Bu yıl pahalıya yiyeceğiz

Fırtına narenciye ağaçlarındaki meyvelerin büyük bir bölümünü döktü. Bölgeden kaybın %50 seviyesinde olduğuna dair açıklamalar gelir iken meydana çıkan zararın ise fiyatlara yansıyacağına işaret edildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Fırtına narenciye ağaçlarındaki meyvelerin büyük bir bölümünü döktü. Bölgeden kaybın %50 seviyesinde olduğuna dair açıklamalar gelir iken meydana çıkan zararın ise fiyatlara yansıyacağına işaret edildi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, en kötü şeyin ağaçlar çiçek açarken meydana çıkabilecek bir doğal afet olduğunu belirtti.

15 – 20 Mayıs tarihleri arasında Türkiye çapında etkisini gösteren Afrika sıcakları ilk kez narenciye üreticisini de vurdu.

Özellikle son 75 senenin sıcaklık rekorunun kırıldığı Akdeniz Bölgesi'nde hava sıcaklığının 40 dereceyi geçmesi, portakal başta olmak üzere greyfurt, limon, mandalina gibi ürünlerin çiçekten yeni meyveye dönüşmüş durumunu yakarak büyük zarar verirken, aşırı sıcakların ardındanda yaşanan fırtına ise narenciye ürünlerini ağaçlardan döktü.

BİLİM KURULU OLUŞTURULDU

 

Hatay, Adana, Mersin, Antalya ve Muğla illerindeki narenciye bahçelerinde büyük zarara yol açan doğal afet ardından bu sene rekolte de yüzde 50'den çok kayıp beklenirken Tarım ve Orman Bakanlığı sıcaklar sebebiyle gelen çıkan zararın belirlenmesi amacıyla bir Bilim Kurulu oluşturdu.

Zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçların ertelenmesi gündemde.

BU YIL PAHALI YİYECEĞİZ

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, "hava şartlarının şimdilik çiçeklenme aşamasında olan ya da meyveye durmuş ağaçları etkilemesi sebebiyle bu sene portakal ve zeytini biraz pahalı yiyeceğiz" diye konuştu.

 

EN KÖTÜSÜ!

Konuyla alakalı yenisafak.com'a konuşan ve sebze meyve olayının mevsimsel şartlar ile doğru orantılı olduğunu bildiren Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bir gecede her şeyin değişebileceğini belirterek, yaşanan durumun ciddi anlamda üzücü olduğunu söyledi.

Tavşan, meyvede en kötü şeyin ağaçlar çiçek açarken meydana çıkabilecek bir doğal afetle etkilenmesi olduğunu da kaydetti.

GERÇEK TABLO HAZİRANDA ORTAYA ÇIKAR

Antalya bölgesinde bilhassa Finike, Kumluca'nın portakal ve limonun ciddi ölçüde iyi olduğunu, Adana ve Mersin gibi Çukurova bölgesinde de aynı ürünlerden bulunduğunu dile getiren Tavşan, geçen zamanlarda aşırı sıcak ve ardındanda meydana gelen fırtınanın ağaçlardaki meyvelerin büyük bir bölümünü döktüğünü söyledi.

Tavşan, zarara yönelik tablonun ise önümüzdeki ay daha net bir şekilde ortaya çıkabileceğini kaydederken genel kanaatin ağaçlardaki meyvenin yüzde 50'sinin döküldüğü tarafında olduğunu belirtti.

KALAN MEYVE AŞIRI İRİLEŞEBİLİR

Ürünlerin dökülmesi ile ağaçların seyrekleşeceğini kalan meyvelerin ise çok irileşeceğini ifade eden Tavşan, aşırı derecede büyümenin de iyi olmadığının altını çizerek meydana çıkan doğal afetin bir kaç yönlü zararının olacağını vurguladı.

Bu meyvelerin olgunlaşmasıyla dayanıklılık gücünün de arttığını bu afetin bir ay sonra meydana gelmesi durumunda bu tür bir tablonun meydana çıkmayacağını da bildiren Tavşan, ''Yazın çok sıcak oluyor ama meyve olgunlaştığı için zarar görmüyor. Fakat daha yeni olgunlaşmaya başladığı bu aylarda bu kadar yüksek sıcakla karşılaşınca ciddi anlamda etkileniyor.'' şeklinde konuştu.

TELAŞ ETMEMEK LAZIM'

Ortaya çıkan kaybın fiyatları arttıracağına dair açıklamaları da değerlendiren ve Türkiye'nin üretim yönünden büyük ülke olduğunu, bir çok bölümde söz hususu ürünlere yönelik üretim yapıldığını açıklayan Tavşan, yaşanan durumun arz sorunu meydana çıkarıp çıkarmayacağına ve fiyatlara etkisinin şuandan söylenebilmesi için başka yerlerdeki üretimin de belli olması gerekliliğini ifade ederek şu şekilde konuştu; ''Yani bir yerde az olabilir ama başka yerlerde de üretim çok olabilir. Dolayısıyla üretim dengelenebilir. Çok telaş etmemek lazım. Şu da doğru ateş düştüğü yeri yakar. Bu afetten zarar gören bahçeler mahvoldu. Fakat birtakım şeyleri net konuşabilmek amacıyla önümüzdeki ayı beklemek lazım.'' şeklinde konuştu.

Meyvede yenilemenin olası olmadığını elde limon yoksa olmayan bir şeyi üretmenin mümkün olmadığını kaydeden Tavşan, meyve sebzede planlamanın, arz talep dengesinin, tabiat olaylarının, saklama koşullarının çok mühim olduğunu da sözlerine ekledi.

PORTAKALIN YÜZDE 30'U ANTALYA'DAN

Türkiye'de 2019 senesinde 4 milyon 679 bin 721 tonluk narenciye üretimi gerçekleşti. Bunun 1 milyon 817 bin tonu portakal, 1 milyon 550 bin tonu mandalina, 1 milyon 50 bin tonu limon, 260 bin tonu greyfurt ve 2 bin 303 tonu da turunç oldu.

Türkiye'deki portakal üretiminin yüzde 30'una denk gelen 508 bin 903 tonu Antalya'da üretildi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri