'Bu yazıda anlatılan sadece kartalın gerçeği değil, senin, benim, herkesin gerçeğidir'

Kartallar, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadırlar..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Kartalların yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir.. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır..

Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısı ile kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır;

Ya ölümü seçecektir, Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir..

Bu yeniden doğuş süreci, 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse, kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar.

En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer..

Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkartır..

Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar..

Vee… 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur “Yeniden Doğuş” uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir..

*

Eski medeniyetlerden kalma iki önemli simgedir kartal ve yılan..

Bizans İmparatorluğu’ndan tutun, diğer bir çok büyük uygarlıklara konu olmuş, mozaiklerde en çok tasvir edilmiş iki hayvandır kartal ve yılan..

Bizans’da çift başlı kartal olarak sembolize edilirken, günümüzde polisimizin ambleminde de kartal vardır..

Bu arada konu kartaldan açılmışken, geçtiğimiz gün Yunanistan temsilcisi Olympiakos ile rövanş maçını 4-1 kazanan siyah beyaz kartalımız BJK’yı tebrik edelim..

Kartal ve yılan benim için çok önemli saygı duyduğum iki hayvandır.. Kartal ve yılan hikayelerine, efsanelerine zaman zaman yazılarımda yer verdiğim gibi, günlük yaşamımda taktığım takılarda dahi bu iki figürü severek kullanırım.. Buna rağmen kartalın bu dönüşüm hikayesini okuduğumda etkilendim ve paylaşmak istedim…

Özetle, kartal eski tarihlerden bu yana koruyucu, ve mutlak gücü sembolize etmiştir…

*

Türkiye Biyologlar Derneği Başkan Yardımcısı İhsan Soytemiz’den alıntı bu ‘yeniden doğuşun’ hikayesini siz nereye çekerseniz!.. İster hayatınıza, ister bir yakınınıza, ister yaşadığınız kadarına uyarlayın…

Filiz AKGÜN / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri