzerinde bir düşüş görünüyor. 

En büyük düşüş MHP'de

CHP ve HDP'nin oy oranında da düşüşün gözlemlendiği ankete göre, en büyük düşüş yaşayan ikinci parti ise MHP olarak gözüküyor. 

CHP seçmeni HDP'ye, AKP seçmeni ise DEVA ve Gelecek Partisi’ne yöneldi. Ankete göre, CHP seçmeninin HDP'ye ve AK Parti seçmeninin ise DEVA ve Gelecek Partisi’ne yöneldiği ifade edildi.

83.3'ü yine AK Parti'ye oy verecek

24 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 83.3'ü yine kendi partisine oy vereceğini belirtirken, yüzde 9.5’i DEVA Partisi'ne, yüzde 6.3’ü Gelecek Partisi'ne oy vereceğini belirtti. 

CHP'ye oy verdiğini bildirenlerin yüzde 84.2’si yine CHP'ye, yüzde 7.5’i HDP'ye, yüzde 4.8’i kararsız ise olduğunu belirtirken 
MHP’lilerin yüzde 12.5'i olası bir seçimde oy kullanmayacak.

Diğer partilerde de düşüş var

HDP'ye oy verdiğini söyleyen 78,8’i yine HDP'ye, yüzde 9.1’i kararsız olduğunu, yüzde 4.5’i DEVA Partisi’ne, yüzde 4.5’i AK Parti'ye oy vereceğini belirtti. 

MHP'ye oy verdiğini bildirenlerin yüzde 87.5’i yine MHP'ye oy vereceğini belirtirken, yüzde 12.5’i oy kullanmayacağını kaydetti.
 

 En büyük sorun ne?

 “Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir” sorusuna katılımcıların yüzde 35.7’si ekonomi-işsizlik, yüzde 20’si Kürt sorunu, yüzde 14.7’si Cumhurbaşkanlığı Sistemi, yüzde 10.6’sı demokrasinin olmayışı, yüzde 6.6'sı hukuk sisteminin mevcut durumu, yüzde 6.3’ü Gülen Cemaati-FETÖ, yüzde 3.8’i hükümet, yüzde 1.6’sı çatışma ve şiddet ortamı, yüzde 0.7’si ise muhalefetsizlik yanıtını verdi.

Siyasi partilere güven 

Türkiye’nin en önemli sorunlarını çözmeye en yakın partinin hangisi olduğu sorusuna ise katılımcıların yüzde 27.1’i AK Parti'yi, yüzde 21.2’si CHP'yi, yüzde 10.3’ü HDP'yi, yüzde 7.9’u MHP'yi, yüzde 7.2’si İyi Parti'yi verdi. Yüzde 15.1'lik kesim ise "hiçbiri" yanıtını verdi. 

Kayyımlar konusu

“Belediyelere kayyım atama politikalarını nasıl buluyorsunuz” sorusuna, katılımcıların yüzde 57,9’u "Desteklemiyorum" yanıtını verirken, yüzde 26,1’i "Destekliyorum" dedi.

AK Parti’lilerin yüzde 49,5’i kayyım politikasını desteklemediğini, yüzde 33,3’ü desteklediğini, yüzde 17,1’i kararsız olduğunu belirtirken CHP’lilerin yüzde 94,5’i “Desteklemiyorum”, HDP’lilerin yüzde 100’ü “Desteklemiyorum”, İyi Partililerin yüzde 20,4’ü “Desteklemiyorum” dedi. MHP’lilerin yüzde 100’ü ise “Destekliyorum” yanıtını verdi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri